Polecamy

Społeczny wymiar nowych technologii

Data dodania: 28.03.2012

Rusza pilotażowy program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „Nowe Technologie Lokalnie”. Jego celem jest promocja wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) w społecznościach lokalnych. Realizatorem programu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Program stanowi kontynuację dotychczasowych działań PAFW, takich jak „Wieś Aktywna” (e-VITA) czy Program Rozwoju Bibliotek, wspierających wykorzystanie nowych technologii
w rozwoju lokalnym. Pilotaż został poprzedzony przygotowaniami, w ramach których Pracownia Badań i Innowacji Społecznych STOCZNIA przeprowadziła badania i analizy na temat wykorzystania nowoczesnych technologii informacyjnych przez polskie organizacje pozarządowe, a także wiedzy i kompetencji ich kadr w tym zakresie.

Z komputerów w Polsce korzysta:

  • 40% wiejskich organizacji pozarządowych
  • 72% organizacji z miast do 20 tysięcy mieszkańców.
  • 26% wiejskich organizacji w ogóle nie korzysta z Internetu w sprawach związanych z organizacją, natomiast w miastach jest to mniej niż 8%.

Źródło: Technologie dla Trzeciego Sektora/Społeczności Lokalnych, Pracownia Badań i Innowacji Społecznych STOCZNIA / Dane Stowarzyszenia Klon/Jawor 2010

- Nowe technologie są już obecne praktycznie w każdej sferze naszego życia. Ich lepsze wykorzystywanie przez organizacje pozarządowe może być również pożyteczne w działaniach społecznych - mówi Radosław Jasiński, Dyrektor Programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności – Szybsza i sprawniejsza komunikacja, lepsza koordynacja działań, pozyskiwanie środków, dzielenie się doświadczeniami, czerpanie pomysłów i inspiracji, budowanie partnerstw –to wszystko i wiele innych korzyści niesie wykorzystanie nowych technologii. Ma to szczególne znaczenie w małych społecznościach, gdzie dostęp do zasobów sieciowych znacznie zwiększa możliwości rozwoju i efektywnego działania organizacji pozarządowych, przyczyniając się do pozytywnych przemian w lokalnych społecznościach.

Program składa się z komponentu edukacyjnego oraz systemu wsparcia, również finansowego, dla grupy organizacji pozarządowych z dziesięciu wybranych gmin. Szczególny nacisk zostanie położony na umożliwienie zdobycia wiedzy pozwalającej na zidentyfikowanie potencjalnych obszarów zastosowania technologii informacyjnych w tych organizacjach. W ramach programu przewidziane jest także uruchomienie portalu poświęconego wykorzystaniu ICT w działalności organizacji pozarządowych. Wymianie doświadczeń służyć będzie kolejna edycja Konferencji „Sektor 3.0” zaplanowana na maj 2012 r. (pierwsza odbyła się w maju 2011 roku). Towarzyszyć jej będzie cykl lokalnych forów. Konferencja będzie okazją do spotkań z liderami i praktykami, a także szansą poznania nowych
i ciekawych rozwiązań oraz nowinek z branży ICT.

Realizatorem programu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

- Nasze kilkuletnie doświadczenia w realizacji Programu Rozwoju Bibliotek, w którym biorą udział 3333 gminne biblioteki z całej Polski, pokazują, że nowe technologie przyczyniają się w znacznym stopniu do poprawy jakości życia mieszkańców lokalnych społeczności - mówi Rafał Kramza, Prezes FRSI - Jednak z nowoczesnych technologii trzeba umieć korzystać w sposób świadomy. W przypadku organizacji pozarządowych konieczna jest wizja rozwoju i wiedza na temat możliwości, jakie stwarzają nowe technologie, aby ten rozwój wzmocnić. W tym właśnie ma pomóc organizacjom pozarządowym program „Nowe Technologie lokalnie”.  

 

Więcej informacji na temat programu:
Dawid Szarański
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI)
tel. 530 69 11 99
email: dawid.szaranski@frsi.org.pl 
www.frsi.org.pl 

 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP