Polecamy

"PROMENADA JAK ZA DAWNYCH LAT – BULWAR SZTUKI"

Data dodania: 30.06.2010

      W niedzielne popołudnie, 27 czerwca, odbyła się w Śremie druga impreza w stylu retro pt. "PROMENADA JAK ZA DAWNYCH LAT – BULWAR SZTUKI". Organizatorami przedsięwzięcia była  Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy oraz Urząd Miejski w Śremie. Inspiracją do organizowania plenerowych spotkań w stylu retro był pomysł ustawiania na promenadzie ławeczek-pomników słynnych śremian. Pierwsza taka impreza, podczas której zaprezentowany był projekt ławeczki Heliodora Święcickiego – śremianina, patrona śremskiej biblioteki, założyciela Uniwersytetu Poznańskiego i jego pierwszego rektora - miała miejsce 27 września 2009 r. Wtedy też podjęliśmy decyzję o wpisaniu projektu w stały kalendarz imprez kulturalnych Śremu.

      W tym roku imprezę zaplanowaliśmy na 30 maja, jednak powódź spowodowała konieczność przesunięcia terminu.  Po długich przygotowaniach, w których uczestniczyli wszyscy pracownicy śremskiej biblioteki i wiele zaprzyjaźnionych z instytucją  osób, zaprosiliśmy śremian do udziału w zabawie w stylu retro. Już od godz. 13:30 można było skorzystać z rejsów  statkiem „Bajka”. O 15:00 oddana została do użytku ławeczka Heliodora Święcickiego, którą, w obecności licznie zgromadzonych śremian, przy salwie armatki Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, odsłonił burmistrz Śremu Adam Lewandowski, w towarzystwie autora i wykonawcy Piotra Garstki oraz dyrektora biblioteki Jerzego Kondrasa. Podczas uroczystości ławeczkę poświęcił proboszcz dekanatu śremskiego ks. prałat Marian Brucki.

      Na podwórzu biblioteki, dla najmłodszych uczestników, stworzony został „baśniowy zakątek”, dekoracją którego zajęła się pani Regina Stankiewicz.  Dzieci mogły uczestniczyć w zabawach przygotowanych przez  panie bibliotekarki oraz sklep „Major”, obejrzeć spektakl „Smok wawelski” teatru „Art.-Re” z Krakowa i spotkać się z Panem Kleksem, czyli Piotrem Witoniem z Agencji Artystyczno Reklamowej „Pierrot”.

      Wzdłuż promenady ożył  „bulwar sztuki”, gdzie na kramach i stoiskach prezentowane były przedmioty rękodzieła artystycznego (malarstwo,  decoupage, biżuteria, wikliniarstwo) wykonane przez rodzimych twórców oraz osoby, które przybyły z innych miejscowości. Swój kram rozstawił także klub „Moje hobby” z filii biblioteki na Jezioranach. Na stoisku śremskiej biblioteki wiele osób uzupełniło swoje biblioteczki o  najnowsze wydawnictwa (m.in. książki z serii „Śrem w małych monografiach”). Powodzeniem cieszyła się zwłaszcza książka „Śremianin w rektorskiej todze - Heliodor Święcicki (1854-1923)” Adama Podsiadłego oraz  dukaty „heliodory”. Można było też  wymienić się książkami bądź porozmawiać na temat działającego Dyskusyjnego Klubu Książki. Dostępny  był drugi bezpłatny okolicznościowy numer „Śremskiego Kuriera Bibliotecznego”, rozdawany przez „gazeciarki”. Swój kram z książkami urządziła także „Księgarnia Przy Rynku”. Dzięki stoisku „Bukieciarni” oraz dziesięciu  „kwiaciarkom”, promenada rozkwitła gustownymi bukiecikami kwiatów.  Przechadzali się z nimi wszyscy, którzy mieli w swoim stroju elementy retro.

      Uczestnikom ogłoszonego konkursu na najlepiej prezentującą się rodzinę w ubiorach retro, w plenerowym foto-atelier „Złoty Liść”, wykonywane były pamiątkowe zdjęcia. W konkursie retro zwyciężyła sześcioosobowa rodzina państwa Kaczmarków. Drugie miejsca zajęła trzyosobowa rodzina państwa Grzembowskich oraz czteroosobowa rodzina państwa Lewandowskich. W konkursie brały udział również rodziny:  państwa Frydryk, państwa Bąk, dwie rodziny państwa Nowak oraz pani Krajewska. Wszyscy uczestnicy konkursu zaprezentowali się na scenie na swoistym pokazie mody oraz odebrali ufundowane przez organizatorów nagrody. Były to oczywiście  przedmioty wykonane w dawnym stylu, między innymi: radio, stylizowane telefony, zegary, wiklinowe kosze. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzinom, Amatorskiej Kompanii Teatralnej oraz indywidualnym osobom, które rozumiejąc ideę imprezy przyszły na promenadowe spotkanie w dawnych ubiorach. To właśnie te osoby tworzyły klimat tego popołudnia na Promenadzie oraz wzbudzały największy podziw i zainteresowanie mediów oraz  dziesiątków  fotoamatorów. Wszystkie przebrane osoby organizatorzy zaprosili na degustację pieczonych prosiąt, które serwowały kelnerki firmy „Gajówka” ze Zbrudzewa.

      Niedzielny spacer nad Wartą umilał dźwiękami ponad stuletniej katarynki pan Tadzio z Leszna, dudziarze biskupiańscy, kapela „Śrymioki”, kapela „Chabry” oraz  Orkiestra Towarzystwa Muzycznego im. Mariana Zielińskiego. O godz. 19:00  Teatr „Na Bruku” z Wrocławia zaprezentował  zdarzenie teatralne w konwencji kina niemego p.t. „Charlie pomywaczem”. Podczas imprezy można było odpocząć w urządzonej w piwnicy biblioteki przez „Cafe Ole!” kawiarence „U Heliodora”. A o godz. 22:00 do swojego lokalu zaprosiła  kawiarenka  „Zapomniana melodia”, gdzie odbyła się projekcja niemego filmu.

      Już można stwierdzić, że impreza w stylu retro „Promenada jak za dawnych lat” zyskała uznanie wielu śremian i projekt będzie kontynuowany w następnych latach. Więcej informacji na stronie www.biblioteka.srem.pl

Nadesłał: Jerzy Kondras

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy
im. Heliodora Święcickiego w Śremie

 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP