Polecamy

Michał Boni przedstawił Radę Informatyzacji i nową stronę ministerstwa

Data dodania: 22.12.2011

Michał Boni przedstawił Radę Informatyzacji i nową stronę ministerstwa

Nowy minister informatyzacji będzie wspierany przez Radę Informatyzacji, w której znalazły się aż trzy osoby rekomendowane przez Stowarzyszenie ISOC Polska. Może to oznaczać większy wpływ organizacji pozarządowych na decyzje ministra. Ponadto można oglądać nową stronę Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, która już zaskoczyła Redakcję „Dziennika Internautów” brakiem tradycyjnej formułki o zastrzeżonych prawach autorskich.

Michał Boni - nowy Minister Administracji i Cyfryzacji - wczoraj powołał Radę Informatyzacji czwartej kadencji. Czym jest ta Rada? Mówiąc najprościej jest to organ doradzający ministrowi i wydający opinie, które mogą mu pomóc. Zadania Rady obejmują:

  1. proponowanie i opiniowanie dokumentów unijnych, które mogą dotyczyć informatyzacji kraju;
  2. opiniowanie planu, projektów rozporządzeń oraz innych projektów aktów prawnych i dokumentów wydanych przez ministra;
  3. opiniowanie różnego rodzaju raportów.

Rada Informatyzacji działa na podstawie Ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. W RI IV kadencji znalazły się trzy osoby rekomendowane przez stowarzyszenie ISOC Polska:

  • Józef Halbersztadt (ekspert w dziedzinie patentów),
  • Katarzyna Szymielewicz (dyrektorka Fundacji Panoptykon),
  • Piotr Waglowski (czytelnikom „DI” może być znany jako prawnik i autor serwisu Vagla.pl).

Ponadto w Radzie Informatyzacji znaleźli się przedstawiciele m.in. Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, Polskiego Towarzystwa Informatycznego, Krajowej Izby Gospodarczej Elektrotechniki i Telekomunikacji oraz Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”. Z pełnym składem Komisji można się zapoznać na nowej stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Na nową stronę ministerstwa czekaliśmy zaznaczając, że będzie ona dużym wyzwaniem i to nie tylko technicznym. Strona już jest dostępna pod adresem MAC.gov.pl.

Najbardziej rewolucyjne jest chyba to, że na stronie MAC nie ma tradycyjnej formułki o zastrzeżonych prawach autorskich. Wszystkie treści serwisu, o ile nie stwierdzono inaczej, są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska. Jest zatem jasne, że internauci mogą te treści kopiować, tworzyć z nich utwory zależne i nawet użytkować w sposób komercyjny, a jedynym wymogiem jest poinformowanie o autorze treści.

Źródło: Dziennik Internautów


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP