Czy możliwy jest bliski związek teatru i biblioteki? Okazuje się, że tak. Można powiedzieć, że teatr amatorski na dobre zagościł w bibliotece, doskonale wpisując się w jej współczesne funkcje. Coraz częściej kultura teatralna staje się częścią działalności edukacyjnej i kulturalnej bibliotek.
Biblioteki publiczne, szkolne, pedagogiczne, placówki związane z domami kultury prowadzą różnego rodzaju formy teatralne i parateatralne. Są to z reguły przedstawienia adresowane do dzieci i młodzieży, ale funkcjonują również teatry dla dorosłych np. wrocławski Teatr Wśród Książek. Organizowane są też przeglądy, festiwale teatrzyków bibliotecznych.
Celem dodatku do „Poradnika Bibliotekarza” pt. „Teatr w bibliotece” jest wskazanie na doniosłą rolę sztuki teatralnej w kształtowaniu i zaspokajaniu potrzeb kulturalnych i społecznych, która poprzez związek z literaturą sprzyja rozwojowi czytelnictwa. Nie bez znaczenia jest możliwość integracji społeczności lokalnej z biblioteką. W tym zakresie realizowana jest idea biblioteki otwartej.
Ważną sprawą jest możliwość zaprezentowania czytelnikom bogatej działalności teatralnej prowadzonej w bibliotekach różnych typów, różnorodności inicjatyw podejmowanych przez bibliotekarzy w pracy z czytelnikiem, zwłaszcza młodym.
W dodatku proponujemy artykuły wprowadzające do problematyki edukacji teatralnej (o potrzebie teatru, o metodyce prowadzenia zajęć teatralnych w bibliotekach) oraz tzw. dobre praktyki, czyli przegląd inicjatyw teatralnych w bibliotekach. Całość materiału zamyka tekst o festiwalu teatrzyków dziecięcych w bibliotekach regionu koneckiego.
Mamy nadzieję, iż lektura tego dodatku dostarczy czytelnikom sporo satysfakcji.
Jadwiga Chruścińska