Polecamy

Sprawozdanie z wycieczki do Katalonii zorganizowanej przez Oddział SBP w Krakowie

Data dodania: 18.10.2012

Sprawozdanie z wycieczki do Katalonii zorganizowanej przez Oddział SBP w Krakowie

W dniach 7-16 września 2012 roku odbyła się kolejna wycieczka zorganizowana pod auspicjami Zarządu Oddziału SBP w Krakowie. Wzięli w niej udział nie tylko członkowie Stowarzyszenia z regionu Małopolski ale także ze Śląska, Wrocławia, Poznania, Łodzi, a
także sympatycy. W minionych latach organizowane były wycieczki dla środowiska bibliotekarskiego do takich regionów, jak: Kornwalia i Szkocja na Wyspach Brytyjskich i Toskania we Włoszech.

Poznaliśmy nie tylko ich atrakcyjne walory turystyczne. Dla przypomnienia: zwiedziliśmy słynną Bibliotekę Bodlejańską Uniwersytetu w Oksfordzie, a nasz pobyt w Edynburgu miał miejsce podczas corocznie odbywającego się tam corocznie Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego FRINGE. Stolica Katalonii – Barcelona - kryje w sobie wiele atrakcji i tajemnic. Należą do nich m.in.: Sagrada Familia, Park Güell, Casa Mila i Casa Batlló – według projektów Antonia Gaudiego, czy wzgórze Montjuïc, pomnik Kolumba, a wśród innych obiektów wyróżnia się Muzeum Picassa. Główne ulice (Ramblas) oraz te całkiem malutkie uliczki, mają swój niezapomniany urok. Istotnym punktem naszej wyprawy do Hiszpanii było zapoznanie się z Biblioteką Narodową Katalonii w Barcelonie.

Szpital czy biblioteka? – jak to właściwie jest?

Budynki zajmowane obecnie przez Bibliotekę Katalonii maja swoją długą historię. Od 1401 r. mieścił się tam szpital św. Krzyża (Hospital de la Santa Creu). Budynek – przykład świeckiego katalońskiego gotyku – składa się z dwóch kondygnacji z wewnętrznym, pięknym dziedzińcem z ogrodem i krużgankami. To właśnie do tego To właśnie do tego szpitala trafił w 1926 r. po swoim tragicznym wypadku Antoni Gaudi i stamtąd wyruszał kondukt pogrzebowy do kościoła Sagrada Familia, miejsca jego pochówku. Obecnie w murach dawnego szpitala znajduje się kilka instytucji: szkoła artystyczna "La Massana", Instytut Studiów Katalonii oraz Biblioteka Narodowa Katalonii, największa biblioteka w regionie.

Do głównej części szpitala jest dołączony mały gotycki kościół. Okazałe, stare schody, które umożliwiają dostęp do Biblioteki Narodowej Katalonii są dobrze zachowane i stanowią jedną z atrakcji turystycznych. Na dziedzińcu Biblioteki można spotkać turystów z wielu krajów, a w otoczeniu starych murów napić się pysznej kawy np. cortada.

Zwiedzając bibliotekę dowiedzieliśmy się podstawowych informacji dotyczących funkcjonowania tej biblioteki narodowej, jej historii, a także planów rozwojowych działalności digitalizacyjnej i tworzonych repozytoriów cyfrowych Katalonii i jej dziedzictwa. Biblioteka została założona w 1907 r., a otwarto ją dla publiczności w 1914 r. Pierwszą czytelnię otwarto w 1936 r. Od 1940 roku biblioteka funkcjonuje w obecnie zajmowanym budynku, a rolę Narodowej Biblioteki Katalonii pełni oficjalnie od 1993 r. Narodowa Biblioteka Katalonii w Barcelonie, dane liczbowe:

  • wolny dostęp do księgozbioru obejmuje 1,500 m półek i 20,000 woluminów
  • magazyny zamknięte to 49,000 m półek
  • powierzchnia budynku bibliotecznego: 15,000 m2
  • powierzchnia czytelń wynosi 2,700 m2
  • czytelnie mają ogółem 229 miejsc siedzących
  • Biblioteka posiada około 3 milionów woluminów zbiorów, z czego ok. 2 milionów dokumentów to cyfrowe zasoby Katalonii (DMC - Digital Memory of Catalonia). 

Strona Biblioteki: http://www.bnc.cat

Hiszpania to kraj o barwnej historii i kulturze, jest kolebką światowej sławy artystów. Warto poznawać ją na wiele sposobów i za pomocą różnych zmysłów. Piękna przyroda, uprawy winorośli, masywy górskie i gaje palmowe, oraz wspaniałe zabytki i muzea. Jeśli dodamy do tego osobliwe smaki i aromaty, a także wspaniałą muzykę i taniec flamenco, otrzymamy niezwykle barwny wachlarz atrakcji. Udało nam się posmakować tego i owego, więc w pamięci zachowamy sporo miłych wrażeń...


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP