„Z DALEKA WIDOK JEST PIĘKNY”
Koszalińska Biblioteka Publiczna we współpracy z Klubem Krytyki Politycznej w Koszalinie zorganizowali projekcję filmu Z daleka widok jest piękny Anny i Wilhelma Sasnali. Była to wyjątkowa (i jedyna w naszym mieście) okazja, by obejrzeć film na dużym ekranie i spotkać się z twórczością znakomitych polskich artystów.
Zaprezentowany film to ich wspólny pełnometrażowy debiut, który zdobył Wrocławską Nagrodę Filmową w konkursie "Nowe Filmy Polskie" na 11. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty. Obraz był nominowany do nagrody Złota Kaczka 2012 w kilku kategoriach.
Projekcja miała miejsce w sali kina Alternatywa Koszalińskiej Biblioteki Publicznej przy Placu Polonii 1. Po filmie odbyła się dyskusja.
O filmie:
W rozpadającej się podkarpackiej wiosce ludzie żyją głównie ze zbieractwa różnego rodzaju zużytych przedmiotów, odpadów, śmieci. Główny bohater - Paweł, mieszkający ze starą, schorowaną matką - zbiera złom. Gdy wywiezie matkę do domu starców, zyska dom, w którym zamierza rozpocząć nowe życie z narzeczoną. Jednak pewnego dnia Paweł nagle znika. Z jego opuszczonego domostwa sąsiedzi zaczynają podkradać różne rzeczy - najpierw potajemnie, nocą, potem coraz bardziej otwarcie, traktując resztki dobytku Pawła jak niczyją, bo pozostawioną bez opieki własność. Po powrocie właściciela zaskoczona wiejska społeczność nie pozwoli mu ponownie zamieszkać w siedlisku. To opowieść o bezpiecznej monotonii życia, która jednak nie stępiła czujności mieszkańców wsi. Oswojeni, zachowują rodzaj napięcia, pozwalający szybko wykorzystać okazję. Ukryta pożądliwość nadaje bieg ich egzystencji. Film bezpardonowo demaskuje jeden z największych polskich mitów. [opis dystrybutora filmu]
Bezpłatne pokazy odbywają się dzięki uprzejmości twórców, producentów i dystrybutora filmu Stowarzyszeniu Nowe Horyzonty
Anna i Wilhelm Sasnalowie
Małżeństwo polskich artystów, mieszkające w Krakowie. Anna Sasnal (ur. 1973) jest redaktorką i scenarzystką, Wilhelm Sasnal (ur. 1972) to znany w kraju i za granicą malarz, a także eksperymentujący filmowiec. W 2006 roku przyznano mu pierwsze miejsce na liście 100 najważniejszych młodych artystów świata - magazynu sztuki współczesnej „Flash Art”. Jego prace znajdują się w najważniejszych światowych muzeach i galeriach m.in. w Centrum Pompidou, Tate Modern, Museum of Modern Art oraz Muzuem Guggenheima oraz Kunsthaus w Zurychu. W 2006 roku obraz Sasnala Samoloty (1999) z kolekcji Charlesa Saatchiego został sprzedany w domu aukcyjnym Christie w Nowym Jorku za 396 tys. dolarów, co stanowi najwyższą w historii ceną za współczesny, polski obraz olejny.
Swoje filmy pokazywał w Anthology Film Archives w Nowym Jorku (2010), podczas 20. Bath Film Festival 2010, Cinema Riffraff w Zurychu (2009), Glasgow Film Festival 2008, Glasgow International Festival of Contemporary Visual Art 2008. W kraju współpracuje z warszawską Fundacją Galerii Foksal, Galerią Raster oraz z Krytyką Polityczną oraz antyrasistowskim Stowarzyszeniem Nigdy Więcej.