Polecamy

Plany rozwoju biblioteki – zaakceptowane

Data dodania: 22.07.2013

Plany rozwoju biblioteki – zaakceptowane

Po sześciu miesiącach wytężonej pracy zostały zakończone prace nad trzyletnimi planami rozwoju bibliotek w ramach projektu „RozPRACUJ to z biblioteką”. Bibliotekarze z 19 gmin w woj. łódzkim, przy współudziale „przyjaciół” swoich placówek oraz przedstawicieli urzędów gmin, stworzyli dokumenty określające misję i wizję biblioteki, jej potencjał (analiza SWOT) oraz obszary rozwoju biblioteki na lata 2013-2016 (cele i działania). Plany te powstawały pod okiem trenerów Stowarzyszenia Centrum Aktywności Lokalnej, którzy zaakceptowali ich poprawność formalną.

W projekcie „RozPRACUJ to z biblioteką” biorą udział bibliotekarze z: GBP w Dzierżąznej, GBP w Białaczowie, GBP Gminy Bełchatów w Kurnosie Drugim i w Łękawie, GBP w Burzeninie, GBP Gminy Głowno z/s w Bronisławowie, GBP w Dalikowie, GBP w Dłutowie, GBP w Dobroniu, BSGiM w Drzewicy, GBP w Gidlach, GBP w Gorzkowicach, GBP w Jeżowie, GBP w Ksawerowie, GBP w Lubochni, GBP-Sz w Mokrsku, MBP w Przedborzu, GBP w Rogowie, MBP w Wolborzu, MiGBP w Żychlinie.

Projekt "RozPRACUJ to z biblioteką" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności jest wspierany przez sieć Fundacji Społeczeństwa Otwartego (Open Society Foundations). Realizatorem Projektu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Jakie zadania postawili sobie bibliotekarze? Pomysłów jest wiele, a w każdym z nich biblioteki działają na polu animacji kulturalnej, edukacyjnej i społecznej, która jest odpowiedzią na potrzeby lokalnej społeczności. W planach znalazły się m.in. takie wydarzenia jak: zorganizowanie questingu historycznego oraz kina letniego w gminie Dalików; Spotkania przy Kuchni, czyli nauka przyrządzania szybkich i zdrowych posiłków oraz akcje ekologiczne Sprzątamy Dłutów w Dłutowie; cykl spotkań Ułożone piątki (kurs savoir vivre dla dzieci) w Dobroniu; utworzenie Mobilnej Biblioteki (obsługującej seniorów i osoby niepełnosprawne) w Ksawerowie; spotkania międzypokoleniowe w Mokrsku (np. Ognisko Świętojańskie, Gminny Przegląd Kolęd, warsztaty rękodzielnicze); warsztaty filmowe oraz cykle spotkań Jacy mieszkańcy taka wieś w Dzierżąznej; rajdy piesze po gminie (nordic walking) i Książka w podróży (akcja czytelnicza) w Rogowie; utworzenie Klubu Ogrodnika i Klubu Młodego Rodzica w Gidlach oraz Klubu Seniora w gminie Bełchatów.

W projekcie „RozPRACUJ to z biblioteką” szczególne miejsce poświęcono problematyce wspierania przez biblioteki osób bezrobotnych, chcących zyskać nowe kwalifikacje oraz doradztwu zawodowemu dla młodzieży. Z myślą o tym w Drzewicy zostaną zorganizowane spotkania gimnazjalistów z psychologiem oraz doradcą zawodowym, podczas których ich uczestnicy nauczą się korzystać z internetowego przewodnika po rynku pracy Praca.Enter. W Gorzkowicach powstanie Akademia Sukcesu, w której odbywać się będą spotkania z doradcami zawodowymi w celu oceny predyspozycji i kompetencji gimnazjalistów oraz przybliżenia im współczesnego rynku pracy. Działaniem z zakresu orientacji zawodowej będą również Targi Edukacyjne w Przedborzu, dające okazję do zapoznania się ofertą szkół policealnych i uczelni wyższych. Spotkania informacyjne dla młodzieży pod hasłem Zawód na dziś i na jutro zaplanowano także w filii w Górach Mokrych. Szansę na zwiększenie wiedzy dotyczącej zawodów rozwojowych oraz możliwości wykorzystania środków pieniężnych na założenie własnej działalności gospodarczej zyskają mieszkańcy Wolborza, w którym tamtejsza biblioteka przygotuje szkolenia o tej tematyce. Wsparcie w zakresie podniesienia samooceny znajdą osoby poszukujące pracy w Burzeninie, gdzie zaplanowano spotkania z doradcą zawodowym i psychologiem. Biblioteki będą udzielać bieżącej informacji na temat ofert pracy, a także organizować szkolenia komputerowe dla osób bezrobotnych (m.in. w gminie Gidle i Lubochnia). W bibliotece w Rogowie utworzony zostanie punkt pomocy administracyjnej, świadczący pomoc w wypełnianiu dokumentów, informowaniu gdzie należy się udać w określonej sprawie, pisaniu podań, a nawet w zrozumieniu pism urzędowych.

Biblioteki, aby wzmocnić swój potencjał w realizacji tak ciekawych i ważnych dla mieszkańców planów utworzą lokalne partnerstwa. Do współdziałania zostaną zaproszeni m.in. pracownicy gminnych ośrodków pomocy społecznej, powiatowych urzędów pracy, urzędów gminy, gminnych ośrodków kultury, szkół a także prężnie działające grupy takie jak np. koła gospodyń wiejskich. Pierwsze spotkania inicjujące partnerstwa odbyły się w bibliotekach już w końcu czerwca, kolejne zaplanowano na wrzesień i październik 2013.

 

Informację przygotowała
Julita Lendzian-Twardowska
koordynator regionalny projektu „RozPRACUJ to z biblioteką”
Więcej informacji - 42 663-03-38 (8.00-15.00)


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP