Zachęcamy Państwa do zapoznania się z zapowiedziami wydawniczymi Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz z jedną nowością, którą już można zamówić w naszym sklepie.
Co można znaleźć w polskich i europejskich archiwach etnomuzycznych? Jak przechowywać i konserwować dawne nośniki dźwięku, oraz jak je odsłuchiwać? Jak korzystać z muzykaliów w źródłach elektronicznych? Co powinniśmy wiedzieć o prawie autorskim i ochronie dziedzictwa fonograficznego? Jak przebiegała Akcja Zbierania Folkloru Muzycznego w Polsce i jakie są jej owoce? Jakie nagrania gromadzi Muzeum Polskie w Chicago?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdą Czytelnicy w niniejszej publikacji, prezentującej bogaty i niezwykle interesujący materiał dwóch konferencji fonograficznych. Swoją wiedzą dzielą się wybitni znawcy problematyki fonograficznej, wśród nich: prof. Jan Błeszyński – współtwórca ustawy o prawie autorskim, Stefan Kruczkowski reprezentujący Archiwum Polskiego Radia SA i Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków, Jacek Jackowski z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Małgorzata Polańska – przedstawicielka firmy fonograficznej DUX, Maria Wojciechowicz z Polskich Nagrań, dr Katarzyna Ślaska, dr Katarzyna Janczewska-Sołomko i Maria Wróblewska z Biblioteki Narodowej.
„Polska książka na obczyźnie. Niemcy Zachodnie (1945-1959)”, autorstwa Agnieszki Łakomy.
Praca omawia problematykę funkcjonowania książki polskiej w Niemczech Zachodnich w pierwszych latach powojennych. W tym okresie, na terenie byłej III Rzeszy przebywało około miliona osób narodowości polskiej, wyzwolonych z obozów i miejsc pracy przymusowej, oczekujących na repatriację do kraju lub na dalszą emigrację. zaspokojenie potrzeb kulturalnych i edukacyjnych tak dużej grupy ludzi było równie ważne co trudne. Autorka przedstawiła osoby i instytucje, które podjęły się tego zadania.
„Podręczny słownik bibliotekarza”.
„Podręczny słownik bibliotekarza” nawiązuje do publikacji Heleny Więckowskiej i Hanny Pliszczyńskiej pod tym samym tytułem, z której korzystały trzy pokolenia bibliotekarzy, księgarzy i miłośników książki. Podobnie jak jego poprzednik sprzed ponad półwiecza, słownik niniejszy opracowany został przez pracowników naukowych Uniwersytetu Łódzkiego. Prace nad nim koordynowała prof. Hanna Tadeusiewicz, współpracowniczka Heleny Więckowskiej.