We wtorkowy wieczór 18 grudnia 2012 r., uczestnicy spotkania Jasielskiego Klubu Podróżnika udali się „w podróż” po Republice Tuwy. O swoich wrażeniach, życiu, kulturze i zwyczajach Tuwińców opowiadał Piotr Gogosz.Oprócz zdjęć pokazał również film dokumentalny poświęcony azjatyckiej faunie i florze.
Autonomiczna Republika Tuwy położona jest w azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej. Zamieszkują tutaj głównie Tuwińcy (ok. 80%) i jest to jedna z nielicznych republik o przewadze rdzennej ludności nad ludnością rosyjską, a język tuwiński jest w powszechnym użyciu. Religiami wiodącymi są: buddyzm tybetański czyli lamaizm oraz szamanizm. Tradycyjnym sposobem życia Tuwińców jest koczownicza hodowla koni, wielbłądów, bydła oraz reniferów. W ubiegłym roku Tuwa obchodziła jubileusz 90-lecia powstania Republiki. Dla uczestników powstawały specjalne „miasteczka jurtowe” na wzór pól namiotowych. Było to ogólnonarodowe święto, któremu towarzyszyły liczne koncerty, konkursy, zawody sprawnościowe, a szczególnie popularne wyścigi konne odbywały się w kilku kategoriach wiekowych. Odbyły się wybory Miss Tuwy, a kandydatki zdecydowanie różniły się wyglądem i strojem od tych, które zazwyczaj oglądamy. Uczestnicy spotkania mieli możliwość posłuchania śpiewu chöömej, odmiany śpiewu alikwotowego (gardłowego) spotykanego tylko w tuwińskiej i mongolskiej muzyce ludowej.
Dodatkową atrakcją spotkania były zaprezentowane pamiątki m.in. tradycyjna tuwińska czapka, rękawica do polowania z orłami, bogato zdobiony bat oraz do degustacji, twardy, kozi ser.