Pierwszy dokument rządowy, który w sposób systematyczny podejmuje problematykę budowy wzajemnego zaufania między obywatelami oraz między obywatelami a państwem i jego instytucjami - to Strategia Rozwoju Kapitału Społecznego 2020. Uchwałę o jej przyjęciu Rada Ministrów podjęła 26 marca 2013 roku.
Prace nad opracowaniem dokumentu trwały pod kierunkiem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 2009 r. Cztery cele szczegółowe Strategii Rozwoju Kapitału Społecznego 2020 obejmują:
Przyjęcie Strategii poprzedziły odbywające się w 2011 r. szerokie konsultacje społeczne z udziałem wszystkich zainteresowanych grup i środowisk. Koordynatorem realizacji Strategii jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Działania w ramach celu szczegółowego 1 będą koordynowane przez Ministra Edukacji Narodowej, natomiast w ramach celu szczegółowego 2 przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej.
Wdrażanie Strategii przez MKiDN będzie opierać się na otwartej metodzie koordynacji, pozwalającej na dostrzeżenie roli i miejsca wszystkich instytucji, środowisk i osób zainteresowanych urzeczywistnieniem jej celów. Pierwszym krokiem w kierunku pełnego ich wdrożenia stanie się - poprzedzone konsultacjami społecznymi – opracowanie Planu działania dla tego dokumentu.
Tekst Strategii Rozwoju Kapitału Społecznego 2020 zostanie zamieszczony na stronie Ministerstwa po publikacji uchwały Rady Ministrów.
Stawka podatku VAT na e-booki powinna być taka jak na książki tradycyjne; taki postulat został zapisany w „Strategii Rozwoju Kapitału Społecznego 2020” - zadeklarował premier Donald Tusk po wtorkowym posiedzeniu rządu, podczas którego przyjęto wspomnianą Strategię.
Źródło: MKiDN