Polecamy

Polska koordynatorem prac Państw Europy Środkowej i Bałtyckich w WIPO

Data dodania: 07.01.2013

Polska koordynatorem prac Państw Europy Środkowej i Bałtyckich w WIPO

Od stycznia do końca grudnia 2013 roku Polska będzie koordynować prace grupy regionalnej Państw Europy Środkowej i Bałtyckich (Central European and Baltic States - CEBS) w ramach prac Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). Koordynacją zajmie się Stałe Przedstawicielstwo RP przy Biurze Narodów Zjednoczonych w Genewie przy ścisłej współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędem Patentowym RP.

Państwo, które koordynuje prace danej grupy regionalnej, uzgadnia jej stanowiska dotyczące spraw organizacyjnych i merytorycznych znajdujących się w harmonogramie prac WIPO; reprezentuje swoją grupę regionalną w negocjacjach toczących się podczas Zgromadzeń Ogólnych i posiedzeń poszczególnych komitetów WIPO oraz pomiędzy sesjami; utrzymuje stały kontakt z sekretariatem WIPO; decyduje o tym, które państwa (posiadające tzw. status gospodarek pozostających w transformacji) otrzymają dofinansowanie z tytułu uczestnictwa przedstawicieli ich administracji publicznej w posiedzeniach WIPO.

Polski resort kultury będzie zaangażowany w przygotowanie i prowadzenie grupy regionalnej (CEBS) przede wszystkim w ramach prac Komitetu ds. Prawa Autorskiego i Praw Pokrewnych (SCCR), Międzyrządowego Komitetu ds. Własności Intelektualnej i Zasobów Genetycznych, Wiedzy Tradycyjnej i Folkloru (IGC) oraz innych komitetów WIPO zgodnie z właściwością kompetencyjną Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2013 roku MKiDN zajmie się zatem koordynacją merytorycznych prac w ramach CEBS, które będą dotyczyć m.in.:

  • przygotowania do negocjacji oraz uczestniczenia w nich podczas konferencji dyplomatycznej dotyczącej projektu traktatu w sprawie dozwolonego użytku na rzecz osób niewidomych i niedowidzących/ osób z dysfunkcjami uniemożliwiającymi zapoznawanie się z drukiem (konferencja dyplomatyczna odbędzie się w czerwcu 2013 roku w Marakeszu);
  • przygotowania projektu traktatu w sprawie ochrony organizacji nadawczych (istnieje możliwość, że Zgromadzenia Ogólne WIPO już w 2013 r. podejmą decyzję o zwołaniu konferencji dyplomatycznej dotyczącej przyjęcia umowy międzynarodowej w tym zakresie),
  • kontynuacji prac dotyczących dozwolonego użytku na rzecz bibliotek i archiwów oraz instytucji edukacyjnych i badań;
  • kontynuacji prac dotyczących ochrony tradycyjnych przejawów kultury (TCE - Traditional Cultural Expressions).

Źródło: MKiDN


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP