Zapraszamy do lektury trzeciego wydania „Bibliotekarza Opolskiego” (3/12). W kolejnym kwartale piszemy o:
Ponadto prezentujemy kolejne opolskie biblioteki. Swoją 5-letnią działalność przedstawia Dyskusyjny Klub Książki w BP w Głuchołazach. Publikujemy kolejne prace konkursowe, „Jaka będzie przyszłość książki?”. W stałych działach - trochę o nowościach, audiobookach i zagadnieniach regionu. W galerii zdjęć dokumentujemy imprezy WBP.
Zapraszamy do lektury!
Polskie biblioteki zmieniają się w ogromnym tempie. Liczne przedsięwzięcia, w których biorą udział od wielu lat, próby wdrażania innowacyjnych form pracy, znacząco odmieniły oblicze bibliotekarstwa, w którym zawitały także nowe technologie. Biorąc pod uwagę postępującą komputeryzację i automatyzację procesów bibliotecznych, przystępujemy do prezentacji kolejnego systemu bibliotecznego - MAK+. O tym, jakie możliwości daje ten system pisze Artur Sawicki, uwzględniając w prezentacji przede wszystkim innowacyjność tego programu, który wykorzystywany jest w pracy także opolskich bibliotek publicznych.
Nie tylko cyfrowy świat będzie prezentowany w tym numerze. Chcemy również pokazać tradycję. Dokonania opolskich wydawców, trwale wpisujące się w opolski pejzaż wydawniczy, składające się na rodzimy dorobek edytorski. W numerze pierwszym tego roku pisaliśmy o Wydawnictwie MS, Bogusława Szybkowskiego, tym razem Wydawnictwo Świętego Krzyża w Opolu prezentuje Zofia Pollak.
Na szczególną uwagę zasługuje również III Forum Opolskich Środowisk Literackich, które odbyło się w WBP w Opolu 17 maja. Chcąc popularyzować opolską twórczość literacką, zaakcentowaliśmy trzy debiuty poetyckie, jakie „wydarzyły” się w Opolu. Witold Sułek, Adrian Gleń i Bartosz Suwiński prezentowali swoje tomiki opolskiej publiczności. Prowadzący spotkanie – Sławomir Kuźnicki – pozostawia na łamach naszego pisma, rozważania dotyczące opolskich debiutów. Pochyla się nad każdym debiutantem i jego twórczością, interesująco wprowadzając na możliwe drogi interpretacji owej poezji.
Pragniemy zaznaczyć również kolejne personalne zmiany w naszym piśmie. Wraz z trzecim wydaniem „Bibliotekarza Opolskiego”, chcemy przywitać w naszej redakcji przedstawicieli opolskich bibliotek. Pani Dagmara Kawoń-Noga, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu oraz pani Bożena Budrewicz z Biblioteki Głównej Politechniki Opolskiej, będą wspierały kolejne odsłony „Bibliotekarza Opolskiego”.
Redakcja Bibliotekarza Opolskiego