Polecamy

Krośnieńska Biblioteka głównym laureatem ogólnopolskiej Nagrody za lokalne inicjatywy kulturalne Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej

Data dodania: 22.06.2012

W dniu 19 czerwca br. Dyrektor KBP – Teresa Leśniak odebrała w Warszawie prestiżową nagrodę V edycji konkursu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej na inicjatywy kulturalne za lata 2010-2011, realizowane na rzecz rozwoju społeczności lokalnej.

11 maja na adres Pani Teresy Leśniak nadeszła e-mailem następująca wiadomość: W imieniu Kapituły V Dorocznej Nagrody Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej miło mi Panią poinformować, że kierowana przez Panią Krośnieńska Biblioteka Publiczna w Krośnie została laureatką I miejsca naszej nagrody w kategorii „samorządowe instytucje kultury” za projekt: „Centrum Multimedialne KBP w przestrzeni lokalnej”. Wynik tegorocznej edycji zostanie ogłoszony podczas III Kongresu Regionów w Świdnicy, na którym w ramach nagrody – jest Pani bardzo serdecznie zaproszona. Bardzo nam zależy na promocji lokalnych działań kulturalnych w środowisku samorządowców. W panelu w dniu 31 maja nasi laureaci będą mieli okazję podzielić się swoimi doświadczeniami.

FRDL była sponsorem pobytu T. Leśniak na Kongresie Regionów w Świdnicy w dniach 29-31 maja br. Kongres rozpoczął obrady sesją plenarną pt. „Kultura jako narzędzie budowania kapitału społecznego w społecznościach lokalnych”. I właśnie tutaj oficjalnie ogłoszono laureatów pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach: jednostki samorządu terytorialnego, samorządowe instytucje kultury, organizacje pozarządowe lub grupy obywateli i osoby indywidualne.

Moderatorem był Pan Ryszard Holzer – dziennikarz tygodnika „Wprost”. Na początku głos zabrał prof. Jerzy Regulski, który stwierdził: dzięki nagrodzie chcemy zwrócić uwagę na nie dość doceniony wpływ rozwoju kultury na lokalny rozwój społeczno-gospodarczy oraz upowszechniać dobre przykłady przedsięwzięć podejmowanych przez społeczności lokalne dla wspólnego dobra.

Pani Teresa Leśniak opowiedziało o projekcie, jego założeniach oraz przede wszystkim pokazała możliwości jakie stworzyła nowa przestrzeń i usługi dla rozwoju społeczności lokalnej. Ponadto odpowiadała na wiele pytań dotyczących roli i funkcji bibliotek publicznych w budowaniu kapitału społecznego.

Podczas Kongresu Regionów sześć paneli dotyczyło segmentu kultury jako ważnego czynnika rozwoju lokalnego i regionalnego, a organizatorem w/w paneli była Fundacja Orange Polska, Instytut Książki, Narodowe Centrum Kultury, FRDL oraz miasto Wrocław.
P. T. Leśniak aktywnie uczestniczyła we wszystkich panelach, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem w zakresie tworzenia i upowszechniania dostępu do wiedzy, informacji naukowej oraz nowych technologii informatycznych jako podstawowych warunków rozwoju jednostek i całych grup społecznych.

Uroczyste wręczenie Nagród V edycji dorocznej Nagrody FRDL we współpracy z Fundacją Orange za lokalne inicjatywy kulturalne pod patronatem NCK i Polskiego Komitetu ds. UNESCO miało miejsce podczas uroczystej konferencja pt. „Kultura – integracja społeczna – rozwój” w dniu 19 czerwca w Warszawie. Na konkurs wpłynęło 156 zgłoszeń z całej Polski.

Prof. J. Regulski – Prezes FRDL – podsumowując V edycje Nagrody w swoim wystąpieniu szczególną uwagę zwrócił na związki kultury z gospodarką.
W trakcie konferencji odczytano list od Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Sekretarz Generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO Sławomir Ratajski, mówił o inicjatywach i wydarzeniach z dziedziny kultury, które przyczyniają się, jak żadne inne do budowania tożsamości obywatelskiej. W podobnym tonie wypowiadali się Pan Krzysztof Dudek – Dyrektor NCK i Pani Jadwiga Czartoryska – Prezes Fundacji Orange.

Następnie wręczono doroczne Nagrody za budowanie demokracji lokalnej w Polsce przez lokalne inicjatywy kulturalne za lata 2010/2011. Czek w wysokości 10 tys. zł dla KBP wręczył Prezes Rady Nadzorczej Fundacji BRE Banku Pan Maciej Leśny, a statuetkę FRDL oraz dyplom – Prezes FRDL.

Dyskusję panelową z udziałem laureatów prowadził prof. Jerzy Stępień – Wiceprezes Rady Fundatorów. Pani T. Leśniak prezentując zwycięski projekt KBP omówiła ponadto różnorodność działań biblioteki wykraczających poza działalność statutową. Szczególną uwagę zwróciła na współpracę z bibliotekami w EK i realizację wspólnych projektów, działalność informacyjną, edukacyjną, a także animacyjno-literacką. Działalność KBP ukazała na tle segmentu społeczno-kulturalnego miasta i regionu.

Opis zwycięskiego projektu KBP został umieszczony na portalach NCK i Platformy Kultury jako przykład dobrych praktyk.

Informacja KBP


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP