Polecamy

Czerwcowy numer Bibliotekarza - zapowiedź

Data dodania: 29.05.2013

Czerwcowy numer Bibliotekarza - zapowiedź

Czerwcowy numer „Bibliotekarza” zachęca do zapoznania się z różnymi kontekstami i uwarunkowaniami funkcjonowania bibliotek w Polsce, prezentowanymi na podstawie różnych źródeł i doświadczeń autorów tekstów.

Wielowątkowa analiza działania bibliotek publicznych prowadzona na podstawie danych statystycznych oraz sprawozdań opisowych wojewódzkich bibliotek publicznych jest podstawą artykułu B. Budyńskiej i M. Jezierskiej „W jakim kierunku zmierzają biblioteki publiczne”, w którym przedstawione są główne zagadnienia dotyczące potencjału i kondycji bibliotek publicznych w 2011 r. oraz charakterystyczne tendencje występujące w pracy tych instytucji w ostatnich 10 latach. W kolejnym tekście S. Bielawska prezentuje wałbrzyski świat książki w latach 1945-1989, o którym wiedzę czerpała z własnych badań. Mimo trudności w dotarciu do źródeł i świadomości ich niekompletności zebrany materiał pozwolił przedstawić oraz opisać najważniejsze zagadnienia związane z kulturą książki ważnego ośrodka miejskiego Dolnego Śląska. Temat aktywności naukowej i zawodowej bibliotekarzy dyplomowanych pracujących w instytucjach naukowych Wrocławia prezentuje kolejny tekst M. Dubińskiego z Biblioteki Politechniki Wrocławskiej. Na podstawie danych uzyskanych z badań ankietowych przeprowadzonych w 2012 r. autor opisuje aktywność tej grupy zawodowej. A. Walendziak z WBP w Olsztynie zaprasza młodych bibliotekarzy do udziału w VIII FMB. W dziale „Z bibliotek” C. Sygutowska dzieli się swoim doświadczeniem łączenia pracy zawodowej z działalnością w radzie gminy. Opisuje wzajemne relacje między samorządem a lokalnymi instytucjami, koncentrując się przede wszystkim na związkach z biblioteką i korzyściach, jakie dla niej wynikają np. w związku z modernizacją placówki. Wzajemne zrozumienie i chęć współpracy to przede wszystkim zysk dla społeczności lokalnej. O efektach takich dobrych relacji pisze też E. Tkacz z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jarosławiu. Przedstawia starania bibliotekarzy o nową siedzibę dla swojej placówki – od jesieni 2012 r. jednej z najnowocześniejszych bibliotek na Podkarpaciu. Ciekawie prezentuje się też relacja z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, której bogata oferta e-książek jest doceniana i intensywnie wykorzystywana przez czytelników. Trzy teksty w „Sprawozdaniach i relacjach” nawiązują także do aktualnych ważnych wydarzeń zachodzących w polskich bibliotekach, zarówno tych o dużym zasięgu, prezentujących m.in. zakończenie projektu NUKAT – Autostrada Informacji Cyfrowej, czy IX Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego, jak i lokalnych, omawiających np. zorganizowanie szkolenia dla bibliotekarzy na temat bibliotek cyfrowych. W dziale „Bibliografia od kuchni… czyli potyczki bibliografa” E. Dombek już po raz 6 przedstawia wnikliwe prace bibliografa, tym razem nad ustalaniem danych odnoszących się do serii wydawniczych.

Stałe rubryki: „O bibliotekach w prasie”, „Z życia SBP”, „W kilku słowach”, a także „Postaktualia” Jacka Wojciechowskiego dopełniają ten numer „Bibliotekarza”.

 

 

Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP