Polecamy

Lato z "Poradnikiem Bibliotekarza"

Data dodania: 20.07.2011

Lato z

Co warto przeczytać?
Lektury gimnazjalistów – od codzienności do unikania.

Lektury książek nie cieszą się popularnością wśród dzieci i młodzieży, zanika także przyjemność czytania książek, zwłaszcza wśród chłopców. Ok. 14% nastolatków –pod koniec edukacji ogólnokształcącej” funkcjonuje poza lekturą książkową". Zofia Zasacka omawia wynki II edycji badań czytelnictwa gimnazjalistów, określające niepokojący  wzrost liczby młodzieży, która nie czyta książek, zwłaszcza w małych miastach i na wsiach -  w kontekście powszechnych dla tej grupy wiekowej zainteresowań internetem, TV, DVD, muzyką. Badania dotyczyły również czytania w Internecie, będące dla młodzieży dodatkowym źródłem dostępu do lektur. KONIECZNIE  PRZECZYTAC!  

Ludoteki z misją – w Polsce i na świecie.


Ludoteki, czyli biblioteki zabawek (gier) są rozpowszechnione w Ameryce, Kanadzie i w krajach Zachodniej Europy (Niemcy, Szwajcaria, Belgia, Francja, Hiszpania, Portugalia). Ich celem jest nie tylko udostępnianie zabawek, ale pokazywanie zabawy jako doświadczenia kształcącego i radosnego. W artykule omówiona jest misja ludotek, ich działalność w krajach niemieckojęzycznych w aspekcie gromadzonych i udostępnianych zbiorów, ich klasyfikacji, działań edukacyjnych. Szkoda, że w Polsce zabawki gromadzą tylko nieliczne biblioteki.

Czytelnik niedowidzący i niewidomy w bibliotece.


Ludzie z dysfunkcją wzroku nie uczestniczą w pełni w życiu społecznym i kulturalnym. Zadaniem bibliotekarza jest pozyskanie tej kategorii osób jako czytelników bibliotek. Anna Rutkowska- przekazuje czytelnikom swoje doświadczenia w pracy z czytelnikami niewidomymi i słabo widzącymi, omawiając   zbiory biblioteczne, wydawnictwa , urządzenia do czytania, rozwiązania architektoniczne , katalogi  oraz zasady obsługi czytelników z dysfunkcją wzroku.

Zwiedzamy biblioteki

  • na świecie :  w Norwegii, Bibliotekę Uniwersytecką w Wilnie, Międzynarodową Bibliotekę Literatury Dziecięcej w Tokio („Świat Książki Dziecięcej) oraz  bibliotekę publiczną w Magdeburgu, czyli bibliotekę ze skrzynek po piwie.
  • oraz  kraju: Mediatekę „Nautilus” na warszawskiej Białołęce, Centrum Bajki w Pacanowie (ŚKD), MBP w Brzezinach, MBP w Jaworznie, GBP w Luizinie ; zapraszamy także na wycieczki rowerowe po Polsce z okazji Dnia Święta Bibliotekarza.


Materiały metodyczne:  

warsztaty internetowe „Z internetem przez pokolenia, test wiedzy „Jan Heweliusz” i scenariusz biblioterapeutyczny – Jak ważny jest przyjaciel.

Ponadto w numerze: porady prawne K. Kuźmińskiej, relacje z konferencji i wydarzeń, o wydawnictwie Akcent pióra B. Klukowskiego, sylwetka m. Jaremek , nowe w bibliotece  oraz ciekawostki biblioteczne.

Poradnik Bibliotekarza nr 7-8/2011 juz wkrótce do nabycia w naszym e-sklepie!

Życzę pełnych wrażeń wakacji, do zobaczenia we wrześniu.

Jadwiga Chruścińska


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP