Polecamy

Cyberpoezja w bibliotece

Autor: Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle Województwo: podkarpackie
Data dodania: 31.05.2013

24 maja 2013 r. w MBP w Jaśle odbyło się spotkanie z twórcami poezji cybernetycznej Leszkiem Onakiem i Łukaszem Podgórni.

Łomot, trzask i pozorna kakofonia dźwięków zaczęły się układać w całość - tak twórcy cybernetycznej poezji zaczęli multimedialny performance. Jego składowymi były elementy kultury popularnej i ludowej, fragmenty z You tube, gwara,  ikony poezji tacy jak: Miłosz, Herbert, Stachura, a wszystko zmiksowane w didżejowskim stylu w programie do wizualizacji. Efekt? – gwara, gwar, wgra -  remiks gwary z netspeakiem. Pomysł na zmieszanie słowa i obrazu, powstał w Krakowie, mieście poetów. Znużeni sztampowymi spotkaniami poetyckimi postanowili sięgnąć po nowy przekaz. Za tworzywo posłużyła im gwara globalna i wszelkiego rodzaju skrótowce, język emo i specyfika netjęzyka, określanego jako „zdeprawowany język literacki”. Bawimy się szumem. Szumu się nie interpretuje tylko doświadcza – powiedział Leszek Onak.

Korzystamy z tradycji awangardy futuryzmu i mamy narzędzia by to zrobić. Wybór tekstów Czyżewskiego był oczywisty, gdyż jego wiersze to gra i programowa zasadność łamania ortografii. Łamanie zasad ortografii to łamanie światopoglądu. Na poezję przecież nikt się nie obraża – dodał Łukasz Podgórni.

Pojawia się pytanie czy to, co cyberpoeci robią ze słowem to jeszcze poezja? Używając odmiennych środków, mają świadomość tradycji literackich. Bawią się nimi, a żonglerka słowno muzyczna daje zupełnie nową jakość. Zgodnie uważają, że manifest cybernetyczny odwołuje się do nauki, a ich poezja do literatury.

Na zakończenie zachęcili do odwiedzania strony Fundacji Liternet, która zajmuje się promocją i rozpowszechnianiem literatury w Internecie.

 

Spotkanie zrealizowane zostało w ramach projektu „Wariacje literackie”, który dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat medialny nad projektem sprawują: Radio Via, Telewizja Obiektyw, TV Jasło oraz portale: www.jaslo4u.pl; www.jaslonet.pl; www.jasloinfo.pl; www.terazJaslo.pl;  www.twojejaslo.pl; www.wirtualnejaslo.pl







Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP