Polecamy

Biblioteki XXI wieku?

Data dodania: 09.10.2012

Mamy w Polsce rozwinięte biblioteki cyfrowe, które skanują masę zasobów, ale do sieci wrzucają rzeczy stare. Takie mamy prawo. A biblioteki potrzebują nowości. Minister powinien dbać nie tylko o artystów, ale o poziom kultury w całym społeczeństwie  - mówi w TOK FM dr Alek Tarkowski, socjolog internetu.

Co najmniej 6 warszawskich dzielnic tnie dotacje na biblioteki. To ogólnokrajowy trend. Czy powinniśmy bronić bibliotek bez względu na sytuację finansową dzielnic? Czy biblioteki są już nikomu niepotrzebne? A może powinny się radykalnie zmienić? O tym ze swoimi gośćmi rozmawiał w „Konfrontacjach” Cezary Łasiczka.

Nam się cały czas wydaje, że biblioteka to tylko wypożyczalnia książek. A to przede wszystkim azyl społeczny. To jedyne miejsce w gminie, gdzie możemy przyjść i po prostu posiedzieć - za darmo, niezależnie od tego, ile mamy lat, w jakiej jesteśmy sytuacji finansowej. Nikt nas nie pyta, po co tu jesteśmy. To miejsce, które powinno być otwarte od rana do wieczora, gdzie możemy posiedzieć, poczytać, skorzystać z internetu - mówi dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.

Jest jeszcze internet...

- Jest jeszcze jedno miejsce zapewniające kulturę na wsi. Tym miejscem jest internet. Jeszcze kilka lat temu na wsi dostęp do internetu był utrudniony, ale to się bardzo szybko zmienia. W bibliotekach w ciągu dekady powstały pracownie internetowe, ale moim zdaniem przestały już pełnić swoją funkcję. Byłem kiedyś w bibliotece w Kozienicach. W pracowni było 10 komputerów, z sali korzystało około 10 osób dziennie. Okazało się, że albo wszyscy już mają internet, albo pani w bibliotece nie jest aż tam pomocna jak się wydaje - mówi dr Alek Tarkowski, socjolog internetu, dyrektor Centrum Cyfrowego Projekt: Polska.

Źródło: Portal księgarski


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP