Polecamy

Pierwsze koty za płoty

Autor: Biblioteka: BIBLIOTEKA PUBLICZNA GMINY KŁODZKO Województwo: dolnośląskie
Data dodania: 25.06.2012

Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko od czerwca 2011 roku uczestniczy w ogólnopolskim Programie Rozwoju Bibliotek w roli biblioteki wiodącej. Jej bibliotekami partnerskimi są instytucje biblioteczne z gmin Nowa Ruda, Radków i Lewin Kłodzki. Ideą programu jest wzmocnienie potencjału bibliotek publicznych w małych miastach i na wsiach. Dzięki programowi oraz przyjętych zobowiązaniach przez Wójta Gminy Kłodzko pana Stanisława Longawę, biblioteki na terenie Gminy Kłodzko mają ogromną szansę stać się nowoczesnymi i aktywnymi miejscami, ułatwiającymi mieszkańcom, po zawiązaniu partnerskiej współpracy, pełne uczestnictwo w życiu społecznym i gospodarczym, będąc miejscem dostępu do wiedzy, informacji i edukacji oraz oferując przestrzeń do spotkań i wydarzeń angażujących lokalną społeczność.

W ołdrzychowickiej instytucji 13 czerwca 2012 roku rozpoczął się cykl spotkań, których efektem ma być zawiązanie lokalnego partnerstwa w obszarze aktywizacji seniorów. Jest to grupa, która na terenie Gminy Kłodzko odczuwa wiele potrzeb. 53% badanych wskazało na „bycie potrzebnym innym”. Świadczy to o tym, że jednak osoby starsze mają poczucie wykluczenia, nawet pomimo zamieszkiwania z rodziną, bo samotni wśród respondentów stanowili tylko 25%. Następne miejsce w hierarchii potrzeb zajęła ochrona zdrowia – 45%. Na spotkania towarzyskie zagłosowało 43% badanych. 25% pragnie łatwego dostępu do kultury. Ponadto osoby starsze potrzebują pomocy młodszych, oferując im w zamian edukację kulinarną, z historii, rękodzieła ludowego, czy też savoir-vivre, co znalazło odzwierciedlenie we własnych wypowiedziach ankietowanych.

Spotkanie rozpoczęto od pokazania aktywności seniorów, na przykładzie Chóru Sołtysów im. Piotra Ćwichuły, który powstał w 2003 roku i śpiewa wszędzie, gdzie ich zaproszą. Następnie dyrektor BPGK Mariola Huzar zaproponowała, aby każdy z uczestników przedstawił się i opowiedział, czym się zajmuje w swoim środowisku. Dzięki temu namalował się obraz tego, co już istnieje w obszarze aktywności seniorów, tego czego brakuje i ew. obszary do zagospodarowania.

Po takiej dawce emocji animator Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL, pan Damian Dec przedstawił w formie prezentacji multimedialnej założenia Programu Rozwoju Bibliotek oraz idee partnerstwa lokalnego, aby bardziej przybliżyć gościom cel i sens działania zespołowego. Pokazana została również prezentacja z działalności Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko, wyniki badań przeprowadzonych w formie ankiety, sondażu internetowego i ulicznego. Ten ostatni przygotowano dzięki uprzejmości Telewizji Kłodzko. 

W żywiołowym dialogu uczestniczyli przedstawiciele różnych środowisk, blisko 40 osób. W tym m.in. zastępca Wójta Gminy Kłodzko pani Urszula Panterałka, Starosta Kłodzki pan Maciej Awiżeń, nadkomisarz Komendy Powiatowej Policji pani Wioletta Martuszewska, dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji pan Krzysztof Matysiak. Przedstawiciele organizacji skupiających seniorów w osobach pań Marioli Nakwasińskiej i Anny Piaseckiej oraz pana Henryka Skornąg. Sołtysi Ludwika Golec, Halina Witos i Bogusława Dziechciaronek. Bibliotekarze Urszula Poźniak – dyrektor z Ludwikowic Kłodzkich, Monika Fedak z Szalejowa Górnego i Stanisława Wyspiańska Skawina z Krosnowic. Na spotkaniu nie zabrakło prawdziwych przyjaciół biblioteki, dyrektora miejscowej Szkoły Podstawowej pana Krzysztofa Pindral, Dagmary Łastowskiej i Kazimierza Adamajtisa. Była też kamera Telewizji Kłodzko i red. Małgorzata Matusz z tygodnika Euroregio Glacensis. Oj, ścierały się różnice zdań, bo czy rola biblioteki tradycyjnej w erze społeczeństwa informacyjnego nie utraci swojego  pierwotnego przeznaczenia – pytała pani wójt. Współczesne biblioteki, którym zależy na dynamicznym rozwoju stają się ośrodkami życia społecznego, gdzie książka współistnieje z komputerem, kulturą, sztuką, edukacją i techniką i tu jest ogromna rola dla bibliotekarzy, aby zachować obie wartości i pogodzić tradycje ze współczesnością. W przeciwnym przypadku nasze statystyki i brak oferty, której oczekuje lokalna społeczność mogą doprowadzić do likwidacji bibliotek, utraty czytelników i odejście do tych miejsc, gdzie użytkownicy znajdą to, czego oczekują.

Regulaminowy czas spotkania upłynął błyskawicznie. Problem aktywności seniorów i zbudowania dla nich odpowiedniej oferty został zaledwie zarysowany. Zdecydowano, że dyskusja będzie kontynuowana na drugim spotkaniu partnerskim w miesiącu wrześniu. Jego celem będzie również wypracowanie zasad współpracy, określenia konkretnych obszarów i kierunków działań, zadań do realizacji oraz wybór lidera partnerstwa. Do tego czasu dyrektor BPGK zamierza odbyć robocze spotkania z organizacjami działającymi na rzecz seniorów w Krosnowicach i Szalejowie Dolnym.

 

 







Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP