Polecamy

Interwencja w sprawie bibliotek szkolnych

Data dodania: 07.02.2013

Interwencja w sprawie bibliotek szkolnych

Przewodnicząca SBP skierowała list do Michała Boniego - Ministra Adminictracji i Cyfryzacji, Krystyny Szumilas - Minister Edukacji Narodowej, Bogdana Zdrojewskiego - Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dotyczący projektu założeń do ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego. Wyraziła w nim obawy SBP dotyczące konsekwencji umieszczenia zapisu umożliwiającego włączenie biblioteki szkolnej do biblioteki publicznej.

Prosimy bibliotekarzy o wypowiedzi w tej sprawie na naszym portalu. Uwagi można też przekazywać na forum „Biblioteki w szkole” i portal „Mam zdanie

Treść listu:

 

Pan
Michał Boni
Minister Administracji i Cyfryzacji

Szanowny Panie Ministrze

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich wyraża swoje zaniepokojenie opublikowanym na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji projektem założeń do ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego. Naszym zdaniem niektóre sformułowane w nim zapisy grożą marginalizowaniem, a w konsekwencji likwidacją potencjału bibliotek szkolnych. Szczególnie niebezpieczna wydaje się możliwość włączenia zadań biblioteki szkolnej do biblioteki publicznej.

Jednostki samorządu terytorialnego, jako podmioty zakładające i prowadzące szkoły odpowiedzialne są m.in. za kształcenie i edukację dzieci oraz młodzieży. Nie mogą tego czynić bez ścisłej współpracy z bibliotekami szkolnymi, które często są pierwszym miejscem kontaktu dziecka z książką.  Jest to szczególnie istotne w warunkach utrzymywania się w Polsce jednego z najniższych w Europie wskaźników poziomu czytelnictwa  i podejmowania prób przeciwdziałania tej sytuacji. Służą temu  m.in. uruchomione programy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (np. Promocja czytelnictwa), działalność Komitetu Społecznego ds. Paktu dla Kultury, utworzenie Koalicji na rzecz promocji czytelnictwa i bibliotek – Republiki Książki, do której zaproszone zostały także samorządy. 

W działaniach tych jest niezbędna ścisła współpraca nauczycieli z bibliotekarzami szkolnymi, włączenie tych ostatnich do realizowanych wspólnie programów edukacyjnych, prowadzenia zajęć dydaktycznych, wyrównywania szans rozwoju i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. Wszystkie dotychczasowe osiągnięcia w tym zakresie mogą zostać zaprzepaszczone poprzez wprowadzenie rozwiązań, których efekty ekonomiczne będą ograniczone, a straty społeczne oczywiste.

Zadania bibliotek szkolnych i publicznych są odmienne i nie można ich łączyć w imię poprawy efektywności funkcjonowania i realizacji usług samorządów terytorialnych, którym one podlegają.

Biorąc powyższe pod uwagę zwracam się do Pana Ministra z prośbą o wprowadzenie zapisów chroniących zasoby oraz potencjał bibliotek szkolnych.

Z poważaniem
Elżbieta Stefańczyk
Przewodnicząca
Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP