Polecamy

Małopolskie Dni Książki "Ksiażka i Róża" w Chrzanowie

Autor: Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie Województwo: małopolskie
Data dodania: 30.04.2013

W czasie tych dni otworzyliśmy Letnią Czytelnię, gdzie do czytania kolejny rok zachęcała >Biblioteczna blondynka< bibliotekarze z Powiatu Chrzanowskiego mieli okazję wysłuchać wykładu Śmierć książki – Łukasza Gołębiewskiego, dzieci szalały multimedialnie  z Franklinem i wspólnie ze swoimi mamami bawiły się w grupach zabawowych, a seniorzy? o nich również nie mogliśmy zapomnieć- grupami komputerowymi czytali na ekranie – czyli wszystko o książce w Internecie. Był również kiermasz książek za 1zł, bookcrossing (akcja uwalniania książki), wystawa o Jonaszu Kofcie…

... mieliśmy nie lada dylemat, kiedy przygotowując się do kolejnej (po czytadłach i poradnikach) debaty literackiej w chrzanowskiej bibliotece (23.04.2013r.) prowokacyjnie zawieszaliśmy na szubienicy KSIĄŻKĘ. Brrr… przeszedł nas dreszcz przerażenia, bo wyglądało to okropnie. Ale cóż – prowokacyjny tytuł, więc prowokacyjna dekoracja też musiała być.. a że debata była burzliwa… więc udało się – odpowiednio podgrzaliśmy temperaturę, co potwierdził sam autor książki  (Śmierć książki. No future book), ekspert w temacie, zaproszony gość Łukasz Gołębiewski.

Na debatę zaprosiliśmy miłośników książek, bibliofilów i książkożerców… wszyscy jesteśmy przecież świadkami narodzin nowej kultury…na debacie sięgaliśmy wyobraźnią daleko (a może już całkiem blisko) i podczas wspólnej zabawy literackiej poddaliśmy temat do dyskusji – Śmierć Książki – TAK czy NIE? Podzieliliśmy się na dwa  przeciwstawne  w tezach obozy i próbowaliśmy opowiedzieć się po jednej ze stron.
W „wojnie” na argumenty pomocne nam były oczywiście tezy eksperta, wyniki ankiety czytelniczej, którą przeprowadziliśmy w naszej bibliotece w pierwszej  połowie kwietnia, sonda uliczna przygotowana na potrzeby debaty przez CHTVL… i oczywiście własne refleksje i przemyślenia.

Czy można wyobrazić sobie świat bez książek?, czy człowiek litera zmienia się w człowieka cyfr?, czy książka wkrótce stanie się ekstrawaganckim bibelotem? E-jezyk, e-książka, e-księgarnia, digitalizacja…Na te i inne pytania odpowiadaliśmy i debatowaliśmy nad kolejnymi zagadnieniami. W tle straszyła książka zawieszona na szubienicy… na koniec nie wytrzymaliśmy i ostentacyjnie uratowaliśmy ją przed śmiercią… Konkluzja? Nie uciekniemy przed postępem, nowoczesnością, nowymi nośnikami, ale dbajmy o język i słowo… dopieszczajmy książki papierowe, które pachną a ich klimat jest niepowtarzalny. KOCHAJMY KSIĄŻKI I NIE POZWÓLMY IM UMRZEĆ!

Oprac: Olga Nowicka, Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie (Dział Promocji Biblioteki i Upowszechniania Czytelnictwa







Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP