Polecamy

55 rocznica śmierci Czesława Chowańca

Data dodania: 22.03.2023

55 rocznica śmierci Czesława Chowańca

22 marca 2023 r.  mija 55 rocznica śmierci Czesława Chowańca (1899-1968), bibliotekarza, historyka, dyrektora Biblioteki Polskiej w Paryżu.

Urodził się w Stanisławowie i tam uczęszczał do gimnazjum (1914-1915 w Wiedniu). Po uzyskaniu matury w 1918 r. rozpoczął studia historyczne na Uniwersytecie Lwowskim. W latach 1921-1923 kontynuował studia historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim (UJ). Skończył także  Szkołę Nauk Politycznych przy Wydziale Prawa UJ oraz kurs bibliotekarski i archiwalny na tej uczelni. Praktykę bibliotekarską odbył w Bibliotece Czartoryskich. W styczniu 1925 r. uzyskał doktorat na UJ na podstawie pracy o stosunkach polsko-tureckich.

W rodzinnym Stanisławowie był, wraz z trzema braćmi,  współwłaścicielem odziedziczonej po ojcu drukarni.  W 1928 r. został członkiem miejscowego Wojewódzkiego Komitetu Regionalnego, do 1930 r. zorganizował i kierował jego sekcją Kulturalno-Oświatową. Doprowadził do uporządkowania, skatalogowania i skomasowania publicznych zbiorów bibliotecznych w tym mieście oraz do powołania Biblioteki Miejskiej im. Wincentego Smagłowskiego i Muzeum Pokuckiego.

W 1930 r. wyjechał do Francji i od stycznia1931 r. rozpoczął pracę w Bibliotece Polskiej w Paryżu – kolejno na stanowiskach archiwisty, zastępcy kustosza, kustosza. Zajmował się sprawami naukowymi, konserwatorskimi oraz porządkowaniem zbiorów. W 1956 r. został kierownikiem Biblioteki, w 1964 r. dyrektorem.

Od 1935 r.  pracował dodatkowo jako asystent prof. Henri de Montforta w Centrum Studiów Polskich działającym przy Bibliotece. Był wykładowcą w sekcji polskiej Centrum Studiów Słowiańskich Uniwersytetu Katolickiego w Paryżu, w polskiej Szkole Nauk Politycznych i Społecznych w Londynie; w Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie; Wyższym Studium Polskim przy Bibliotece. 

W 1940 r. jako ochotnik, uczestniczył w stopniu kapitana w walkach polskiej Pierwszej Dywizji Grenadierów na terenie Lotaryngii. Po krótkim pobycie w niewoli niemieckiej, działał w konspiracji. W 1944 r. przedostał się do Wielkiej Brytanii i dzięki alianckiej ofensywie wrócił do Paryża w ramach Polskiej Misji Wojskowej.                                

Był współpracownikiem Komisji Historii Wojskowości i Komisji Historycznej Polskiej Akademii Umiejętności oraz sekretarzem generalnym Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu. W ramach Towarzystwa założył Ośrodek Badań nad Dziejami Wielkiej Emigracji. Zasiadał w zarządzie Polskiego Towarzystwa Historycznego na Obczyźnie. Był członkiem honorowym Polskiego Instytutu Naukowego i Muzeum im. Generała Władysława Sikorskiego w Londynie.

Redagował „Prace i Materiały do Historii Wielkiej Emigracji”, współredagował  londyńskie „Teki Historyczne”. Publikował  materiały poświęcone historii i zbiorom Biblioteki Polskiej w Paryżu: Katalog rękopisów Biblioteki Polskiej w Paryżu. T.1: Rękopisy nr 1-431 (Kraków 1939).  Tom 2. ukazał się dopiero w 1994 r., przygotowany do druku przez  Marka P. Prokopa na podstawie materiałów zgromadzonych przez Cz. Chowańca i Irenę Gałęzowską.

Inne publikacje Chowańca: Poglądy polityczne rokoszan (1606–1607) wobec doktryn monarchomachów francuskich, (Kraków 1925); Z dziejów polityki Jana III na Bliskim Wschodzie 1683–1686 (Lwów 1926); Ormianie w Stanisławowie w XVII i XVIII wieku (Stanisławów 1928); Wyprawa Sobieskiego do Mołdawji w 1686 r. (Warszawa 1932); Podstawy ideowe Biblioteki Polskiej w Paryżu (Londyn 1959).

J.J.


Zob. też:

Skrzyński Tomasz: Czesław Chowaniec (1899-1968) – bibliotekarz i historyk, wszechstronny badacz dziejów Polski w XVI-XX w. W: Kustosze księgozbiorów polskich za granicą. Warszawa: SBP, 2013, s. 45-54. (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 13).

 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP