Data dodania: 21.07.2011
Lubliński Medialab jest kontynuacją zeszłorocznego Obozu Kultury 2.0 w Chrzczelicach. I tym razem formuła obozu odwołuje się do idei medialabu: instytucji (często niezależnej) umożliwiającej wspólne uczenie się i pracę osób o różnych umiejętnościach (informatycy, projektanci, artyści, użytkownicy), nad projektami wykorzystującymi nowe media i technologie. Odbędzie się w dniach 25-29 sierpnia, a w programie planowane są następujące warsztaty:
- Medialabowa Orkiestra – nauka programowania muzyki i tworzenia instrumentów, zarówno analogowych jak i cyfrowych (z Pawłem Cyrtą),
- Programowanie infografik – poznanie narzędzi i zasad tworzenia infografik wykorzystujących otwarte dane (z Krzysztofem Trzewiczkiem),
- Digitalizacja lokalnego dziedzictwa – prototypowy projekt Jeden Dzień; dokumentacja życia Lublina i jego mieszkańców oraz zbudowanie modelu archiwum współczesności (z Marcinem Wilkowskim, Maciejem Rynarzewskim i Grzegorzem Stunżą).
- Na zakończenie obozu odbędzie się pokaz projektu opracowanego przez uczestników Medialabu Chrzelice przygotowanego razem z Pawłem Janickim (WRO ArtCenter).
Z kolei warszawski medialab jest pomyślany jako dwumiesięczny cykl warsztatów organizowanych przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska. Między 1 sierpnia a 30 września 2011 r. odbędą się następujące warsztaty:
- SuperCollider, czyli programowanie muzyki od podstaw (Denis Kolokol),
- Processing, czyli programowanie grafiki i prostych systemów interaktywnych od podstaw (Krzysztof Trzewiczek),
- Anarchiwum Saskiej Kępy, czyli zbudowanie oddolnego archiwum gromadzącego zasoby o dużym potencjale kulturowym i społecznym; warsztat organizowany we współpracy z Domem Funkcjonalnym poprowadzi Marcin Wilkowski,
- Open Street Map, czyli mapowanie i dokumentowanie przestrzeni lokalnej; mapy stworzone przez uczestników zostaną wykorzystane w projekcie „Wiki lubi zabytki”.
- W ramach obozu, na podstawie organizowanego jesienią booksprintu, zostanie opracowana i wydana publikacja prezentująca organizacje wykorzystujące nowe modele produkowania wiedzy i dzielenia się nią.
Więcej informacji o obozie w Lublinie i Warszawie oraz rejestracja na stronie: http://www.labkit.pl
Źródło: Koalicja Otwartej Edukacji