Polecamy

Odpowiedzialność materialna podczas nieobecności - odpowiedź prawnika

Data dodania: 01.09.2011

Odpowiedzialność materialna podczas nieobecności - odpowiedź prawnika

Pytanie : Mam pytanie dotyczące odpowiedzialności materialnej bibliotekarza, czy są jakieś akty regulujące to zagadnienie? Czy przebywając na urlopie wychowawczym nadal jestem odpowiedzialna za zbiory, pomimo iż w trakcie mojego urlopu "przewinęło" się kilku pracowników?

 
Odpowiedź :
Nie ma szczególnych przepisów regulujących odpowiedzialność materialną pracowników biblioteki, w tym przypadku mają zastosowanie ogólne przepisy Kodeksu pracy. W przypadku długotrwałej nieobecności w pracy pracownika materialnie odpowiedzialnego nie ponosi on odpowiedzialności za szkody w mieniu powierzonym powstałe w czasie jego absencji w pracy.
 
Odpowiadając na przedstawione pytania przede wszystkim zauważyć należy, iż obecnie obowiązujące przepisy prawa nie przewidują odrębnej, szczególnej regulacji odpowiedzialności materialnej bibliotekarza. W związku z powyższym do odpowiedzialności materialnej bibliotekarzy będą miały zastosowanie przepisy Kodeksu pracy. W przypadku jeżeli pracownika nie wiąże z biblioteką umowa o odpowiedzialności materialnej będą to art. 114 – 122 Kodeksu pracy, jest to regulacja ogólna dotycząca odpowiedzialności pracownika za szkodę wyrządzoną pracodawcy. Natomiast w przypadku zawarcia umowy o odpowiedzialności materialnej zastosowanie będą miały przepisy art. 124 – 127 oraz przepisy o ugodzie art. 121 i 1211, a także odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną umyślnie (art. 122) oraz o ograniczeniu odpowiedzialności pracownika (art. 117).
W przypadku opisanym w pytaniu chodzi o mienie powierzone pracownikowi przez pracodawcę. Pomimo że przepisy Kodeksu pracy wprost o tym nie stanowią uważam, że takie powierzenie powinno nastąpić w sposób wyraźny, najlepiej na piśmie. Oczywistym jest, że powierzenie to musi nastąpić za zgodą pracownika. W literaturze podkreśla się, że Zgoda pracownika zawarta jest na ogół wprost lub pośrednio – poprzez uzgodnienie rodzaju pracy – w umowie o pracę, w umowie o odpowiedzialności materialnej albo winnym dokumencie. Niezależnie od formy musi być oświadczona na tyle wyraźnie, by nie budziła wątpliwości.” (B. Wagner w : Kodeks pracy komentarz, praca pod red. prof. dr hab. Tadeusza Zielińskiego, Wydawnictwo ABC, 2001r., s. 633 – 634). Podobne stanowisko prezentuje w swym orzecznictwie Sąd Najwyższy, np. w wyroku z dnia 24 czerwca 2009r. sygn. II PK 286/08 (OSNP 2011/3 – 4/36) stwierdził : „Pracownik ponosi odpowiedzialność materialną na podstawie przepisów o zaostrzonym rygorze, tylko w przypadku, gdy wyraził zgodę na ponoszenie odpowiedzialności tego rodzaju i gdy mienie zostało mu powierzone prawidłowo. Zgoda pracownika na ponoszenie odpowiedzialności materialnej na podstawie art. 124 k.p. może wynikać wprost, jak i pośrednio z uzgodnienia rodzaju pracy w umowie o pracę. Konieczne jest jedynie, aby zgoda ta została przez pracownika wyrażona na tyle wyraźnie, żeby nie budziła wątpliwości.”
Odnosząc się do zagadnienia odpowiedzialności materialnej pracownika za okres jego nieobecności w pracy to spowodowanej urlopem macierzyńskim, wychowawczym albo zwolnieniem lekarskim to oczywistym jest, że w okresie tym pracownik nie jest w stanie sprawować pieczy nad powierzonym mieniem, tym samym nie może ponosić za nie odpowiedzialności, zwłaszcza jeżeli w czasie absencji pracownika ktoś inny zajmować się będzie powierzonym mu mieniem. Jednakże dotyczy to długotrwałych nieobecności pracownika. Powyższe twierdzenie znajduje normatywne oparcie w art. 124 § 3 Kodeksu pracy. Przepis ten stanowi : „Od odpowiedzialności określonej w § 1 i 2 pracownik może się uwolnić, jeżeli wykaże, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych, a w szczególności wskutek niezapewnienia przez pracodawcę warunków umożliwiających zabezpieczenie powierzonego mienia.” Do takich okoliczności niewątpliwie należy długotrwała, usprawiedliwiona nieobecność w pracy pracownika materialnie odpowiedzialnego (wyrok Sądu Najwyższego z 20 października 2009r., sygn. I PK 87/09, M. P. Pr. 2010/6/307). Jeżeli nieobecność była planowana pracownik powinien – o ile to możliwe – zabezpieczyć mienie mu powierzone.
 
Opracował: mec. Jan Ciechorski

Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP