Polecamy

Podsumowanie Tygodnia Bibliotek 2012

Data dodania: 14.06.2012

Podsumowanie Tygodnia Bibliotek 2012

Jak co roku, już od 9 lat, maj staje się miesiącem literatury i wszystkich, którzy kochają książki. Świętowanie tradycyjnie rozpoczyna się 8 maja, w Dniu Bibliotekarza i Bibliotek i trwa przez cały tydzień.

Tegoroczne obchody upłynęły pod hasłem „Biblioteka ciągle w grze!” nawiązując tym samym do trwających obecnie rozgrywek Euro 2012. Tak jak piłkarze, pełni zapału i determinacji w osiąganiu zwycięstwa, tak i wszyscy miłośnicy książek starają się wytrwale promować swoje działania, zachęcać do czytania i nie poddawać się pod wpływem niepowodzeń (takich, jak choćby analizy poziomu czytelnictwa w Polsce).

Większość bibliotek w całej Polsce włączyła się bardzo aktywnie w organizację Tygodnia Bibliotek we własnym środowisku. Organizowano kiermasze książek, głośne czytanie, lekcje biblioteczne dla uczniów, przedstawienia teatralne, konkursy literackie, recytatorskie, malarskie, spotkania autorskie, koncerty, wystawy czy wykłady.

W Pałacu Kultury i Nauki, w trakcie Warszawskich Targów Książki, miała miejsce uroczystość przyznania nagród w konkursie Mistrz Promocji Czytelnictwa, dla najbardziej aktywnych bibliotek promujących czytelnictwo. Natomiast drugiego dnia Targów SBP zorganizowało specjalny panel dyskusyjny poświęcony książce dziecięcej i młodzieżowej.

W Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbył się Tydzień Otwarty NUKAT - przedstawiciele Centrum NUKAT prezentowali bogactwo katalogu zbiorów polskich bibliotek naukowych w formie ciekawych wykładów, prezentacji i zabaw. Okazało się, że korzystanie z katalogu nie musi być żmudne, ani nudne.

Niekwestionowanym sukcesem zakończyła się tegoroczna edycja Odjazdowego Bibliotekarza, rowerowego rajdu dla bibliotekarzy i czytelników. Udział w rajdzie w całym kraju wzięło niemal 100 miejscowości (do pełnej setki zabrakło tylko 3). Nie były to tylko duże miasta, jak Kraków, Poznań czy Łódź, ale w przeważającej części małe miasteczka - biblioteki gminne i filie - m.in. w Babim Moście, Gorzkowicach, Pieniężnie, Wąsoszu, itd.

Oprócz przejazdu między bibliotekami, ośrodkami kultury i ważniejszymi punktami w miastach, przy okazji rajdu organizowano także wiele atrakcyjnych imprez - loterie, ogniska, gry terenowe, opowieści o regionalnych zabytkach. Nawet nieco kapryśna pogoda w niektórych częściach Polski nie zdołała odstraszyć rozentuzjazmowanych kolarzy. W przyszłym roku z pewnością będzie już można podziwiać rajd w ponad 100 miastach.

Pomimo, że Tydzień Bibliotek 2012 już się zakończył, nadal zachęcamy do nadsyłania nam szczegółowych relacji z obchodów w Waszych bibliotekach, a także do udziału w konkursie na najciekawszy program TB 2012. Zgłoszenia przyjmujemy jeszcze do 15 lipca!

nad. Małgorzata Woźniak


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP