W dniach 7-16 września 2012 roku odbyła się kolejna wycieczka zorganizowana pod auspicjami Zarządu Oddziału SBP w Krakowie. Wzięli w niej udział nie tylko członkowie Stowarzyszenia z regionu Małopolski ale także ze Śląska, Wrocławia, Poznania, Łodzi, a
także sympatycy. W minionych latach organizowane były wycieczki dla środowiska bibliotekarskiego do takich regionów, jak: Kornwalia i Szkocja na Wyspach Brytyjskich i Toskania we Włoszech.
Poznaliśmy nie tylko ich atrakcyjne walory turystyczne. Dla przypomnienia: zwiedziliśmy słynną Bibliotekę Bodlejańską Uniwersytetu w Oksfordzie, a nasz pobyt w Edynburgu miał miejsce podczas corocznie odbywającego się tam corocznie Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego FRINGE. Stolica Katalonii – Barcelona - kryje w sobie wiele atrakcji i tajemnic. Należą do nich m.in.: Sagrada Familia, Park Güell, Casa Mila i Casa Batlló – według projektów Antonia Gaudiego, czy wzgórze Montjuïc, pomnik Kolumba, a wśród innych obiektów wyróżnia się Muzeum Picassa. Główne ulice (Ramblas) oraz te całkiem malutkie uliczki, mają swój niezapomniany urok. Istotnym punktem naszej wyprawy do Hiszpanii było zapoznanie się z Biblioteką Narodową Katalonii w Barcelonie.
Szpital czy biblioteka? – jak to właściwie jest?
Budynki zajmowane obecnie przez Bibliotekę Katalonii maja swoją długą historię. Od 1401 r. mieścił się tam szpital św. Krzyża (Hospital de la Santa Creu). Budynek – przykład świeckiego katalońskiego gotyku – składa się z dwóch kondygnacji z wewnętrznym, pięknym dziedzińcem z ogrodem i krużgankami. To właśnie do tego To właśnie do tego szpitala trafił w 1926 r. po swoim tragicznym wypadku Antoni Gaudi i stamtąd wyruszał kondukt pogrzebowy do kościoła Sagrada Familia, miejsca jego pochówku. Obecnie w murach dawnego szpitala znajduje się kilka instytucji: szkoła artystyczna "La Massana", Instytut Studiów Katalonii oraz Biblioteka Narodowa Katalonii, największa biblioteka w regionie.
Do głównej części szpitala jest dołączony mały gotycki kościół. Okazałe, stare schody, które umożliwiają dostęp do Biblioteki Narodowej Katalonii są dobrze zachowane i stanowią jedną z atrakcji turystycznych. Na dziedzińcu Biblioteki można spotkać turystów z wielu krajów, a w otoczeniu starych murów napić się pysznej kawy np. cortada.
Zwiedzając bibliotekę dowiedzieliśmy się podstawowych informacji dotyczących funkcjonowania tej biblioteki narodowej, jej historii, a także planów rozwojowych działalności digitalizacyjnej i tworzonych repozytoriów cyfrowych Katalonii i jej dziedzictwa. Biblioteka została założona w 1907 r., a otwarto ją dla publiczności w 1914 r. Pierwszą czytelnię otwarto w 1936 r. Od 1940 roku biblioteka funkcjonuje w obecnie zajmowanym budynku, a rolę Narodowej Biblioteki Katalonii pełni oficjalnie od 1993 r. Narodowa Biblioteka Katalonii w Barcelonie, dane liczbowe:
Strona Biblioteki: http://www.bnc.cat
Hiszpania to kraj o barwnej historii i kulturze, jest kolebką światowej sławy artystów. Warto poznawać ją na wiele sposobów i za pomocą różnych zmysłów. Piękna przyroda, uprawy winorośli, masywy górskie i gaje palmowe, oraz wspaniałe zabytki i muzea. Jeśli dodamy do tego osobliwe smaki i aromaty, a także wspaniałą muzykę i taniec flamenco, otrzymamy niezwykle barwny wachlarz atrakcji. Udało nam się posmakować tego i owego, więc w pamięci zachowamy sporo miłych wrażeń...