Data dodania: 02.10.2012
Międzynarodowy Tydzień Open Access będzie obchodzony od 22 do 28 października. Polska już po raz czwarty bierze udział w tym przedsięwzięciu. Organizatorzy chcą wspólnie z innymi krajami przypominać wszystkim, co dla społeczeństw świata, szczególnie tych rozwijających się, oznacza wolny dostęp do nauki, edukacji czy kultury.
Europa bardzo silnie zaznaczyła w 2012 roku wolę budowania otwartości w nauce, dała temu wyraz zarówno przez Komisję Europejską, jak i rząd Wielkiej Brytanii, które wprowadziły oficjalną politykę otwarcia zasobów wiedzy. W Polsce nadal nie mamy oficjalnych przedsięwzięć w tym zakresie, dlatego powinniśmy o tym mówić i działać tak długo, aż uzyskamy społecznie ważny efekt, jakim jest dostępność do zasobów nauki.
Dotychczas zgłoszone imprezy:
- Otwarte zasoby edukacyjne dla pracowników naukowych – Karolina Grodecka, Centrum e-Learningu AGH Kraków - Webinarium.
- Wzrost cytowań w modelu publikacyjnym open access – Anna Wałek, Biblioteka Politechniki Wrocławskiej – Webinarium.
- Transformacja czasopism tradycyjnych do postaci elektronicznej otwartej – Bożena Bednarek-Michalska, UMK Toruń – Webinarium.
- Debata i seminarium o otwartej nauce w Łodzi – koordynacja dr Iwona Sójkowska. Organizatorzy: EBIB, Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego, Biblioteka Wyższej Szkoły Pedagogicznej i Biblioteka Politechniki - program,
- Debata o otwartej nauce i nowych modelach publikownia czasopism naukowych – prowadzenie dr hab. Tomasz Ganicz Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN, Łódź; moderowanie debaty Bożena Bednarek-Michalska, Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu. Spotkanie odbędzie się 30 października w BGUMK, ul. Gagarina 13 Toruń o godz. 13.00.
- Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu – warsztaty „Otwarta nauka w naszych rękach – od projektu do wdrożenia repozytorium uczelnianego”. Prowadzenie Emilia Karwasińska, Małgorzata Rychlik. Warsztaty odbędą się 15 października 2012.
- Listopadowy numer Forum Akademickiego będzie poświęcony tematowi open access.
- Listopadowy numer Biuletynu EBIB będzie poświecony e-nauce.
Źródło: Koalicja Otwartej Edukacji