Polecamy

Wokół otwartego bibliotekarstwa

Data dodania: 27.10.2022

Wokół otwartego bibliotekarstwa

W dniu 24 października 2022 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu (BU UMK) odbyło się seminarium naukowe poświęcone projektowi EODOPEN, zatytułowane Wokół otwartego bibliotekarstwa, dedykowane pamięci zmarłej w maju 2021 roku Bożenie Bednarek-Michalskiej.

Seminarium nawiązujące do obchodów Tygodnia Otwartej Nauki podzielone zostało na trzy części.

Pierwsza zatytułowana Projekt EODOPEN UMK poświęcona była prezentacji rezultatów projektu, który rozpoczął się 1 listopada 2019 r., a Bożena Bednarek-Michalska była jego pomysłodawczynią i realizatorką zadań, związanych m.in. z określaniem statusu prawnego dzieł wybranych do digitalizacji.

Po powitaniu uczestników przez dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej, Krzysztofa Nierzwickiego, głos zabrała Dominika Czyżak, zastępca dyrektora, która zaprezentowała ideę projektu. Podkreśliła udział w nim Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu, jednej z 15 partnerów projektu, którego celem jest m.in. stymulowanie zainteresowania i usprawnianie dostępu do dziedzictwa kulturowego XX i XXI wieku, w tym także do treści naukowych, poprzez  digitalizację i udostępnianie społeczności europejskiej dzieł literackich wydanych w XX i XXI wieku a do tej pory niedostępnych cyfrowo. W nawiązaniu do tej wypowiedzi pracownicy Biblioteki Uniwersyteckiej  odnosili się do różnych działań związanych z projektem.

Kamila Perlik w referacie Czy możecie to zdigitalizować? przedstawiła doświadczenia BU UMK w ustalaniu statusu  prawnego utworów. Idę Społecznej pracowni digitalizcji omówił Piotr Kożurno, podkreślając, że w ramach projektu każdy może zdigitalizować za darmo materiały z archiwum rodzinnego: dawne fotografie, dokumenty i inne obiekty. Pomysłodawczynią społecznej pracowni digitalizacji była Bożena Bednarek-Michalska.

Edyta Krużyńska i Dominik M. Piotrowski zaprezentowali Projekt EODOPEN - wystawa cyfrowa.

Druga sesja nosiła tytuł Wokół otwartego bibliotekarstwa. Jako pierwsza wystąpiła Małgorzata Kowalska-Chrzanowska (UMK w Toruniu) z referatem Polskie biblioteki cyfrowe i wiedza oparta na współpracy. Na wstępie wymieniła szereg nazwisk badaczy zajmujących się różnymi aspektami funkcjonowania bibliotek cyfrowych, takimi jak ich rozwój, metadane czy kompetencje użytkowników. Podkreśliła, że osobą, która łączyła w swojej działalności troskę o wszystkie te elementy była Bożena Bednarek-Michalska.

Referat zatytułowany Open access a prawo autorskie przedstawiła Monika Wałachowska (UMK w Toruniu). Dużą część wystąpienia prelegentka poświęciła na omówienie prawa autorskiego w wolnej nauce.

Małgorzata Rylik (BU UAM w Poznaniu) wystąpiła z referatem Otwarta nauka w Polsce - gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy? Poruszyła w nim zagadnienia dotyczące ram prawnych otwartej nauki, polityki otwartości oraz otwartych czasopism i wydawców, otwartych publikacji i otwartych danych badawczych.

Przemysław Krysiński i Natalia Pamuła-Cieślak (UMK w Toruniu) oraz Dominik M. Piotrowski zaprezentowali referat Szkolenia e-learningowe jako forma edukacji informacyjnej. Prelegenci omówili istotę i znaczenie oraz standardy i wytyczne kształcenia na odległość oraz Open educational and scientific materials - otwarty kurs edukacyjny jako praktyczny przykład wykorzystania e-learningu w kształceniu kompetencji informacyjnych. Kierowniczką projektu i autorką treści kursu była Bożena Bednarek-Michalska.

Trzecia z sesji zatytułowana była Wspominamy Bożenę Bednarek-Michalską.

Edyta Krużyńska przedstawiła wkład Bożeny Bednarek-Michalskiej w rozwój otwartego bibliotekarstwa, jej zaangażowanie, pomysłowość i ciekawość w poszukiwaniu tematów wiążących się z problematyką, które należało upowszechnić, zainteresować nimi jak największą grupę osób. Marzena Marcinek (EBIB) przedstawiła wspomnienia o Bożenie Bednarek-Michalskiej w kontekście jej zaangażowania w redagowanie EBIB-u. W wystąpieniu pojawiły się określenia: zaangażowana lobbystka, nowoczesna bibliotekarka i doświadczona nauczycielka, ekspertka, efektywna menadżerka, sprawna organizatorka i wnikliwa obserwatorka.

Lidia Derfert-Wolf (EBIB) przedstawiła bibliografię dorobku Bożeny Bednarek-Michalskiej. Bibliografia obejmuje lata 1981–2020 i zawiera 254 pozycje, w tym 229 (90%) występuje w formie elektronicznej w sieci. Bożenę Bednarek-Michalską wspominali w bardzo osobistych wypowiedziach przyjaciele i współpracownicy oraz córka zmarłej.

Na koniec seminarium Edyta Krużyńska i  Dominik M. Piotrowski  dokonali otwarcia e-wystawy zatytułowanej Bożena Bednarek-Michalska (1957–2021).

Foto: Piotr Kurek


AZ


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP