Polecamy

40 rocznica śmierci Heleny Hleb-Koszańskiej

Data dodania: 16.04.2023

40 rocznica śmierci Heleny Hleb-Koszańskiej

16 kwietnia 2023 r. mija 40 rocznica śmierci Heleny Hleb-Koszańskiej (1903-1983), osoby o wielkiej erudycji i kulturze, cieszącej się prawdziwym autorytetem zawodowym, zwłaszcza w zakresie bibliografii.

Urodziła się 13 czerwca 1903 r. w rodzinie urzędniczej, w miejscowości Borysówka, niedaleko Kurska w Rosji. W 1921 r. rodzice powrócili do Polski i osiedli w Wilnie, gdzie Helena Hleb-Koszańska ukończyła gimnazjum i podjęła studia w zakresie filologii polskiej na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie oraz w Konserwatorium Wileńskim w klasie fortepianu. Stopień doktora uzyskała na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Wileńskiego w 1929 r.. W 1955 r. otrzymała tytuł docenta.

Z bibliotekarstwem związana była od 1928 r.. W latach 1932-1939 była kierowniczką Działu Książek, a od 1936 równocześnie kierowniczką organizowanego przez siebie Ośrodka Dokumentacji Joachima Lelewela w Bibliotece Uniwersytetu Wileńskiego (zgromadzone zbiory pozostały w Wilnie). Po repatriacji z Wilna w 1946 r. podjęła pracę w Wydziale Bibliotecznym Instytutu Bałtyckiego w Bydgoszczy. W latach 1947-1949 pracowała w Państwowym Instytucie Książki w Łodzi, a od 1949 do 1971 - w Instytucie Bibliograficznym w Bibliotece Narodowej. Jeszcze w Wilnie, a następnie w Łodzi i Warszawie współpracowała z wybitnym bibliologiem, Adamem Łysakowskim, po którego śmierci przejęła (formalnie w 1953 r.) kierownictwo Instytutu Bibliograficznego. Kierowała nim do grudnia 1971 r., jednocześnie pełniąc funkcję zastępcy dyrektora Biblioteki Narodowej.

Była autorką blisko 100 publikacji z zakresu literatury, bibliografii i normalizacji oraz kilkudziesięciu recenzji muzycznych (w okresie wileńskim). Najważniejsze opracowania książkowe to: Bibliografia utworów Joachima Lelewela, Metodyka bibliograficzna, O bibliografii dla niewtajemniczonych. W artykułach podejmowała problemy kluczowe dla bibliografii, jak np. Spór o początki bibliografii w Polsce.
W latach trzydziestych XX w. brała udział w pracach Komisji Mieszanej Specjalnej do Rewindykacji Mienia Bibliotecznego w Leningradzie (polskie zbiory biblioteczne wywiezione do Rosji, które na mocy traktatu ryskiego miały wrócić do kraju).

Była wykładowcą akademickim na Uniwersytecie Łódzkim i Warszawskim, badaczem niezwykle sumiennym i wszechstronnym.

J.S.

Zob. też:

Pamięci docent doktor Heleny Hleb-Koszańskiej, „Rocznik Biblioteki Narodowej” 1984, t. 20, s. 7-142; toż jako nadb. Warszawa: Biblioteka Narodowa, 1988

Helena Hleb-Koszańska bibliotekarz i bibliograf. Materiały z Sesji Jubileuszowej w 100. rocznicę urodzin, Warszawa, 10 czerwca 2003, Warszawa: Biblioteka Narodowa, 2003.
 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP