Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich brało udział w webinarium Sustainable Development Goals and Library Associations: Europe Regional Division (Cele Zrównoważonego Rozwoju i Stowarzyszenia Bibliotek: Oddział Europejski) zorganizowanym przez w Management of Library Associations Section IFLA (MLAS).
Tematem webinarium była działalność organizacji zawodowych na rzecz bibliotekarzy w zakresie edukacji i popularyzacji działań realizujących cele zrównoważonego rozwoju. Jadną z osób zaangażowanych w organizację spotkania była Magdalena Gomułka, reprezentująca New Professionals Special Interest Group działającą w IFLA. Instruktorka Biblioteki Śląskiej oraz Przewodnicząca Śląskiego Okręgu SBP przeprowadziła ankietę wśród uczestników.
Podczas webinarium mogliśmy zapoznać się z doświadczeniami bibliotekarzy z Irlandii, Niemiec, Hiszpanii czy Rumunii oraz działaniami, które realizuje United Nations Regional Information Centre for Western Europe (Regionalne Centrum Informacji ONZ dla Europy Zachodniej).
Sherri Aldis, szefowa Centrum, opowiedziała m.in. o kampanii Act Now na rzecz propagowania indywidualnych działań w zakresie zmian klimatu i zrównoważonego rozwoju. W ramach kampanii powstała aplikacja #ActNow do rejestrowania swoich działań oraz materiały graficzno-informacyjne do powszechnego wykorzystania. Można je pobrać ze strony internetowej kampanii:
Kolejni prelegenci prezentowali projekty realizowane w ich rodzimych krajach.
Dr Stuart Hamilton z Irlandii, przewodniczący Europe Regional Division (Europejskiego Oddziału IFLA), opowiedział o obecności irlandzkich bibliotek w raporcie "Voluntary National Review - Sustainable Development Goal", które w szczególności realizują cele wiązane ze zrównoważoną żywnością (Cel 2), zdrowiem i dobrym samopoczuciem (Cel 3), umiejętnością czytania, pisania i edukacją (Cel 4), wzmocnieniem kobiet i dziewcząt (Cel 5), zmianami klimatu (Cel 13) oraz dostępem społeczeństwa do informacji (Cel 16).
Wszystkie raporty, w tym polski można znaleźć poprzez stronę:
Stuart Hamilton zapowiedział również, że wkrótce zostanie opublikowana nowa krajowa strategia dla bibliotek publicznych na lata 2023-2027, w której znajdą swoje miejsce cele zrównoważonego rozwoju.
Alicia Sellés Carot z Hiszpanii, prezes FESABID, również wspominała o raportach - pierwszym oraz drugim raporcie europejskim na temat celow zrównoważonego rozwoju i bibliotekach opublikowanym przez EBLIDA:
Hiszpanka mówiła również o bazie, która ma być źródłem wiedzy i informacji o projektach bibliotecznych realizujacych cele zrównoważonego rozwoju. Baza E-Panema jest w trakcie tworzenia.
Jacqueline Breidlid z Niemieckiego Stowarzyszenia Bibliotek (German Library Association) omawiała konkretne działania niemieckich bibliotek realizujące cele zrównoważonego rozwoju.
Znalazły się wśród nich warsztaty z recyklingu, rozdawnictwo nasion, wystawy edukacyjne, punkty naprawy różnych przedmiotów codziennego użytku.
W 2019 roku w Hameln zrodził się pomysł przeprojektowania pomieszczenia w bibliotece miejskiej na miejsce spotkań i wymiany poglądów na „zielone” tematy. Narodziło się "Zielone Laboratorium". O koncepcji i realizacji można poczytać tutaj (niem.). W bibliotece w Manheim do transportu książek pomiędzy jednostkami używa się elektrycznego samochodu.
Poza tym niemieckie stowarzyszenie stworzyło stronę, na której biblioteki mogą zamieszczać informacje o swoich aktywnościach realizujących cele Agendy 2030.
Stowarzyszenie organizuje również seminaria dla bibliotekarzy z wszystkich landów oraz spotkania z politykami dążącymi do realizacji celów.
Dr. Claudia Serbanuta, członkini Rumuńskiego Stowarzyszenia Bibliotek Publicznych i Bibliotekarzy ANBPR, opowiedział o projektach realizowanych w Rumunii i Mołdawii.
W 2018 roku zorganizowano szkolenie w Kiszyniowie dla przeszło 100 bibliotekarzy. Jego celem było opracowanie strategii realizacji celów zrównoważonego rozwoju dla swoich bibliotek.
Przykładem biblioteki, która ją wdrożyła, jest mała wiejska biblioteka publiczna w Sirnie w Rumunii. W 2019 roku uczestniczyła w wystawie "Najlepsze zielone biblioteki na świecie" w Zagrzebiu oraz na kongresie IFLA w Atenach. Zdobyła grant w ramach programu Erasmus + Edukacja dorosłych na projekt "Green Library for the Sustainable Community.
Zachęcamy do obejrzenia webinarium poświęconego działalności tej biblioteki, która jako pierwsza w Rumunii biblioteka oraz pierwszy budynek w swojej miejscowości posiada na dachu budynku panele fotowoltaiczne.
IFLA ENSULIB Webinar Series: Șirna Public Library from Romania
Webinarium odbyło się 11 lipca 2023 roku.
Informacje o wydarzeniu na stronie IFLA.
Cele zrównoważonego rozwoju dotyczą problemów i jakości naszego życia. Zaliczamy do nich między innymi walkę z ubóstwem, troskę o środowisko i wprowadzanie ekologicznych rozwiązań, równość płci, godne warunki życia i pracy.
Strona SBP poświęcona celom zrównoważonego rozwoju: