26 maja 2023 roku podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie nagrodę Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich za największe dokonania na rzecz upowszechniania czytelnictwa w 2022 roku odebrała dyrektor Anna Żmudzińska. Towarzyszyli jej zastępca prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki i zastępca dyrektora MBP Ewelina Iwan.
Biblioteka została doceniona za oryginalność, jakość organizowanych imprez, zaangażowanie innych środowisk oraz formy promocji. Oprócz tytułu Mistrza Promocji Czytelnictwa otrzymała roczną zgodę na publiczne odtwarzanie filmów, bajek i programów telewizyjnych, stworzonych przez największe hollywoodzkie wytwórnie i niezależnych producentów. Nagroda jest wyróżnieniem nie tylko dla instytucji, ale także dla Miasta Kielce.
Biblioteka Roku 2021 województwa świętokrzyskiego, Świętokrzyski Bibliotekarz Roku 2021 – tytuł przyznany Annie Żmudzińskiej, Wirtuoz Biznesu 2021 w kategorii Instytucja, wyróżnienie w konkursie Świętokrzyscy Burzyciele Barier im. Anny Sowy – kategoria Skuteczna komunikacja, dyplomy od Regionalnego Centrum Wolontariatu. Lista nagród i wyróżnień jest o wiele dłuższa. Biblioteka nie osiada na laurach. Jest zmotywowana, gotowa na nowe wyzwania.
Wzrost liczby czytelników o 42%, odwiedzin o 8% i zakup nowości większy o 11%. Biblioteka świadczy swe usługi osobom z różnych grup wiekowych i zawodowych, mieszkańcom Kielc i okolic, obcokrajowcom, niepełnosprawnym. W roku 2022 zarejestrowała 19403 użytkowników, 184435 odwiedzin, udostępniła 613548 zbiorów (książek, czasopism, e-booków, audiobooków, e-audiobooków, filmów). Zorganizowała ponad 700 imprez dla ponad 17 tysięcy uczestników, m.in. II edycję Herling-Grudziński Festiwal, „Coolturalny Jubileusz”, „Świętojańskie podróże po literaturze”, „Każdy ma swoje K2”.
MBP zaprasza znanych twórców literatury, dziennikarzy, artystów z regionu i całej Polski. W 2022 r. na spotkaniach w Poczytalni Na dVoRcu gościli m.in.: Agnieszka Czarnecka, Irena Nyczaj, Barbara Wrońska, Szczęsny Wroński, Mariusz Szczygieł, Joanna Bator, Agata Passent, Andrzej Stasiuk, Maria Peszek i Jan Peszek, Dorota Sumińska, Krzysztof Wielicki, Jan Mela, Jakub Porada.
Filie współpracują z placówkami kulturalno-oświatowymi, stowarzyszeniami, organizacjami społecznymi. Organizują lekcje biblioteczne, warsztaty dla dzieci i dorosłych, wystawy, imprezy plenerowe. Prowadzą Dyskusyjne Kluby Książki, akcje „Książka na telefon” i „Mała książka – wielki człowiek”.
Podstawowy cel to promocja Biblioteki i czytelnictwa. Zapowiedzi i relacje z wydarzeń publikowane są na stronie internetowej, Facebooku, Instagramie, kanale YouTube, a także w regionalnych i ogólnopolskich mediach. Plakaty, ulotki, zaproszenia, rollupy, bannery, wysoka jakość, przejrzysty przekaz… - wszystko ma znaczenie w skutecznej komunikacji z odbiorcami i partnerami oraz budowaniu dobrej marki.
Dopiero co skończyły się „Podróże ku kulturze: Przystanek Fredro”, a lada moment realizacja kolejnych zamierzeń: „Książka na św. Jana”, projekty z Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego, „Pociąg do literatury. III Festiwal Herlinga-Grudzińskiego”. Biblioteka nie zwalnia tempa.
Warto dodać, że realizacja projektów jest możliwa dzięki dofinansowaniu z różnych źródeł. Od początku 2023 r. Bibliotece udało się pozyskać w sumie 251 910 zł od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji PZU, Fundacji Empiria i Wiedza, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kielcach.
Tekst: Anna Zając
Fot. Łukasz Pająk