Polecamy

65 rocznica śmierci Mikołaja Dzikowskiego

Data dodania: 31.08.2022

65 rocznica śmierci Mikołaja Dzikowskiego

31 sierpnia 2022 r. mija 65 rocznica śmierci Mikołaja Dzikowskiego (1883-1957), bibliotekarza, znawcy materiałów kartograficznych, kustosza Biblioteki Głównej Uniwersytetu M. Kopernika  w Toruniu.

Urodził się 6 grudnia 1883 r.  w Rachnówce na Podolu. Do gimnazjum uczęszczał w Kamieńcu Podolskim. Studiował na Uniwersytecie w Kijowie nauki przyrodnicze, ale przerwał studia po rewolucji 1905 r. i po kilku latach  rozpoczął studia na Wydziale Historyczno-Filologicznym Uniwersytetu w Odessie. Dyplom uzyskał w 1914 r. Po wybuchu I wojny światowej został wcielony do armii rosyjskiej. Po zakończeniu wojny znalazł się na Wileńszczyźnie i wziął udział  w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. Po demobilizacji pracował w szkolnictwie jako inspektor i nauczyciel w Wilnie. Od 1924 r. związał się z Biblioteką Uniwersytetu Wileńskiego, gdzie pracował do 1939 r. z przerwą na kierowanie  Biblioteką Miejską w Białymstoku (1927-1928) oraz półroczną  pracą w Bibliotece im. Wróblewskich w Wilnie, gdzie zastępował dyrektora Stefana Rygla. W czasie II wojny światowej znalazł się w Armii gen. Andersa, z którą przeszedł cały szlak bojowy. Do Polski wrócił w 1947 r.  i osiadł w Toruniu, dokąd wcześniej repatriowała się jego żona. W lipcu 1947 r.  rozpoczął pracę w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Organizował tam katalog systematyczny dla księgozbioru Biblioteki UMK. Od 1955 r. zajmował się głównie materiałami kartograficznymi.

Duże doświadczenie bibliotekarskie zdobył Dzikowski w Bibliotece Uniwersytetu Wileńskiego, gdzie od 1925 r. był kierownikiem Działu Czasopism, następnie Biura Katalogowego i Działu Kartografii. Współpracował tam z Adamem Łysakowskim. Poznawał też sprawy organizacji bibliotek jako zastępca dyrektora Łysakowskiego w Bibliotece Uniwersyteckiej, zastępca dyrektora w Bibliotece im. Wróblewskich oraz kierownik i reorganizator Biblioteki Miejskiej w Białymstoku. Był też wiceprezesem Wileńskiego Koła Związku Bibliotekarzy Polskich.

Był erudytą, interesował się zwłaszcza okresem renesansu. Znał dobrze języki obce, w tym  klasyczne. Jest autorem publikacji, których podstawą były jego doświadczenia praktyczne, m.in.: Definicja czasopisma w bibliotekarstwie (1928), Biblioteka publiczna, jej istota, zadania i zasady organizacyjne (1929), Zbiór kartograficzny Uniwersyteckiej Biblioteki Publicznej w Wilnie (1931/1932), Organizacja oddziałów kartograficznych w bibliotekach naukowych (1936). Najważniejszym dziełem  jest Katalog atlasów, nad którym pracował Dzikowski w latach 1935-1939. Katalog zawiera informacje o 724 atlasach. W Bibliotece UMK, w latach 1948-1956 zajmował się Dzikowski ujednolicaniem zasad inwentaryzacji i katalogowania materiałów kartograficznych w bibliotekach polskich. Pracował nad podręcznikiem dla bibliotekarzy opracowujących zbiory kartograficzne. Niestety, pozostał on w rękopisie (przechowywany w Bibliotece UMK).

Zmarł 31 sierpnia 1957 r. w Toruniu. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

J.S.

Zob. też:

Olszewicz Bolesław: Mikołaj Dzikowski (1883-1957), „Przegląd Biblioteczny” 1958
Żurkowa Renata: Dzikowski Mikołaj. W: Słownik pracowników książki polskiej. Warszawa – Łódź: PWN, 1972
Wróblewska Elwira: Bibliotekarz-kartograf – Mikołaj Dzikowski. W: Portrety bibliotekarzy polskich, Wrocław: Ossolineum, 1980, s. 92-101


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP