Jak co roku, już od 9 lat, maj staje się miesiącem literatury i wszystkich, którzy kochają książki. Świętowanie tradycyjnie rozpoczyna się 8 maja, w Dniu Bibliotekarza i Bibliotek i trwa przez cały tydzień.
Tegoroczne obchody upłynęły pod hasłem „Biblioteka ciągle w grze!” nawiązując tym samym do trwających obecnie rozgrywek Euro 2012. Tak jak piłkarze, pełni zapału i determinacji w osiąganiu zwycięstwa, tak i wszyscy miłośnicy książek starają się wytrwale promować swoje działania, zachęcać do czytania i nie poddawać się pod wpływem niepowodzeń (takich, jak choćby analizy poziomu czytelnictwa w Polsce).
Większość bibliotek w całej Polsce włączyła się bardzo aktywnie w organizację Tygodnia Bibliotek we własnym środowisku. Organizowano kiermasze książek, głośne czytanie, lekcje biblioteczne dla uczniów, przedstawienia teatralne, konkursy literackie, recytatorskie, malarskie, spotkania autorskie, koncerty, wystawy czy wykłady.
W Pałacu Kultury i Nauki, w trakcie Warszawskich Targów Książki, miała miejsce uroczystość przyznania nagród w konkursie Mistrz Promocji Czytelnictwa, dla najbardziej aktywnych bibliotek promujących czytelnictwo. Natomiast drugiego dnia Targów SBP zorganizowało specjalny panel dyskusyjny poświęcony książce dziecięcej i młodzieżowej.
W Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbył się Tydzień Otwarty NUKAT - przedstawiciele Centrum NUKAT prezentowali bogactwo katalogu zbiorów polskich bibliotek naukowych w formie ciekawych wykładów, prezentacji i zabaw. Okazało się, że korzystanie z katalogu nie musi być żmudne, ani nudne.
Niekwestionowanym sukcesem zakończyła się tegoroczna edycja Odjazdowego Bibliotekarza, rowerowego rajdu dla bibliotekarzy i czytelników. Udział w rajdzie w całym kraju wzięło niemal 100 miejscowości (do pełnej setki zabrakło tylko 3). Nie były to tylko duże miasta, jak Kraków, Poznań czy Łódź, ale w przeważającej części małe miasteczka - biblioteki gminne i filie - m.in. w Babim Moście, Gorzkowicach, Pieniężnie, Wąsoszu, itd.
Oprócz przejazdu między bibliotekami, ośrodkami kultury i ważniejszymi punktami w miastach, przy okazji rajdu organizowano także wiele atrakcyjnych imprez - loterie, ogniska, gry terenowe, opowieści o regionalnych zabytkach. Nawet nieco kapryśna pogoda w niektórych częściach Polski nie zdołała odstraszyć rozentuzjazmowanych kolarzy. W przyszłym roku z pewnością będzie już można podziwiać rajd w ponad 100 miastach.
Pomimo, że Tydzień Bibliotek 2012 już się zakończył, nadal zachęcamy do nadsyłania nam szczegółowych relacji z obchodów w Waszych bibliotekach, a także do udziału w konkursie na najciekawszy program TB 2012. Zgłoszenia przyjmujemy jeszcze do 15 lipca!
nad. Małgorzata Woźniak