Polecamy

Apel Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Data dodania: 03.01.2023

Apel Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich na podstawie Uchwały podjętej na posiedzeniu w dniu 15 grudnia 2022 roku, skierował na ręce prof. dr hab. Piotra Glińskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, apel o wyłączenie bibliotek publicznych z listy jednostek sektora finansów publicznych, o których mowa w art. 37. ust. 3. ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej.

Apel w tej samej sprawie wystosowała także Krajowa Rada Biblioteczna na posiedzeniu w dniu 19 grudnia 2022 r.

Treść Apelu SBP:

Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich zwraca się do Pana Ministra z wnioskiem o zainicjowanie zmian w „Ustawie z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej” (Dz.U. 2022 poz. 2127) w zakresie wyłączenia bibliotek publicznych z listy jednostek, o których mowa w art. 37. ust. 3. niniejszej ustawy, tj. jednostek zobowiązanych do osiągnięcia w 2023 r. celu oszczędności 10% energii elektrycznej.

Pragniemy zwrócić uwagę, że charakter działania bibliotek powoduje, iż w większości z nich energia elektryczna wykorzystywana jest w zdecydowanej przewadze do oświetlania budynku, ewentualnie zapewnienia komfortu cieplnego (ogrzewanie, lub klimatyzacja), a w niewielkiej części także do zasilania stanowisk komputerowych. Pozostałe odbiorniki energii elektrycznej zazwyczaj w bibliotekach stanowią margines poboru. Natężenie oświetlenia, a także zapewnienie komfortu cieplnego powiązane jest natomiast z normami i przepisami dotyczącymi zapewnienia odpowiednich warunków w pomieszczeniach. Nie ma zatem możliwości by w czytelniach bibliotek wprowadzić półmrok, a w tych ogrzewanych elektrycznie obniżyć temperaturę poza wymagany przepisami zakres. Biblioteka nie użytkuje natomiast maszyn i urządzeń, których część można byłoby wyłączyć, by uzyskać 10% oszczędności energii nie ograniczając komfortu przebywania w pomieszczeniach poza normatywny zakres. Zatem jedynym sposobem sprostania wymogom ustawy jest drastyczne ograniczenie godzin otwarcia bibliotek, lub też zamykanie bibliotek - jak wnika z przedstawionych wyliczeń niektórych placówek średnio nawet do około miesiąca w roku.

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że biblioteki są w wielu miejscach nie tylko jedynymi instytucjami zapewniającymi dostęp do kultury, ale i jedynymi placówkami, które stały się dla wielu mieszkańców „trzecim miejscem” - poza domem i pracą lub szkołą. Zapewniają nie tylko dostęp do literatury, informacji, edukacji, ale wpływają na budowanie więzi społecznych w społecznościach lokalnych, w których są osadzone. To efekt lat pracy bibliotekarzy oraz ciągłego podnoszenia poziomu polskich bibliotek, możliwego m.in. dzięki realizowanym długofalowo przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego programom dotacyjnym.
Czy warto zatem zaprzepaszczać dorobek ostatnich lat zmuszając biblioteki do zamykania się w określone dni, lub do drastycznego ograniczania godzin otwarcia? Najprościej przy tym zapewne byłoby zacząć od zamykania bibliotek we wszystkie weekendy, jednak pragniemy zwrócić uwagę, że byłoby to sprzeczne z założeniami Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, który ogromny nacisk kładzie właśnie na sobotnie otwarcie bibliotek.

Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności, w trosce o naszych użytkowników, ale też o zachowanie elementarnego dostępu wszystkich Polaków do kultury zwracamy się do Pana Ministra z wnioskiem o zainicjowanie zmian legislacyjnych mających na celu wyłączenie bibliotek, podobnie jak już obecnie części innych jednostek sektora finansów publicznych, z obowiązku uzyskania celu oszczędności energetycznej określonego w art. 37. ust. 3. przedmiotowej ustawy.

Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP