Polecamy

Spotkanie sprawozdawczo-szkoleniowe Sekcji Bibliotek Pedagogicznych i Szkolnych SBP

Data dodania: 07.12.2011

Spotkanie sprawozdawczo-szkoleniowe Sekcji Bibliotek Pedagogicznych i Szkolnych SBP

Spotkanie odbyło się w dniach 20 i 21 listopada 2011 roku w Warszawie. Adresowane było do członków redakcji serwisu Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna SBP oraz członków i sympatyków Sekcji.

W pierwszym dniu w Ośrodku Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów przy ul. Rzymowskiego 36 spotkali się członkowie redakcji serwisu (16 osób), którzy dyskutowali na temat aktualnej sytuacji serwisu oraz możliwości dalszego rozwoju. Omawiali podejmowane działania, dzielili się pomysłami i planami na przyszłość. Uczestniczyli także w warsztatach komputerowych „Niezbędnik nowoczesnego bibliotekarza”. Zajęcia prowadziła pani Lidia Derfert-Wolf z Biblioteki Głównej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Dotyczyły m.in. organizacji i zarządzania linkami do fachowych zasobów internetowych, komunikacji, blogów, serwisów społecznościowych. Prowadząca wskazała ciekawe strony z anglojęzycznymi zasobami edukacyjnymi, czy przewodnikami tematycznymi.

 
 
Członkowie redakcji serwisu Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna SBP
 

W dniu 21 listopada 2011 r. w siedzibie Ośrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej 73 odbyło się spotkanie sprawozdawczo-szkoleniowe członków i sympatyków Sekcji Bibliotek Pedagogicznych i Szkolnych przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. W spotkaniu uczestniczyły 33 osoby: p. Elżbieta Stefańczyk, przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich; p. Grażyna Gregorczyk, dyrektor Ośrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie; dyrektorzy bibliotek pedagogicznych: Beata Zych z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej w Warszawie; Elżbieta Mieczkowska z Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej w Elblągu oraz nauczyciele bibliotekarze z bibliotek pedagogicznych i szkolnych.

Program spotkania obejmował referat pt. Konektywizm - model uczenia się w epoce cyfrowej pani Grażyny Gregorczyk; wystąpienie p. Elżbiety Stefańczyk, w którym zwróciła uwagę na kilka istotnych działań prowadzonych przez SBP (m.in. organizację I Salonu Bibliotek na XX Targach Książki Historycznej, rozbudowę portalu SBP, prace nad projektem Ustawy o bibliotekach, nad katalogiem bibliotek, które obsługują czytelników niepełnosprawnych, nad bazą członków SBP.

Kolejnym punktem spotkania był wykład i prezentacja pana Janusza Wierzbickiego pt. „Mobilna Edukacja w XXI wieku i zabójczo skuteczne treści internetowe”. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się m.in. jak porządkować materiały na stronie internetowej, co tam zamieszczać, jak skonstruować komunikat, aby zwrócić uwagę na najważniejsze informacje, w jaki sposób zachęcić odbiorcę do korzystania z tej właśnie witryny. 

Ostatnim punktem spotkania była prezentacja „Co nam się udało”, w której przewodnicząca Sekcji Bibliotek Pedagogicznych i Szkolnych SBP omówiła działania Sekcji w 2011 roku Dotyczyły przede wszystkim spraw organizacyjnych Sekcji, dalszego rozwoju serwisu Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna SBP, działalności edukacyjnej i popularyzatorskiej, aktywności członków Sekcji oraz współpracy ze środowiskiem.

Podczas dyskusji zastanawiano się nad przyszłością bibliotek pedagogicznych i wyrażano zdecydowany niepokój w związku ze zmianami, jakie mogą nastąpić w najbliższych latach. Zgłaszano także propozycje działań, które mogą być zrealizowane w 2012 roku, m. in. przygotowanie szkolenia dla nauczycieli bibliotekarzy na temat skutecznej promocji bibliotek pedagogicznych i szkolnych w środowisku lokalnym.

Zdjęcia ze spotkania 

https://picasaweb.google.com/martaan.jasinska/SBP_Sekcja_listopad?authuser=0&authkey=Gv1sRgCNj-35O164up8wE&feat=directlink

Nadesłała:
Wiesława Budrowska,
przewodnicząca Sekcji Bibliotek Pedagogicznych i Szkolnych SBP


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP