42.Spotkanie Zespołu do Spraw Bibliografii Regionalnej ZG SBP odbyło się 19 października 2022 r. w Bibliotece Narodowej w Warszawie. W spotkaniu uczestniczyło 39 bibliotekarzy, którzy reprezentowali Bibliotekę Narodową, biblioteki publiczne, pedagogiczne, naukowe.
Zebrani omawiali rolę Zespołu do spraw Bibliografii Regionalnej w rozwoju systemu bibliografii w Polsce. Przedstawiony rys historyczny Grupy Roboczej (lata 1978-1989) i Zespołu do Spraw Bibliografii Regionalnej (od 1994 r.) pozwolił na ocenę i podsumowanie działań oraz przypomnienie zasług tych gremiów dla rozwoju sieci bibliografii regionalnej w Polsce. Referat „Tematyka bibliografii regionalnej i zasobów regionalnych na podstawie piśmiennictwa – wkład Zespołu” wykazał, że Zespół i jego działania są swego rodzaju sejsmografem zmian zachodzących w bibliotekarstwie. Na spotkaniach Zespołu zawsze poruszano aktualne, istotne zagadnienia, kwestie unowocześniania działań, usprawnienia metod, wskazywano „nowinki”, które należy wykorzystać w pracach bibliografów. Osiągnięciem Zespołu są dwie instrukcje, dotyczące adaptacji formatów MARC BN (1999) i MARC21 (2003) dla potrzeb bibliografii regionalnej, które przyczyniły się w znaczący sposób do wdrożenia automatyzacji do prac bibliograficznych w poszczególnych ośrodkach.
Zarówno sprawozdania ze spotkań Zespołu, jak i najciekawsze referaty były systematycznie publikowane na łamach fachowych czasopism, takich jak, np.: „Bibliotekarz”, „Bibliotekarz Zachodniopomorski”, „Nowa Biblioteka”. Ukazywały się też numery czasopism w całości poświęcone bibliografii regionalnej: „Notes Biblioteczny” (2006, nr 2; Kraków), wkładka tematyczna do „Bibliotekarza” (2014), „Zielonogórskie Studia Bibliotekoznawcze” (w druku). Promocji i popularyzacji bibliografii regionalnej oraz dokumentowaniu prac Zespołu służyły wystąpienia jego członków na konferencjach zagadnieniowych, np. na konferencjach poświęconych automatyzacji bibliotek publicznych. Podkreślono, że Spotkania Zespołu mają charakter otwarty i stanowią forum wymiany myśli i zacieśniania kontaktów między bibliotekami różnych typów – bowiem członkami Zespołu są przedstawiciele bibliotek publicznych, pedagogicznych i naukowych.
Zagadnienia bibliografii regionalnych w innych krajach i ich miejsce w systemie bibliografii krajowej to temat powracający na Spotkaniach Zespołu. Tym razem zebrani rozpatrywali funkcjonowanie bibliografii regionalnej w Niemczech. Porównywano metodyczne założenia „Bibliografii Pomorza Zachodniego”, tworzonej przez szczecińską Książnicę Pomorską, z niemieckimi bibliografiami regionalnymi, opracowywanymi w Meklemburgii: Meklemburgische Bibliographie, Meklemburg – Vorpommersche Bibliographie, Landesbibliographie Mecklenburg-Vorpommern.
Uczestnicy Spotkania mieli też możliwość zwiedzić zmodernizowane czytelnie i otwartą przestrzeń dla czytelników Biblioteki Narodowej.
W drugiej części Spotkania dokonano podsumowania działalności Zespołu do Spraw Bibliografii Regionalnej przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w kadencji 2017-2021 oraz wybrano Zarząd na lata 2021-2025. W najbliższych latach Zarząd będzie pracował w składzie: Marzena Przybysz (Biblioteka Narodowa w Warszawie) - przewodnicząca, Sylwia Wesołowska (Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica w Szczecinie) - wiceprzewodnicząca, Anna Urbaniak (Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze) - sekretarz, Anita Tomanek (Biblioteka Śląska w Katowicach) - członek Zarządu.
W trakcie dyskusji zgłoszono propozycje działań na rozpoczynającą się kadencję w kontekście dokumentów przyjętych na Krajowym Zjeździe Delegatów SBP 4 czerwca 2022 r., tj. Programu działania SBP na lata 2021-2025 i Strategii SBP na lata 2021-2029. Sformułowano następujące postulaty:
Udostępnione prezentacje:
Zespół do Spraw Bibliografii Regionalnej