W dniach 26-29 lipca 2022 r. odbył się 87. Światowy Kongres Bibliotek i Informacji IFLA w Dublinie w Irlandii. Hasło konferencji Inspiruj, Angażuj, Umożliwiaj, Łącz (w j. ang. Inspire, Engage, Enable, Connect) nabrało nowego znaczenia po dwóch latach pandemii Covid-19.
Po trzech latach przerwy ponad 2000 delegatów ze 100 krajów ponownie się spotkało i uczestniczyło w sesjach, spotkaniach biznesowych, warsztatach i wydarzeniach towarzyszących organizowanych przez członków IFLA oraz komitet organizacyjny irlandzkich bibliotekarzy. Na spotkaniach poruszono wiele tematów, tj. zrównoważony rozwój w bibliotekach, działania bibliotekarzy w czasie pandemii, sytuacja bibliotek w czasie wojny.
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zaprasza na webinarium, które przybliży tematykę wybranych sesji Kongresu, konkurs na najlepszą bibliotekę publiczną oraz wydarzenia towarzyszące. Prelegenci opowiedzą także o swoich wrażeniach, wolontariacie i innych możliwościach uczestnictwa w kongresie IFLA.
Termin: 3 listopada 2022 r. (czwartek)
Godz. 13:00-14:00
Platforma: Clickmeeting
Link rejestracyjny: https://forms.gle/MhB7WUomssGayXZx5
Program
Powitanie: dr Barbara Budyńska
Prezentacja 1, Magdalena Gomułka: IFLAcamp#8 i działania grupy NPSIG, sesje o liderach, konkurs na najlepsza bibliotekę
Prezentacja 2, Tomasz Gruszkowski: działania Europejskiego Komitetu Regionalnego IFLA, sesja tematyczna Biblioteki wobec wojny i tematyka sesji posterowej, Manifest Bibliotek Publicznych
Prezentacja 3, Ewa Witkowska: wolontariat na Kongresie IFLA
Dyskusja i pytania
Prelegenci:
Magdalena Gomułka - od 2011 r. pracownik Biblioteki Śląskiej w Katowicach, Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów (2011-2015) i Działu Instrukcyjno-Metodycznego (2016 – obecnie). Instruktor i koordynator projektów szkoleniowych dla bibliotekarzy woj. śląskiego. Członek SBP, przewodnicząca Zarządu Okręgu SBP w Katowicach (2022-). Od 2017 r. związana z grupą IFLA New Professionals Special Interest Group (NPSIG). Aktywnie uczestniczyła w Kongresie IFLA we Wrocławiu (2017), Atenach (2019), Dublinie(2022) oraz online (2021).
Tomasz Gruszkowski pracuje w Bibliotece Narodowej od 2015 roku. Pełnił m.in. funkcję zastępcy kierownika Zakładu Zbiorów Cyfrowych. Obecnie odpowiada za pracę Centrum Kompetencji Biblioteki Narodowej w dziedzinie digitalizacji materiałów bibliotecznych oraz ośrodka IFLA Preservation and Conservation centre for digital preservation. Brał udział jako referent i prowadzący warsztaty na konferencjach zagranicznych i krajowych. Jest członkiem Europejskiego Komitetu Regionalnego IFLA i Zarządu Bibliotheca Baltica. Od 2017 roku uczestniczył w Światowych Kongresach IFLA WLIC, biorąc udział w obradach Sekcji Ochrony i Konserwacji.
Ewa Witkowska - pracuje w Bibliotece Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku od 2010 roku, obecnie na stanowisku kierowniczki Oddziału Informacji Naukowej (do 2021 r. pracowniczka Oddziału Udostępniania i Oddziału Wolnego Dostępu). Zajmuje się popularyzowaniem otwartości w nauce i edukacji, szukaniem i wdrażaniem rozwiązań sprawiających, by biblioteka stawała się coraz bardziej przyjazna użytkownikowi, a także promowaniem Biblioteki Uniwersyteckiej wśród lokalnej – i nie tylko – społeczności. Uczestniczyła jako wolontariuszka w Kongresach IFLA we Wrocławiu (2017), Atenach (2019) oraz Dublinie (2022).