Polecamy

Webinarium IFLA o celach zrównoważonego rozwoju - relacja

Data dodania: 18.07.2023

Webinarium IFLA o celach zrównoważonego rozwoju - relacja

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich brało udział w webinarium Sustainable Development Goals and Library Associations: Europe Regional Division (Cele Zrównoważonego Rozwoju i Stowarzyszenia Bibliotek: Oddział Europejski) zorganizowanym przez w Management of Library Associations Section IFLA (MLAS).

Tematem webinarium była działalność organizacji zawodowych na rzecz bibliotekarzy w zakresie edukacji i popularyzacji działań realizujących cele zrównoważonego rozwoju. Jadną z osób zaangażowanych w organizację spotkania była Magdalena Gomułka, reprezentująca New Professionals Special Interest Group działającą w IFLA. Instruktorka Biblioteki Śląskiej oraz Przewodnicząca Śląskiego Okręgu SBP przeprowadziła ankietę wśród uczestników.

Act Now! Czyli wezwanie z ONZ

Podczas webinarium mogliśmy zapoznać się z doświadczeniami bibliotekarzy z Irlandii, Niemiec, Hiszpanii czy Rumunii oraz działaniami, które realizuje United Nations Regional Information Centre for Western Europe (Regionalne Centrum Informacji ONZ dla Europy Zachodniej).

Sherri Aldis, szefowa Centrum, opowiedziała m.in. o kampanii Act Now na rzecz propagowania indywidualnych działań w zakresie zmian klimatu i zrównoważonego rozwoju. W ramach kampanii powstała aplikacja #ActNow do rejestrowania swoich działań oraz materiały graficzno-informacyjne do powszechnego wykorzystania. Można je pobrać ze strony internetowej kampanii:

Act Now

Czy Irlandia jest nadal zieloną wyspą?

Kolejni prelegenci prezentowali projekty realizowane w ich rodzimych krajach.

Dr Stuart Hamilton z Irlandii, przewodniczący Europe Regional Division (Europejskiego Oddziału IFLA), opowiedział o obecności irlandzkich bibliotek w raporcie "Voluntary National Review - Sustainable Development Goal", które w szczególności realizują cele wiązane ze zrównoważoną żywnością (Cel 2), zdrowiem i dobrym samopoczuciem (Cel 3), umiejętnością czytania, pisania i edukacją (Cel 4), wzmocnieniem kobiet i dziewcząt (Cel 5), zmianami klimatu (Cel 13) oraz dostępem społeczeństwa do informacji (Cel 16).

Wszystkie raporty, w tym polski można znaleźć poprzez stronę:

hlpf.un.org

Stuart Hamilton zapowiedział również, że wkrótce zostanie opublikowana nowa krajowa strategia dla bibliotek publicznych na lata 2023-2027, w której znajdą swoje miejsce cele zrównoważonego rozwoju.

Hiszpanie zbierają dane

Alicia Sellés Carot z Hiszpanii, prezes FESABID, również wspominała o raportach - pierwszym oraz drugim raporcie europejskim na temat celow zrównoważonego rozwoju i bibliotekach opublikowanym przez EBLIDA:

Hiszpanka mówiła również o bazie, która ma być źródłem wiedzy i informacji o projektach bibliotecznych realizujacych cele zrównoważonego rozwoju. Baza E-Panema jest w trakcie tworzenia.

Od drobnych działań po współpracę z niemieckimi władzami

Jacqueline Breidlid z Niemieckiego Stowarzyszenia Bibliotek (German Library Association) omawiała konkretne działania niemieckich bibliotek realizujące cele zrównoważonego rozwoju.

Znalazły się wśród nich warsztaty z recyklingu, rozdawnictwo nasion, wystawy edukacyjne, punkty naprawy różnych przedmiotów codziennego użytku.

W 2019 roku w Hameln zrodził się pomysł przeprojektowania pomieszczenia w bibliotece miejskiej na miejsce spotkań i wymiany poglądów na „zielone” tematy. Narodziło się "Zielone Laboratorium". O koncepcji i realizacji można poczytać tutaj (niem.). W bibliotece w Manheim do transportu książek pomiędzy jednostkami używa się elektrycznego samochodu.

Poza tym niemieckie stowarzyszenie stworzyło stronę, na której biblioteki mogą zamieszczać informacje o swoich aktywnościach realizujących cele Agendy 2030.

Stowarzyszenie organizuje również seminaria dla bibliotekarzy z wszystkich landów oraz spotkania z politykami dążącymi do realizacji celów.

www.biblio2030.de

Mała, wiejska biblioteka z Rumunii przykładem wcielenia zrównoważonych rozwiązań w życie

Dr. Claudia Serbanuta, członkini Rumuńskiego Stowarzyszenia Bibliotek Publicznych i Bibliotekarzy ANBPR, opowiedział o projektach realizowanych w Rumunii i Mołdawii.

W 2018 roku zorganizowano szkolenie w Kiszyniowie dla przeszło 100 bibliotekarzy. Jego celem było opracowanie strategii realizacji celów zrównoważonego rozwoju dla swoich bibliotek.

Przykładem biblioteki, która ją wdrożyła, jest mała wiejska biblioteka publiczna w Sirnie w Rumunii. W 2019 roku uczestniczyła w wystawie "Najlepsze zielone biblioteki na świecie" w Zagrzebiu oraz na kongresie IFLA w Atenach. Zdobyła grant w ramach programu Erasmus + Edukacja dorosłych na projekt "Green Library for the Sustainable Community.

Zachęcamy do obejrzenia webinarium poświęconego działalności tej biblioteki, która jako pierwsza w Rumunii biblioteka oraz pierwszy budynek w swojej miejscowości posiada na dachu budynku panele fotowoltaiczne.

IFLA ENSULIB Webinar Series: Șirna Public Library from Romania


Szczegóły webinarium

Webinarium odbyło się 11 lipca 2023 roku.

Informacje o wydarzeniu na stronie IFLA.


Czym są cele zrównoważonego rozwoju

Cele zrównoważonego rozwoju dotyczą problemów i jakości naszego życia. Zaliczamy do nich między innymi walkę z ubóstwem, troskę o środowisko i wprowadzanie ekologicznych rozwiązań, równość płci, godne warunki życia i pracy.

Strona SBP poświęcona celom zrównoważonego rozwoju:

www.agenda2030.sbp.pl


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP