Data dodania: 11.09.2013
Narodowe Czytanie 2013 - Aleksander Fredro
Już po raz drugi Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie włączyła się do, zainicjowanej przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego, ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. W tym roku, zaprosiliśmy do zabawy, przy wspólnej lekturze dzieł Aleksandra Fredry. Nie zważając, na trwające jeszcze prace, związane z modernizacją Rynku zainaugurowaliśmy, przy tej okazji, działalność Letniej Czytelni Biblioteki, mieszczącej się na zewnątrz budynku.
Narodowe Czytanie 2013, rozpoczęliśmy w sobotnie przedpołudnie bajkowym teatrzykiem „Paweł i Gaweł”. W tytułowe postaci, brawurowo wcieliły się, pracujące w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży, bibliotekarki. Przestrzeń teatralną umownie nakreśliły rekwizyty, znane dotychczas z zupełnie innych zadań i funkcji. Drabina świetnie sprawdziła się w charakterze piętrowego domu mieszkalnego, a zabawkowa psikawka zobrazowała, pojawiające się w utworze, wodne uciążliwości międzysąsiedzkie.
O godz. 10.30 zaprosiliśmy, do wspólnego czytania wierszy Aleksandra Fredry, najmłodszych pasjonatów literatury, którzy w ramach, odbywającego się u nas, stałego cyklu zajęć plastycznych „Mały Artysta”, wykonali ilustracje do wiersza „Małpa
w kąpieli”. Od godz. 11.00 mieszkańcy Jaworzna mieli okazję wysłuchać komedii Aleksandra Fredry „Śluby panieńskie”, którą, z podziałem na role, czytali interpretatorzy w osobach: Ewy Sidełko-Paleczny - Sekretarz Miasta, Ewy Zuber - Wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej, Moniki Rejdych - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie, Barbary Chuderskiej - metodyka języka polskiego, Barbary Kołodziejczyk - członkini Zarządu Jaworznickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz pracowników Biblioteki.
Czytelnikom, korzystającym w tym dniu z naszych usług, zaproponowaliśmy wysłuchanie najsłynniejszej sztuki autora – „Zemsty”, w formie audiobooka. Przygotowaliśmy także prezentację multimedialną, przybliżającą niezwykłą postać dramatopisarza.
Niezaprzeczalną wartością tego, ogólnopolskiego przedsięwzięcia jest nie tylko okazja do spotkania z literaturą ale także, a może przede wszystkim, poprzez słowo, z drugim człowiekiem. Odwołanie się do tradycji wspólnego czytania pozwoliło wskrzesić, dawno niedoświadczane zjawisko kulturowej identyfikacji, wokół pozornie archaicznego i dalece odbiegającego od naszej codzienności, słowa. Dzięki lekkości i spontaniczności akcji, udało się, bez niepotrzebnego patosu, wydobyć z czytelniczego niebytu, pozycje tworzące niegdyś literacki kanon inteligenta, ofiarując tym nadal oddziałującym utworom drugie życie.
A zatem nie wszystko jeszcze stracone… Wciąż są w nas silne, oprócz znamionujących współczesność, introwertycznych potrzeb alienacji, pragnienia, których realizacja może mieć miejsce tylko w grupie i dzięki niej.
Autor: Anna Ptaszkiewicz-Godzina