Dozwolony użytek publiczny oraz prawo do wynagrodzenia za wypożyczenia biblioteczne (public lending right) to tematy, nad którymi dyskutowali uczestnicy trzeciego Forum Prawa Autorskiego. Posiedzenie odbyło się 2 października w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Punktem wyjścia do dyskusji były wyniki konsultacji społecznych na temat dozwolonego użytku publicznego, czyli opisanej w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych instytucji, dzięki której określone podmioty mogą korzystać bez zgody twórcy z rozpowszechnionego utworu.
Uczestnicy Forum omówili również kwestie prawa do wynagrodzenia za wypożyczenia biblioteczne (public lending right), które reguluje Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r. w sprawie prawa najmu i użyczenia oraz niektórych praw pokrewnych prawu autorskiemu w zakresie własności intelektualnej (2006/115/WE). Zgodnie z jej przepisami państwa członkowskie powinny wprowadzić do krajowych systemów prawnych takie regulacje, które przynajmniej twórcom zapewnią godziwe wynagrodzenie z tytułu publicznego użyczania utworów lub przedmiotów praw pokrewnych.
Chodzi m.in. o wypożyczania książek przez biblioteki. Wyłączenie z systemu wynagrodzeń wszystkich bibliotek - w świetle orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE - jest sprzeczne z dyrektywą, co potwierdzają m.in. wyroki w sprawach C- 67/08 Padawan oraz C-271/10 Vewa. Tymczasem zgodnie z art. 28 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych biblioteki, archiwa i szkoły mogą w Polsce nieodpłatnie udostępniać egzemplarze rozpowszechnionych utworów. Istnieje zatem obawa, że w przyszłości zostanie wszczęte przeciwko Polsce postępowanie przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z niepełnym wdrożeniem dyrektywy 2006/115/WE. W chwili obecnej Polska jest jednym z trzech państw Unii Europejskiej - obok Rumunii i Bułgarii - które jak dotąd nie implementowały regulacji dotyczącej wynagrodzenia za wypożyczenia biblioteczne.
Więcej informacji na stronie Rynek Książki.
Źródło: Rynek Książki