Polecamy

65. rocznica śmierci Władysława Pociechy

Data dodania: 28.01.2023

65. rocznica śmierci Władysława Pociechy

28 stycznia 2023 r. mija 65. rocznica śmierci Władysława Pociechy (1893-1958), pracownika Biblioteki Jagiellońskiej, historyka, znawcy rękopisów.

Władysław Kazimierz August Pociecha urodził się 1 lipca 1893 r. w Krakowie w rodzinie z artystycznymi tradycjami. Ojciec Michał i brat Stanisław zajmowali się malarstwem. Władysław po ukończeniu gimnazjum klasycznego im. Jana Sobieskiego podjął studia historyczne i filologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wyróżniający się student otrzymał zatrudnienie w Muzeum Czartoryskich jako asystent biblioteczny, gdzie odkrył swoje powołanie bibliotekarskie.

Studia i rozpoczęte prace naukowe Władysława Pociechy przerwało powołanie do wojska austriackiego. Brał także udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. W 1922 r. przedstawił rozprawę doktorską pt. Rokosz Mikołaja Tęczyńskiego pod Sokolnikami w 1537 r. i jego geneza i rozpoczął pracę zawodową w Bibliotece Jagiellońskiej (BJ).

W 1925 r. wygrał konkurs na stanowisko kierownika fundacji naukowej Zakładów Kórnickich. Po uzyskaniu urlopu w BJ podjął w Bibliotece Kórnickiej prace modernizacyjne, rewindykację rozproszonych zbiorów, pozyskał też nowe zbiory. Przygotował, wraz z miłośnikami instytucji, publikację Silva Rerum, ukazującą znaczenie Biblioteki Kórnickiej. Prowadzone prace przerwane zostały na skutek pogorszenia sytuacji gospodarczej i nieustępliwości wobec przekazania Bibliotece rozproszonych zbiorów muzealnych. Doprowadziło to do rezygnacji Pociechy z zajmowanego stanowiska i powrotu do BJ, gdzie zajmował się pracami nad scaleniem i melioracją katalogów poloników i cimeliów. Kierował czytelnią główną i wypożyczalnią. Był też sekretarzem „Przeglądu Bibliotecznego”.

W latach II wojny światowej zajmował się przeniesieniem zbiorów BJ do nowej siedziby przy ul. Mickiewicza 22, ratowaniem cennych zbiorów bibliotecznych i prywatnych, ułatwianiem uczonym korzystania z materiałów do prowadzenia tajnego nauczania. W tym czasie opracowywał monografię Królowa Bona 1494-1557. Czasy i ludzie Odrodzenia, przenosząc punkt ciężkości z ujęcia biograficznego na całość dziejów epoki, a głównie historię Polski XVI w.

Po wojnie otrzymał stanowisko kierownika Oddziału Rękopisów w BJ. W czasie jego kierownictwa wpłynęły do Oddziału korespondencja i rękopisy po profesorach i pisarzach. Wspólnie z Biblioteką Narodową prowadził akcję mikrofilmowania rękopisów, opracował także raport o stanie zbiorów rękopiśmiennych i plany na najbliższe lata. Brał udział w pracach nad kontynuacją Acta Tomiciana, jednego z największych w Europie zbiorów dokumentów do dziejów Polski i krajów sąsiadujących w dobie Odrodzenia.

Opracowywał biogramy do Polskiego słownika biograficznego. W ostatnich miesiącach życia został mianowany wicedyrektorem BJ. Uniwersytet Jagielloński wystąpił do władz z wnioskiem o przyznanie mu tytułu profesora nadzwyczajnego. Nominacja przyszła na szczęście za życia Władysława Pociechy. Trawiony chorobą zmarł 28 stycznia 1958 r. Pochowany został na cmentarzu na Salwatorze w Krakowie.

K.K.

Zobacz też:
Zwiercan Marian: Bibliotekarz, rękopiśmiennik, historyk epoki zygmuntowskiej – Władysław Pociecha. W: Znawcy rękopisów. Warszawa : SBP, 2002, s. 52-68 (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 7)


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP