Polecamy

Narodowe Czytanie 2013 - Aleksandrer Fredro

Autor: Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie Województwo: śląskie
Data dodania: 11.09.2013

Narodowe Czytanie 2013 - Aleksander Fredro
 
Już po raz drugi Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie włączyła się do, zainicjowanej przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego, ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. W tym roku, zaprosiliśmy do zabawy, przy wspólnej lekturze dzieł Aleksandra Fredry. Nie zważając, na trwające jeszcze prace, związane z modernizacją Rynku zainaugurowaliśmy, przy tej okazji, działalność Letniej Czytelni Biblioteki, mieszczącej się na zewnątrz budynku.
 
Narodowe Czytanie 2013, rozpoczęliśmy w sobotnie przedpołudnie bajkowym teatrzykiem „Paweł i Gaweł”. W tytułowe postaci, brawurowo wcieliły się, pracujące w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży, bibliotekarki. Przestrzeń teatralną umownie nakreśliły rekwizyty, znane dotychczas z zupełnie innych zadań i funkcji. Drabina świetnie sprawdziła się w charakterze piętrowego domu mieszkalnego, a zabawkowa psikawka zobrazowała, pojawiające się w utworze, wodne uciążliwości międzysąsiedzkie.
 
O godz. 10.30 zaprosiliśmy, do wspólnego czytania wierszy Aleksandra Fredry, najmłodszych pasjonatów literatury, którzy w ramach, odbywającego się u nas, stałego cyklu zajęć plastycznych „Mały Artysta”, wykonali ilustracje do wiersza „Małpa
w kąpieli”. Od godz. 11.00 mieszkańcy Jaworzna mieli okazję wysłuchać komedii Aleksandra Fredry „Śluby panieńskie”, którą, z podziałem na role, czytali interpretatorzy w osobach: Ewy Sidełko-Paleczny - Sekretarz Miasta, Ewy Zuber - Wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej, Moniki Rejdych - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie, Barbary Chuderskiej - metodyka języka polskiego, Barbary Kołodziejczyk - członkini Zarządu Jaworznickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz pracowników Biblioteki.
Czytelnikom, korzystającym w tym dniu z naszych usług, zaproponowaliśmy wysłuchanie najsłynniejszej sztuki autora – „Zemsty”, w formie audiobooka. Przygotowaliśmy także prezentację multimedialną, przybliżającą niezwykłą postać dramatopisarza.
Niezaprzeczalną wartością tego, ogólnopolskiego przedsięwzięcia jest nie tylko okazja do spotkania z literaturą ale także, a może przede wszystkim, poprzez słowo, z drugim człowiekiem. Odwołanie się do tradycji wspólnego czytania pozwoliło wskrzesić, dawno niedoświadczane zjawisko kulturowej identyfikacji, wokół pozornie archaicznego i dalece odbiegającego od naszej codzienności, słowa. Dzięki lekkości i spontaniczności akcji, udało się, bez niepotrzebnego patosu, wydobyć z czytelniczego niebytu, pozycje tworzące niegdyś literacki kanon inteligenta, ofiarując tym nadal oddziałującym utworom drugie życie.
 
A zatem nie wszystko jeszcze stracone… Wciąż są w nas silne, oprócz znamionujących współczesność, introwertycznych potrzeb alienacji, pragnienia, których realizacja może mieć miejsce tylko w grupie i dzięki niej.
Autor: Anna Ptaszkiewicz-Godzina






Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP