Polecamy

Czy wiesz gdzie mieszka zaraza niebieska?

Autor: Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Województwo: małopolskie
Data dodania: 22.08.2013

 

Czy wiesz gdzie mieszka ZARAZA NIEBIESKA?

Mam nadzieję, że zaintrygowałam Państwa tym pytaniem. Tak samo jak zaciekawiliśmy nim wszystkie dzieci, biorące udział w tegorocznej akcji Pożyteczne Wakacje 2013. Po raz kolejny zaprosiliśmy do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie naszych najmłodszych czytelników, aby wspólnie z nimi uczyć się i bawić.

Dzieciakom „zaserwowaliśmy”  dwie wakacyjne przygody:

  •  Żeby zdrowym być, trzeba zdrowo żyć, w programie: piramidy zdrowia, turnieje gier, gry planszowe, głośne czytanie, tańce, zajęcia plastyczne, animacje – bańki mydlane, zabawy ruchowe,  Oddział dla dzieci, ul. Broniewskiego 10C, termin; 1-26.07, 
  •  Czy wiesz gdzie mieszka zaraza niebieska?, w programie: prezentacje multimedialne , trasy spacerowe, obserwacje łąk, zbieranie ziół, zajęcia warsztatowe - wykonywanie zielników, wizyty w gospodarstwach agroturystycznych, spotkania z twórcami i pasjonatami regionalnymi, głośne czytanie, wycieczka do Muzeum Przyrodniczego w Krakowie i na Zamek w Lipowcu, pikniki, gry planszowe, zabawy ruchowe i inne, Filia w Płazie, Filia w Pogorzycach, termin: 1-12.07, Filia w Balinie, Filia
    w Luszowicach, termin: 5-16.08.2013   

Druga „przygoda” realizowana była w ramach projektu Czy wiesz gdzie mieszka zaraza niebieska? - Pożyteczne Wakacje 2013 – rozwijanie zachowań proekologicznych dzieci oraz aktywności poprzez organizację zajęć edukacyjno-rekreacyjnych, którego celem była  promocja i utrwalenie wiedzy o zasobach przyrodniczych i kulturowych Płazy, Pogorzyc, Luszowic i Balina poprzez aktywizację dzieci w czasie letnich wakacji.

Akcja Letnia POŻYTECZNE WAKACJE 2013 –  już za nami! Działo się dużo… W tym zdrowo jedliśmy i spędzaliśmy naukowo i zabawowo czas na świeżym powietrzu! Było SUPER!... i dzieciaki żałowały… że to już koniec! Zapisały się już na drugi rok! Może tak liczne grupy przyciągnęło do biblioteki nader oryginalne hasło całej akcji, może piękno okolicznych łąk, a może moda (oby jak najdłużej) na zdrowe jedzenie.

ZARAZA NIEBIESKA przez dwa miesiące „szalała” aż w 4 miejscowościach gminy Chrzanów. Dla młodych czytelników  serwowaliśmy atrakcyjne zajęcia edukacyjne mające na celu poznanie flory naszego sołectwa, przebiegające w tym roku pod intrygującym hasłem.

Akcje w każdej filii rozpoczęliśmy od zapoznania uczestników z programem zajęć – wyjaśniliśmy kim / czym jest zaraza niebieska i gdzie będziemy jej szukać?, potem zasady obowiązujące w grupie i zapoznanie z regulaminem spotkań. W tym samym dniu zajęcia integracyjne, gry planszowe i zabawy zespołowe, natomiast o zasadach udzielania pierwszej pomocy zapoznawała wszystkich dyplomowana pielęgniarka.

Kolejny dzień – Wycieczki sciezkami edukacyjno-przyrodniczymi gminy Chrzanów, zbieranie ziół i roślin do zielnika, odpoczynek i pikniki na łąkach - podziwianie uroczych zakątków i walorów przyrodniczych i krajoznawczych naszego regionu.

Koniecznie musieliśmy odwiedzić Wygiełzów – a więc wycieczka do Muzeum Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie. W trakcie wizyty w skansenie uczestnicy przeszli całą ścieżkę edukacyjną,, Szlakiem Wiejskich Rzemiosł'' podczas której poznały warunki życia , narzędzia i przedmioty z dawnych latach. Nie obyło się oczywiście bez zbieranie ziół, traw i kwiatów do zielnika. Rozpoczęły się bowiem wielkie przygotowania do robienia zielników. Zioła, trawy i kwiatów zbieranych podczas spacerów wspólnie z Paniami z Koła Gospodyń Wiejskich były segregowane i odpowiednio sprawiane. Panie opowiadały o zaletach ziół, o sposobach ich przyrządzania i właściwościach zdrowotnych. Potem koniecznie musieliśmy wyjść na plac zabaw – w końcu ruch to zdrowie!

Przyszedł czas na lekcję multimedialną – wszystkie grupy obejrzały prezentacje multimedialne o walorach przyrodniczych naszego regionu, którą przygotowały Panie z Punktu Informacji Turystycznej, działającego w ramach Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej w Chrzanowie, przy MBP Chrzanów. Następnie -  czas na kreatywność i zdolności manualne – rozpoczęliśmy tworzenie zielników z zebranych na łąkach ziół, traw i kwiatów. Kolejne atrakcje to  - wizyty w gospodarstwach agroturystycznych, min w pasiekach gdzie smakowaliśmy pyszny, słodki miód.

Czy zdrowo się odżywiamy? – takie pytania zadawaliśmy sobie również – rozmawialiśmy o zasadach zdrowego żywienia Było wspólne przygotowanie sałatek i soków - wszystko pyszne i zdrowe. Makieta letniej łąki, którą przygotowaliśmy w Płazie wyszła bajecznie! Całe bogactwo płaziańskiej łąki – u nas w Płazie jest najpiękniej! – przekonywały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Konkurowały pozostałe miejscowości.

Przyszedł czas na Muzeum Przyrodnicze w Krakowie. I zielników ciąg dalszy…Trwały prace nad wykonaniem zielników z ziół i traw zbieranych podczas wycieczek i do Muzeum Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie.

Na zakończenie Pożytecznych Wakacji przygotowaliśmy extra poczęstunek, było wesoło
 i smutno zarazem, bo to już koniec Pożytecznych Wakacji. Uwaga! Zawsze towarzyszyły nam książki. Zachęcaliśmy dzieci, że warto czytać regionalne wydawnictwa.

Przepiękną makietę łąki wykonaną przez uczestników Pożytecznych Wakacji w Płazie, można było zobaczyć  w okresie wakacji (do końca lipca) w holu Biblioteki Głównej w Chrzanowie, ul. Broniewskiego 10C.

Podsumowując całą akcję biblioteczną: w rewelacyjnych zajęciach wakacyjnych wzięło udział 63 dzieci w wieku 6-13 lat, wspaniale się wszyscy bawili a jednocześnie bardzo wiele nauczyli. Cały projekt trwa jednak do końca października. W tym czasie w 4 sołectwach naszej gminy, - tam gdzie szukaliśmy ZARAZY NIEBIESKIEJ odbędą się 4 wielkie podsumowania w filiach bibliotecznych, w programie: 4 duże wystawy – fotorelacje z akcji, prezentacje multimedialne obrazujące Pożyteczne Wakacje 2013, pikniki, rozmowy, wspomnienia i… kolejne plany na rok przyszły. I oczywiście okaże się GDZIE MIESZKA ZARAZA NIEBIESKA.

 

Olga Nowicka
kierownik
Dział Promocji Biblioteki i Upowszechniania Czytelnictwa,
Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie







Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP