Polecamy

87. Światowy Kongres Bibliotek i Informacji IFLA w Dublinie – wydarzenia, spotkania, informacje

Data dodania: 14.10.2022

87. Światowy Kongres Bibliotek i Informacji IFLA w Dublinie – wydarzenia, spotkania, informacje

W dniach 26-29 lipca 2022 r. odbył się 87. Światowy Kongres Bibliotek i Informacji IFLA w Dublinie w Irlandii. Hasło konferencji Inspiruj, Angażuj, Umożliwiaj, Łącz  (w j. ang. Inspire, Engage, Enable, Connect) nabrało nowego znaczenia po dwóch latach pandemii Covid-19. 

Po trzech latach przerwy ponad 2000 delegatów ze 100 krajów ponownie się spotkało i uczestniczyło w sesjach, spotkaniach biznesowych, warsztatach i wydarzeniach towarzyszących organizowanych przez członków IFLA oraz komitet organizacyjny irlandzkich bibliotekarzy. Na spotkaniach poruszono wiele tematów, tj. zrównoważony rozwój w bibliotekach, działania bibliotekarzy w czasie pandemii, sytuacja bibliotek w czasie wojny. 

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zaprasza na webinarium, które przybliży tematykę wybranych sesji Kongresu, konkurs na najlepszą bibliotekę publiczną oraz wydarzenia towarzyszące. Prelegenci opowiedzą także o swoich wrażeniach, wolontariacie i innych możliwościach uczestnictwa w kongresie IFLA.

Termin: 3 listopada 2022 r. (czwartek)
Godz. 13:00-14:00
Platforma: Clickmeeting
Link rejestracyjny: https://forms.gle/MhB7WUomssGayXZx5   

Program

Powitanie: dr Barbara Budyńska
Prezentacja 1, Magdalena Gomułka: IFLAcamp#8 i działania grupy NPSIG, sesje o liderach, konkurs na najlepsza bibliotekę
Prezentacja 2, Tomasz Gruszkowski: działania Europejskiego Komitetu Regionalnego IFLA, sesja tematyczna Biblioteki wobec wojny i tematyka sesji posterowej, Manifest Bibliotek Publicznych
Prezentacja 3, Ewa Witkowska: wolontariat na Kongresie IFLA
Dyskusja i pytania


Prelegenci:

Magdalena Gomułka - od 2011 r. pracownik Biblioteki Śląskiej w Katowicach, Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów (2011-2015) i Działu Instrukcyjno-Metodycznego (2016 – obecnie). Instruktor i koordynator projektów szkoleniowych dla bibliotekarzy woj. śląskiego. Członek SBP, przewodnicząca Zarządu Okręgu SBP w Katowicach (2022-). Od 2017 r. związana z grupą IFLA New Professionals Special Interest Group (NPSIG). Aktywnie uczestniczyła w Kongresie IFLA we Wrocławiu (2017), Atenach (2019), Dublinie(2022) oraz online (2021). 

Tomasz Gruszkowski pracuje w Bibliotece Narodowej od 2015 roku. Pełnił m.in. funkcję zastępcy kierownika Zakładu Zbiorów Cyfrowych. Obecnie odpowiada za pracę Centrum Kompetencji Biblioteki Narodowej w dziedzinie digitalizacji materiałów bibliotecznych oraz ośrodka IFLA Preservation and Conservation centre for digital preservation. Brał udział jako referent i prowadzący warsztaty na konferencjach zagranicznych i krajowych. Jest członkiem Europejskiego Komitetu Regionalnego IFLA i Zarządu Bibliotheca Baltica. Od 2017 roku uczestniczył w Światowych Kongresach IFLA WLIC, biorąc udział w obradach Sekcji Ochrony i Konserwacji.  

Ewa Witkowska - pracuje w Bibliotece Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku od 2010 roku, obecnie na stanowisku kierowniczki Oddziału Informacji Naukowej (do 2021 r. pracowniczka Oddziału Udostępniania i Oddziału Wolnego Dostępu). Zajmuje się popularyzowaniem otwartości w nauce i edukacji, szukaniem i wdrażaniem rozwiązań sprawiających, by biblioteka stawała się coraz bardziej przyjazna użytkownikowi, a także promowaniem Biblioteki Uniwersyteckiej wśród lokalnej – i nie tylko – społeczności. Uczestniczyła jako wolontariuszka w Kongresach IFLA we Wrocławiu (2017), Atenach (2019) oraz Dublinie (2022).

 

 

 

 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP