Polecamy

Pisarstwo wymaga pokory – Marek Krajewski w jasielskiej bibliotece

Data dodania: 04.10.2011

29 września Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle gościła Marka Krajewskiego, znamienitego pisarza polskich kryminałów.
Jestautorem cyklu powieści o Eberhardzie Mocku, których akcję umieścił w międzywojennym Breslau. Historia Wrocławia interesowała go od zawsze. W czasach jego młodości był to temat tabu, określany przez ówczesne władze jako „drobny niemiecki epizod”. Niemożność pogodzenia pracy naukowej i pisarstwa spowodowała rezygnację ze stanowiska nauczyciela akademickiego. Nie mogłem prowadzić, przywołując Plutarcha „żywotów równoległych” – powiedział.
Zaimpregnowany na  krytykę, liczy się jedynie z opiniami czytelników. To wielbiciel retoryki i krasomówstwa. Opowiedział, jak  podczas swoich wykładów aktorska wręcz modulatura głosu sprawiała, że słuchacze skupiali uwagę na słowach, które do nich kierował.
Pisarstwo wymaga pokory – powiedział - a nadmiar metafor nie sprzyja literaturze. To wielbiciel detalu i perfekcjonista zarówno w życiu jak i w powieściach, które pisze.  Materiałów do swoich książek szuka w archiwach i bibliotekach. Cechuje go dbałość o  realia historyczne. Konsultuje je często ze specjalistami konkretnych dziedzin. Fikcja jest ciekawsza od rzeczywistości, dlatego posługuję się w swoich powieściach theatrum mortis – zaznaczył. Theatrum mortis w kryminale, jest istotnym zabiegiem pisarskim i musi mieć swoją oprawę. Służy temu nawet pewna doza obrzydliwości. Za przykład dał „Milczenie owiec” Jonathana Demme, przypominając scenę, w której Hannibal Lecter celebruje śmierć swojej ofiary a służą mu do tego  świece i muzyka Bacha.
Marek Krajewski darzy miłością trzy miasta: Wrocław, Lwów i Darłowo. Jego korzenie po kądzieli sprawiły, że odwiedził Lwów w 1975 r. Odtąd to miasto zaistniało w  jego świadomości, co zaowocowało cyklem lwowskich kryminałów.
Na zakończenie dyrektor biblioteki Małgorzata Piekarska zapytała o zawartość księgozbioru domowego. Marek Krajewski był wielce rad z tego pytania, gdyż nikt mu go jeszcze nie zadał. Z wielką pasją i znawstwem opowiedział o swoim warsztacie pracy, książkach, które kocha oraz porządku panującym na półkach. Jest ich ok. trzech tysięcy i wszystkie są skatalogowane. Wśród nich znajduje się kilka starodruków, które niezwykle ceni.
Marek Krajewski jest z wykształcenia  filologiem klasycznym, znawcą literatury greckiej i rzymskiej. Jego piękna polszczyzna sprawiła, że zgromadzeni na wieczorze autorskim dostali popis oratorskiego kunsztu.
Spotkanie odbyło się  w ramach projektu "Literacki Park", który dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Patronat medialny nad projektem sprawują: Radio Via, Telewizja Obiektyw i portal www.terazjaslo.pl

Nadesłał: Tomasz Rutana

 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP