Polecamy

Biblioteka cyfrowa dziś a wyzwania jutra - podsumowanie

Data dodania: 28.01.2013

Biblioteka cyfrowa dziś a wyzwania jutra - podsumowanie

W dniach 24-25 stycznia 2013 r. w Bibliotece Jagiellońskiej odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa „Biblioteka cyfrowa dziś a wyzwania jutra”. Honorowy patronat nad Konferencją objęli J.M. Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat medialny objęło radio Radiofonia z Krakowa.

W konferencji wzięło udział ponad 130 osób z Polski i zagranicy. Uczestnicy reprezentowali biblioteki cyfrowe oraz instytucje związane z digitalizacją i cyfryzacją. Byli obecni również przedstawiciele muzeów i archiwów. Na konferencję przybyli też goście z Ukrainy, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii, Słowacji i Czech.

Podczas konferencji podsumowano projekt Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa, oraz dyskutowano na temat nowych rozwiązań w archiwizacji, konserwacji, digitalizacji i prezentacji zbiorów cyfrowych w Internecie. Ogółem wygłoszono 28 referatów.

Uczestników powitali: Dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej prof. dr hab. Zdzisław Pietrzyk i Prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Stanisław Kistryn. Wykład inauguracyjny pt.: „Filozofia Jagiellońskiej Biblioteki Cyfrowej”. wygłosiła Z-ca Dyr. BJ Krystyna Sanetra. Małgorzata Mrożek-Buksa (Kierownik Oddziału ds. Projektów BJ) omówiła realizację i wyniki projektu JBC. Konferencja podzielona była na trzy sesje.

Pierwszego dnia odbyły się dwie sesje. W pierwszej sesji zatytułowanej „Obiekty oryginalne/Dziedzictwo Narodowe” w wystąpieniach omawiano sposoby doboru dokumentów do digitalizacji oraz praktyki konserwacji i zabezpieczania zbiorów stosowane w bibliotekach. W referatach przedstawiano również techniczne aspekty digitalizacji.

W trakcie przerwy kawowej nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy pt. „Papier contra cyfra”. Na wystawie, która będzie otwarta do 1 lutego 2013 roku, można zobaczyć wybrane dokumenty, które zostały poddane konserwacji i zdigitalizowane w czasie trwania projektu JBC. Jednocześnie na stanowiskach komputerowych, znajdujących się obok gablot z dokumentami, można prześledzić jak przebiegał proces konserwacji i obejrzeć elektroniczną formę zbiorów znajdujących się na wystawie (prezentacje interaktywne dostępne są również online na stronie JBC: http://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/publication/219172).

W przerwie obiadowej organizatorzy zorganizowali wycieczki po Bibliotece Jagiellońskiej.

W drugiej sesji zatytułowanej „Obiekty cyfrowe” w wystąpieniach przedstawiano sposoby i techniki prezentacji zbiorów cyfrowych w Internecie oraz nowe możliwości programów wspomagających te procesy.
Pierwszy dzień zakończyła uroczysta kolacja.

W drugim dniu konferencji odbyła się trzecia sesja zatytułowana „Metadane”. Uczestnicy wygłaszali referaty dotyczące prezentacji metadanych w bibliotekach cyfrowych, konwersji danych na inne formaty, zarządzania kolekcjami w bibliotece cyfrowej, nowych rozwiązań dla poprawy jakości OCR oraz pierwszych prób przeniesienia zbiorów polskich bibliotek cyfrowych na urządzenia mobilne.

Materiały z konferencji dostępne będą już niedługo na stronach Jagiellońskiej Biblioteki Cyfrowej: http://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra

Leszek Szafrański


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP