Spotkanie ze znanym podróżnikiem i fotoreporterem, dziennikarzem TVP - Jarosławem Kretem, spotkanie z Agnieszką Kosińską poświęcone Czesławowi Miłoszowi, spotkania z poetą, tłumaczem, redaktorem naczelnym „Literatury na świecie” – Piotrem Sommerem i jednym z najbardziej znanych autorów kryminałów ostatnich lat Markiem Krajewskim, a także reportażystą, dziennikarzem „Gazety Wyborczej” – Włodzimierzem Nowakiem – to tylko niektóre literackie propozycje, które Krośnieńska Biblioteka Publiczna, skierowała do mieszkańców Krosna w drugiej połowie września tego roku.
15 września o swojej pracy z Noblistą mówiła Agnieszka Kosińska – autorka książki „Rozmowy o Miłoszu”. W ostatnich latach życia poety – 1996-2004 – była jego osobistą sekretarką i współpracowniczką, a od śmierci Miłosza jest kustoszem mieszkania poety i archiwum w Krakowie oraz opiekunem praw autorskich do jego utworów. A. Kosińska jest również współautorką pierwszego całościowego opracowania bibliograficznego twórczości noblisty. W tym roku ukaże się przygotowane przez nią ilustrowane kalendarium życia i twórczości Miłosza.
20 września o swoją twórczość zaprezentował Piotr Sommer - poeta, tłumacz poezji anglojęzycznej, wieloletni redaktor czasopisma „Literatura na Świecie”.
Natomiast 26 września /godz. 17.00/– z czytelnikami spotka się Jarosław Kret – znany wielu osobom jako prezenter pogody w TVP1, przedstawi swoją najnowszą książkę – „Planeta według Kreta” i slajdy z odbytych podróży, m.in. do Indii, Ziemi Świętej, na Madagaskar.
Dwa dni później - 28 września o godz. 17.00 – wszyscy miłośnicy kryminałów – będą mogli się spotkać z Markiem Krajewskim – jednym z najgłośniejszych autorów powieści kryminalnych ostatnich lat, których akcja rozgrywa się m.in. w przedwojennym Wrocławiu i Lwowie.
W piątek – 30 września, swoimi doświadczeniami z pracy dziennikarza reportażysty – podzieli się Włodzimierz Nowak związany z „Gazetą Wyborczą”, autor książek „Obwód głowy” i „Serce narodu koło przystanku”.
Natomiast 29 września - z młodzieżą gimnazjalną spotka się Małgorzata Karolina Piekarska – pisarka, dziennikarka prasowa i telewizyjna. Wydała m.in. takie książki jak: Wzrockowisko (2002), Klasa pani Czajki (2004), Dziewiętnastoletni marynarz (2005), Tropiciele (2006), Dzika (2007), LO-teria (2010).
Wszystkie spotkania odbywają się w ramach dwóch projektów promujących literaturę, które Krośnieńska Biblioteka Publiczna realizuje od marca 2011 przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - „W obiektywie słów” oraz „Pasja czytania”.
Patronat medialny nad projektami objęli tygodnik „Nasz Głos” i portal internetowy
Szczegółowe informacje znajdują się na plakatach i na stronie internetowej Biblioteki –
Nadesłała: Monika Machowicz