Polecamy

Rozbrykane słowa i rozhasane litery

Autor: Biblioteka: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle Województwo: podkarpackie
Data dodania: 16.11.2012

15 listopada 2012 r. najmłodsi uczestnicy projektu U-mówmy się na… polski! spotkali się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle z Agnieszką Frączek, autorką popularnych wierszy i opowiadań dla dzieci, pokazujących jak łatwo i przyjemnie jest bawić się słowem.

Podczas spotkania wspólnie rozwiązaliśmy wiele zagadek słownych i rozsupłaliśmy mnóstwo językowych węzełków, dzięki czemu już niestraszne nam wyrazowe chochliki i literowe figle-migle. Nasi przyjaciele z niesfornych i trzeszczących wierszyków pokazali nam, jak bawiąc się słowem i robiąc językowe wygibasy, niczym na trampolinie można bawić się naszą mową, jednocześnie dbając o jej poprawność. Śmieszne hece Słoni na spadochronie, czy Pana Walentego wszystkim przyniosły wiele radości i dowiodły, że warto zwracać uwagę na to, jak mówimy. Dzięki temu już wiemy dlaczego spodnie czy buty zakładamy a nie ubieramy oraz czemu nie kupujemy 20 deko cukierków, a 20 deka cukierków. Podczas spotkania   połączonego z bardzo wesołą lekcją poprawności, najmłodsi mieli okazję także wykazać się swoją wiedzą tworząc homonimy, dzięki czemu powstała spora gromadka wyrazów, które tak samo pisane, posiadają różne znaczenia (np. para z czajnika i para oczu, piłka nożna i piłka do cięcia, a nawet kreda, ta którą piszemy po tablicy i kreda jako ostatni okres ery mezozoicznej). Słowne hece z Agnieszką Frączek i mnóstwem zabawnych wierszy autorki, jakie poznaliśmy, zakończyliśmy barwnym happeningiem w parku. Sporą gromadką z wypisanymi na balonikach literami układaliśmy trudne, a za to na pewno nie nudne wyrazy pochodzące z wiersza naszego gościa pt. „Fiksum-dyrdum”. Wspólna zabawa językiem połączona z głośnym czytaniem, poszukiwaniem wyrazowych chochlików i wieloma innymi zagadkami słownymi przyniosła wszystkim wiele radości.

W spotkaniu uczestniczyły dzieci ze Szkół Podstawowych nr 1 i nr 2 w Jaśle, Szkół Podstawowych: w Szebniach, Święcanach, Umieszczu, Bieździedzy oraz dzieci z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Roztokach, prowadzonej przez Stowarzyszenie Unia Szkół.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Promocja języka polskiego”, który towarzyszy kampanii społeczno-edukacyjnej „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.

Patronat nad projektem objęli: Burmistrz Miasta Jasła, Starosta Jasielski, Podkarpacki Wicekurator Oświaty. Patronat medialny nad projektem sprawują: Polskie Radio Rzeszów, „Via” Katolickie Radio Rzeszów, Telewizja Jasielska, Portal terazJaslo.pl.
Partnerami projektu są: Urząd Miasta Jasła, Powiat Jasielski, Jasielski Dom Kultury, Firma Tekpud, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle, Sielsky, Hornblend, SBP Oddział w Jaśle.


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP