Polecamy

Wniosek WBP w Krakowie oceniony najwyżej

Data dodania: 19.07.2011

Wniosek WBP w Krakowie oceniony najwyżej

Podstawowym celem Programu jest poprawa dostępu do kultury oraz zwiększenie uczestnictwa w kulturze w społecznościach lokalnych. Głównym zaś celem Priorytetu jest wsparcie digitalizacji zasobów kultury poprzez zakup sprzętu do digitalizacji, sam proces digitalizacji oraz cyfrowe upowszechnianie zdigitalizowanych zbiorów.

- Dzięki wsparciu finansowemu pochodzącemu z dotacji (180 tys. złotych) oraz pracy własnej pracowników Biblioteki możliwa będzie digitalizacja "Ilustrowanego Kuriera Codziennego" z lat 1925 - 1938 (ze zbiorów Archiwum Państwowego w Krakowie) oraz udostępnienie go na platformie internetowej Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej - mówi Jerzy Woźniakiewicz, Dyrektor WBP w Krakowie.

Ilustrowany Kurier Codzienny, wydawany w Krakowie w latach 1910-1939, to największy i najważniejszy dziennik polski okresu Drugiej Rzeczpospolitej. IKC był pierwszym polskim pismem, które wprowadziło nowoczesny styl redagowania i zapoczątkowało erę pism masowych. Była to pierwsza polska gazeta, która objęła swym zasięgiem cały kraj po 1918 roku. Z uwagi na szeroki zasięg gazetę można traktować, jako źródło reprezentatywne geograficznie. Był też bez wątpienia punktem odniesienia dla całej ówczesnej prasy, gdyż publikowane opinie miały najszerszy zasięg i wysoki poziom. Współpracowali z nią czołowi polscy dziennikarze i publicyści oraz ludzie kultury i nauki. Ulokowana na krakowskim Wielopolu redakcja („Pałac prasy”) należała do największych i najnowocześniejszych w Polsce. Wiodąca rola IKC jako głównej kroniki informacyjnej okresu Drugiej Rzeczypospolitej potwierdzają liczne prace naukowe i powstałe na ich bazie opracowania.

Obecnie zbiory IKC – podobnie jak większości polskich gazet I połowy XX wieku są narażone na autodegradację z uwagi na problem „kwaśnego papieru”, a digitalizacja pisma jest jedynym sposobem zabezpieczenia go.

Małopolska Biblioteka Cyfrowa gromadząca i udostępniająca dziedzictwo kulturowe Małopolski oddaje do dyspozycji czytelników już prawie 58 000 publikacji. 

Prócz już udostępnionych wysokonakładowych gazet m.in. przedwojennego "Czasu krakowskiego", "Dziennika Polskiego" (1945- ), "Tygodnika Powszechnego" (1945- ), udostępniono również mniejsze: "Życie Literackie" (1951-1991), "Życie", "Kurier Literacko-Naukowy", "Niwa", "Świat", "Kraj", "Kalendarz Krakowski Józefa Czecha", "Pamiętnik Literacki", "Język Polski", "Diabeł", "Wierchy", "Rocznik Krakowski".

Od czerwca br. na platformie Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej http://mbc.malopolska.pl rozpoczęto cyfrową publikację tygodnika „Przekroju” za lata 1945-2000. Według wstępnych założeń, prace archiwizacyjne i redaktorskie potrwają do jesieni. W tym czasie, każdego dnia sukcesywnie będą udostępniane numery pisma w układzie chronologicznym, do których dostęp jest darmowy i niczym nieograniczony.


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP