Data dodania: 05.07.2011
Tydzień Bibliotek 2011
Tak przedstawiał się plan i jego realizacja:
1) Wystawa fotografii Tadeusza Myszkowskiego pt. „Białystok jakiego już nie ma”
- Tadeusz Myszkowski – Fotografią zainteresował się na początku lat pięćdziesiątych. Uczestniczył w kilkunastu konkursach fotograficznych zdobywając kilkanaście razy nagrody i wyróżnienia. Pejzaże, ludzie i ich problemy, obyczaje, charakterystyczna dlaregionu architektura – to motywy, którym okazywał szczególniejsze zainteresowanie. Miał świadomość przemijania czasu, zmian zachodzących wokół siebie i dlatego z zamiłowaniem fotografował Białystok – miasto, do którego rzucił go los.
Z białostocką fotografią związany był od 1961 r., kiedy to został członkiem Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego. Był współzałożycielem twórczej grupy „Grupa-62” przy klubie Pracowników Kultury i Sztuki „Muza” w Białymstoku. Uczestniczył w wielu plenerach, seminariach organizowanych przez środowiska twórcze oraz instytucje kulturalne. W latach 1963 -1986 białostoczanie mieli okazję oglądać jego fotografie w szeregu wystawach. Zmarł w 2001 r. pozostawiając znaczny dorobek fotograficzny w postaci negatywów i zdjęć.
- wystawę zwiedziło 1200 osób
2) Poezja Regionu
- spotkanie z poetką Haliną Auron
- pani H. Auron - to uczestniczka warsztatów Senior w sieci? Czemu nie!
- spotkanie w ramach kawiarenki literacko-podróżniczej dla dorosłych czytelników
- 9 V 2011 rok godz. 16ºº; uczestniczyło 6 osób
3) Fotografia ma swoją historię
- 10 V 2011 rok; 28 osób
- zajęcia dla młodzieży gimnazjalnej połączone z konkursem krasomówczym pt. „Historia życia mojego domniemanego przodka” opowiedziana na podstawie dowolnie wybranego zdjęcia z wystawy
- zwyciężył ten, kto zdołał najbardziej zainteresować swoją historią grupę
4) Twórcy Regionu
- spotkanie z Piotrem Mojsakiem, fotografem, autorem książki „Białystok niezwykły” i współautorem książki „Białystok: romantyczne miasto Zamenhofa”
- 11 V 2011 rok
- uczestniczyły w spotkaniu 63 osoby – młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna oraz dorośli
- patronem spotkania był Instytut Wydawniczy KREATOR, wydawca książek Piotra Mojsaka
5) Piękno Regionu
- spotkanie z przewodnikiem PTTK-u Tadeuszem Rufińskim na temat: „Turystyka leśna na Białostocczyźnie”
- 12 V 2011 rok
- uczestniczyło 15 osób, dorośli czytelnicy
- spotkanie połączone z pokazem multimedialnym
6) Legendy Regionu
- spotkanie z Tomaszem Lippomanem, autorem książki „Legendy Podlasia”
- 13 V 2011 rok
- młodzież gimnazjalna – 36 osób
- partnerem spotkania był Instytut Wydawniczy KREATOR, wydawca książki Tomasza Lippomana
7) Nasi ze świata
- spotkanie z geografem, przewodnikiem turystycznym, podróżnikiem mieszkającym w Szanghaju na temat: Zabytki Starego Pekinu
- przed laty Paweł Łukaszewicz był czytelnikiem naszej biblioteki, chętnie uczestniczy w spotkaniach przybliżając nam różne rejony świata przy okazji pobytu w Polsce
- w programie pokaz multimedialny
- spotkaniu towarzyszyła wystawa wycinanek chińskich
- 16 V 2011 rok
- uczestniczyli dorośli czytelnicy – 32 osoby
8) Literatura Regionu dla najmłodszych
- 27 V 2011 rok
- spotkanie z Tomaszem Samojlikiem, autorem cyklu książek o Pompiku i Polince - żubrach z Puszczy Białowieskiej (m. in. „Historia Pompika i Polinki”)
- uczestniczyły dzieci ze szkoły podstawowej – 30 osób
- spotkanie w ramach pracy Dyskusyjnego Klubu Książek
9) Wręczenie nagród laureatom I edycji konkursu literackiego pt. „Ludzie listy piszą – list do wybranego bohatera literackiego”
- 26 V 2011 rok
- konkurs nawiązywał do wystawy „Ludzie listy piszą” (IV 2010 rok)
- nagrodzone listy umieszczone są na stronie Książnicy Podlaskiej w Archiwum przy Filii Nr 6
10) Senior w sieci? Czemu nie!
Coraz częściej mówi się o tym, że seniorzy są poza zasięgiem Internetu. Duże wykluczenie z wirtualnego świata spowodowane jest m.in. brakiem niezbędnych umiejętności, brakiem dostępu do Internetu, brakiem motywacji, lękiem w obcowaniu z nową technologią.
Biblioteka okazała się doskonałym miejscem, gdzie wykluczenie ludzi starszych z wirtualnego świata można przełamać.
Filia Biblioteczna Nr 6 zaprosiła swoich seniorów na cykl warsztatów pod hasłem „Czemu Nie! Senior w Sieci”. Został opracowany plakat i umieszczony na stronie Książnicy Podlaskiej w Aktualnościach.
Ilość chętnych przeszła nasze oczekiwanie. Do dyspozycji seniorów mieliśmy 4 komputery i pomoc 2 bibliotekarzy, którzy poświęcali seniorom po 6 godzin dziennie.
1 marca zgłosiło się 15 osób. Byli to emeryci różnych zawodów. Uczyli się bardzo chętnie, krok po kroku przyswajając coraz to nowe umiejętności. 30 kwietnia pierwsza grupa zakończyła swoje warsztaty. Wielu podróżowało wirtualnie po świecie, a wielu mogło rozmawiać na skype z rodzinami na całym świecie. A co najważniejsze – jak mówią seniorzy – teraz wiedzą, że można nauczyć się wszystkiego.
Naszą pracę zauważyły też media.
W maju zgłosiła się druga grupa 10-osobowa. Może to nie jest dużo, ale każdy uczył się indywidualnie i tak długo aż daną czynność i umiejętność sobie przyswoił. Nie było lęku, pośpiechu, strachu przed kompromitacją. Seniorzy przekonali się, że mogą się wiele nauczyć a do nas zaglądają w razie różnych wątpliwości. Ta grupa bardzo związała się z biblioteką. Chętnie uczestniczy w spotkaniach i imprezach organizowanych w bibliotece. Włącza się do organizacji różnych wystaw.
Nie tylko seniorzy przełamali bariery cyberprzestrzeni, ale i my zdobyliśmy przyjaciół i wiemy, że dla nich biblioteka będzie zawsze po drodze.
Do wszystkich spotkań organizowanych w bibliotece są wykonane piękne plakaty, które reklamują te formy pracy na stronach Książnicy Podlaskiej w Aktualnościach, a potem informacje o imprezach można znaleźć w Archiwum przy Filii Nr 6.
Oprócz plakatów przygotowujemy zaproszenia na poszczególne imprezy, często katalogi wystaw. Formą reklamy są też rozmowy bezpośrednie. Często też ludzie dzwonią z zapytaniem co aktualnie przygotowujemy w bibliotece; są Oni przyzwyczajeni do tego, że co miesiąc zmienia się temat i ekspozycja w bibliotece. Odzwierciedleniem powodzenia wystaw są artykuły w mediach i wpisy w Księdze pamiątkowej oto jeden z wpisów:
„Biblioteka przyjazna czytelnikom, wtopiona w środowisko, dająca niezapomniane wystawy, to nowoczesne podejście do zagadnień czytelnictwa, integracji społeczeństwa wokół kultury w szerokim podejściu”
Formą promocji naszych poczynań są też informacje o wystawach umieszczone na stronie Krzyżykowy świat Ewy, na Facebooku, na YouTube, artykuły w mediach, informacja na stronie Instytutu Wydawniczego KREATOR.
Czytelnicy chętnie uczestniczą we wszystkich imprezach w bibliotece. Często to oni są bezpośrednimi inicjatorami, przynosząc do biblioteki eksponaty, pamiątki rodzinne na wystawy. Opowiadają o nich znajomym, którzy przyjeżdżają do nas z całego miasta.
Myślę, że o sensie naszej pracy i kreowaniu biblioteki, która byłaby po drodze dla każdego świadczą wpisy w naszej Księdze pamiątkowej. Księga pamiątkowa pokazuje też ogromne możliwości i potencjał tkwiący w bibliotekach.
Nadesłała: Ewa Ostrowska, Kierownik Filii Bibliotecznej Nr 6