Polecamy

Akcja Żonkile 2023

Data dodania: 19.04.2023

Akcja Żonkile 2023

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza szkoły, biblioteki i instytucje kultury do włączenia się 19 kwietnia w obchody 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim i udziału w organizowanej od 11 lat akcji Żonkile.

Żonlkile w polskich miastach

Pierwszy raz w historii akcji Żonkile wolontariusze będą rozdawać 450 tysięcy papierowych kwiatów na ulicach sześciu polskich miast: w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Białymstoku, Lublinie i Wrocławiu.

Liczba ta symbolizuje liczbę Żydówek i Żydów, którzy byli zamknięci w getcie warszawskim w momencie jego największego przeludnienia – wiosną 1941 roku.

Wirtualny żonkil

Na znak pamięci można także skorzystać w mediach społecznościowych.

Można użyć efektu z żonkilem na Instagramie i udostępnić swoje zdjęcie, oznaczając je hashtagami: #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile, a także o oznaczając profil @polinmuseum.

Wystawa i film

W Muzeum POLIN od 18 kwietnia do 8 stycznia 2024 dostępna jest wystawa czasowa Wokół nas morze ognia.

Na jej motywach książki "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall powstała poruszająca animacja dla uczniów i uczennic. Premiera filmu odbędzie się też we wszystkich bibliotekach, które wyraziły chęć przyłączenia się do akcji oraz na na kanale YouTube muzeum.

Literatura dla najmłodszych

W ramach akcji Żonkile w bibliotece dziecięcej Muzeum POLIN dostępne są opowiadania znakomitych autorek i autorów literatury dla najmłodszych czytelników – Zofii Staneckiej, Justyny Bednarek, Pawła Beręsewicza, Marcina Szczygielskiego, Katarzyny Ryrych oraz Katarzyny Jackowskiej-Enemuo.

Teksty są dostosowane do tego, aby w sposób bezpieczny rozmawiać z dziećmi na tematy związanie nie tylko z drugą wojną światową, ale także z takimi wartościami jak pomoc, przyjaźń, odwaga lub strata. Bogato ilustrowane opowiadana uzupełniają kilkunastominutowe słuchowiska, które z pewnością uruchomią wyobraźnię każdego odbiorcy.

Wszystkie teksty, ilustracje oraz słuchowiska powstały z myślą o dzieciach w wieku 6-12 lat i są dostępne za darmo.

Czytaj więcej na stronie muzeum

Źródło: Strona Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP