Na pytania dziennikarzy lokalnych i obywatelskich, którzy chcieliby skorzystać z merytorycznego wsparcia, odpowiadać będą osoby związane ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich. Wszystkie mają za sobą wiele lat pracy w mediach, w tym na stanowiskach kierowniczych oraz szeroką wiedzę na temat mechanizmów rządzących tą branżą.
Szanowni Państwo,
Z radością pragnę poinformować, że Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, dzięki uzyskaniu wsparcia finansowego z funduszy szwajcarskich, rozpoczyna właśnie funkcjonowanie Pogotowia Dziennikarskiego dla mediów lokalnych i obywatelskich.
Zdajemy sobie sprawę, jak trudno jest wypełniać misję niezależnego dziennikarstwa w lokalnych społecznościach. Wiemy, w jaki sposób wielu urzędujących wójtów czy burmistrzów usiłuje zamykać usta niepokornym przedstawicielom mediów, którzy pragną uprawiać swój zawód w sposób etyczny. Dlatego postanowiliśmy skierować naszą pomoc właśnie do takich osób.
Część z Państwa, która uczestniczyła w Dniu Gazet Lokalnych w SDP 29 maja już wie, na czym polegać będzie nasza działalność (sprawozdanie filmowe znajduje się na stronie internetowej sdp.pl). Tym niemniej, pozwolę sobie jeszcze raz przybliżyć Państwu cele naszego projektu i zachęcić do współpracy przy jego realizacji.
Już w pierwszych dniach lipca ruszy portal internetowy Niezależnej Informacji Lokalnej – Pogotowie Dziennikarskie, na którym publikowane będą artykuły dotyczące Waszych miejscowości. Chcemy w pierwszej kolejności umieszczać tu materiały, które nie mogły ukazać się w lokalnych mediach, z powodu nacisków ze strony miejscowej władzy lub innych uwarunkowań uniemożliwiających ich publikację w macierzystych redakcjach. Chcemy także przedrukowywać najciekawsze materiały, znajdujące się w prasie lokalnej oraz wspólnie z Państwem przygotowywać publikacje dotykające rozmaitych lokalnych problemów związanych z funkcjonowaniem władzy publicznej. Zachęcamy do współpracy z nami – artykuły, które powstaną w ramach NIL będą opłacane.
Ponadto, dzięki działalności naszego Pogotowia Dziennikarskiego, udzielane są stałe porady prawne oraz eksperckie, dziennikarskie. Nasi prawnicy – Michał Jaszewski oraz Artur Wdowczyk – pomagają znaleźć właściwe rozwiązania prawne w różnych sprawach, napisać pismo procesowe lub odpowiedzieć na wniosek o sprostowanie. Na miarę możliwości pomogą także w sprawach sądowych. Aktualną informację o dyżurach zawsze znajdą Państwo na stronie internetowej sdp.pl, a po uruchomieniu portalu pogotowiedziennikarskie.pl, także i na nim.
Podobnie, dowiecie się także o terminach dyżurów eksperckich, świadczonych przez doświadczonych dziennikarzy związanych ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich. Jadwiga Chmielowska, Stefan Truszczyński, Andrzej Stawiarski i Tomasz Szymborski podpowiedzą, jak założyć portal internetowy, wypromować nowe medium albo przygotować trudny materiał śledczy.
To nie wszystko. W ramach naszego projektu zrealizujemy też konkurs dla Mediów Lokalnych i Obywatelskich, który ogłosimy tuż po wakacjach, a także zorganizujemy trzy konferencje szkoleniowe w miejscowościach na terenie województw małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego oraz lubelskiego, podczas których promować będziemy nowe, założone przez Was tytuły prasowe.
Nasz projekt, który nosi tytuł „Wzmocnienie mediów lokalnych i obywatelskich sprawujących społeczną kontrolę nad działaniami władz i instytucji publicznych”, realizowany będzie do 30 września 2014 r. Jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z koordynatorką projektu: Edyta Żyła, tel. 509 411 225, e-mail: edyta_zyla@o2.pl.
Serdecznie zapraszam do współpracy z Pogotowiem Dziennikarskim!
Krzysztof Skowroński, Prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich