Co roku oddawane do użytku będą nowe inwestycje kulturalne, w 2012 roku przyjęty zostanie program wspierania czytelnictwa, rok później uruchomiany ma zostać e-podręcznik do nauki plastyki Pinakoteka - to niektóre plany resortu kultury. Wstępne plany działań do roku 2015 ministerstwo kultury opublikowało w prezentacji, przygotowanej z okazji mijających 100 dni rządu.
W kwietniu ma zostać przyjęty programu wspierania czytelnictwa na lata 2012-2015, który ma pomóc w zahamowaniu odnotowywanego w ostatnich latach spadku czytelnictwa wśród Polaków. Ministerstwo planuje także wkrótce uruchomienie debaty publicznej dotyczącej zmian, jakie powinny nastąpić w obszarze prawa autorskiego - z uwzględnieniem zmian technologicznych.
W planach jest uruchomienie kolejnego - po Muzykotece Szkolnej - e-podręcznika o nazwie Pinakoteka, tym razem do nauki plastyki. Ministerstwo zapowiada również drugą część wydawnictwa edukacyjnego „Filmoteka szkolna”, prezentującego światową klasykę filmową - dla szkół ponadpodstawowych (lata 2013-2014). Inicjatywą uruchamianą w roku 2013 ma być domena publiczna, zawierająca narodowe zasoby polskiej kultury.
Najważniejszymi wydarzeniami w roku 2014 będzie zakończenie programów wieloletnich, w tym programu „Kultura+” oraz finał wieloletniego programu digitalizacji. „Kultura+” ma poprawić dostęp do kultury oraz doprowadzić do zwiększenia uczestnictwa w życiu kulturalnym, głównie na terenach wiejskich, przez modernizację i budowę infrastruktury bibliotecznej oraz digitalizację zasobów polskich muzeów, bibliotek i archiwów.
W 2014 roku do użytku mają zostać oddane m.in. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego przy ul. Koszykowej w Warszawie.
Prace w najważniejszych instytucjach narodowych mają zostać zakończone w roku 2015. Finał prac nastąpi m.in. w zespole pałacowo - ogrodowym warszawskich Łazienek, w planach jest też uruchomienie Narodowego Archiwum w Krakowie w nowym obiekcie. Budowa nowej siedziby Archiwum Państwowego może rozpocząć się w przyszłym roku.
Źródło: Portal księgarski