Polecamy

O deregulacji raz jeszcze

Data dodania: 22.03.2012

Środowisko bibliotekarzy jest podzielone - napisała Katarzyna Wójcik-Adamska w artykule zamieszczonym w „Rzeczpospolitej” z 21 marca. Chodzi o zapowiadaną przez resort sprawiedliwości deregulację zawodu.

Autorka informuje, że „oznacza to likwidację stanowisk bibliotekarzy dyplomowanych w bibliotekach akademickich i naukowych” oraz że „bibliotekarz dyplomowany to teraz najwyższy szczebel w karierze zawodowej. Aby go uzyskać, trzeba zdać egzamin przed powołaną przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego komisją ds. bibliotekarzy”.

Zmiana będzie dotyczyła niewielkiej grupy, która pracuje w biblioteka uniwersyteckich i naukowych. Na 54 tys. bibliotekarzy jest ich mniej niż 400. W latach 1989-2010 egzamin zdały tylko 283 osoby. Bibliotekarze sami więc uznali, że nie warto być bibliotekarzem dyplomowanym. Dziś trzeba dokształcać się cały czas. Elita zawodowa nie jest tworzona poprzez zdanie raz w życiu egzaminu, tylko przez bieżącą pracę - powiedział „Rzeczpospolitej” Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.

Natomiast inne stanowisko zaprezentowała cytowana również w „Rzeczpospolitej” Elżbieta Stefańczyk, przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Stowarzyszenie stoi na stanowisku, że nie należy uchylać art. 117 ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym”. W bibliotekach istnieje wiele stanowisk, na których są zatrudnieni studiów bibliotekoznawczych i innych, zaraz po ich ukończeniu. Zawód bibliotekarza zatem jest już zawodem otwartym. Bibliotekarze dyplomowani zaś stanowią najwyższy szczebel w karierze zawodowej. Spośród nich rekrutuje się kadra kierownicza i zarządzająca bibliotek akademickich i naukowych, odpowiedzialna za rewolucję technologiczną w bibliotekach oraz gwarantująca zachowanie odpowiednich standardów jakości pracy i usług dla czytelników - powiedziała przewodnicząca SBP.

Źródło: Rynek Książki


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP