Polecamy

35 rocznica śmierci Kazimiery Wilczyńskiej

Data dodania: 18.08.2022

35 rocznica śmierci Kazimiery Wilczyńskiej

18 sierpnia 2022 r.  mija 35 rocznica śmierci Kazimiery Wilczyńskiej (1900-1987), bibliotekarki, dydaktyka, dyrektor Szkoły Bibliotekarskiej przy Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy, kierowniczki Działu Bibliologii przy tej Bibliotece.

Urodziła się 9 lutego 1900 r. w miejscowości Kajków k. Mińska Litewskiego w rodzinie ziemiańskiej. Po ukończeniu w 1918 r. gimnazjum im. Emilii Plater w Mińsku Litewskim, przeniosła się z rodziną do Warszawy, gdzie rozpoczęła studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego. Zmuszona, ze względów materialnych, przerwać studia, rozpoczęła pracę jako urzędniczka w Policji Państwowej, gdzie pracowała od 1 lipca 1919 do 1 marca 1921 r. Następnie, w okresie od 1 sierpnia 1922 do 31 grudnia 1924 r. została zatrudniona w Głównym Urzędzie Statystycznym.  W maju 1925 r. dołączyła do zespołu tzw. Dembianek utworzonego przez Stefana Dembego do opracowania zbiorów gromadzonych dla przyszłęj Biblioteki Narodowej. Tam zdobywała kwalifikacje bibliotekarskie. Zespół pracował w lokalu Biblioteki Publicznej, gdzie od 1 maja 1928 r. pani Mira (bo tak wolała, by się do niej zwracano)  podjęła stałą pracę.   Objęła stanowisko kierownika Działu Informacyjnego, a następnie Działu Księgoznawstwa Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy.  Współorganizowała kursy dokształcające dla bibliotekarzy, a następnie „Prywatną Jednoroczną Koedukacyjną Szkołę Bibliotekarską Zarządu Miejskiego m.st. Warszawy” gdzie wykładała, a w 1932 r. została jej dyrektorem. Pełniła tę funkcję do wybuchu II wojny światowej, także po przejęciu szkoły w 1938 r. przez Związek Bibliotekarzy Polskich i przeniesieniu jej do Centralnej Biblioteki Wojskowej jako Rocznego Koedukacyjnego Kursu Bibliotekarskiego. W czasie wojny pracowała nadal w Bibliotece Publicznej chroniąc jej zbiory i udostępniając je na potrzeby tajnego nauczania. Po wojnie wróciła w styczniu 1945 r. do spalonej przez Niemców, w znacznym stopniu, Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy, aby wraz z innymi  porządkować jej  ocalałe zbiory i  od 25 maja 1945 r. udostępniać je czytelnikom. Objęła ponownie funkcję kierownika Działu Bibliologii, którą pełniła do przejścia na emeryturę w 1965 r., po czym, na pół etatu porządkowała archiwum Biblioteki.

Zmarła w Warszawie 18 sierpnia 1987 r. Ciało swe zapisała nauce. Pochowana została na Starych Powązkach (kw. 176, rz. 6, grób 28,29).

Przed wojną, jak i po niej, organizowała pracę Działów Informacji i Księgoznawstwa (Bibliologii) w zakresie informacji,  bibliografii, katalogów centralnych, bibliologii.  Oprowadzała wycieczki odwiedzające Bibliotekę, przygotowywała wystawy, uczestniczyła w kształceniu i dokształcaniu bibliotekarzy. Wykładała na kursach organizowanych nie tylko przez Bibliotekę Publiczną, ale również przez inne instytucje, jak Poradnia Biblioteczna Warszawskiego Koła SBP (przed wojną) czy Ośrodek Kształcenia Bibliotekarzy w Jarocinie (po wojnie).W Szkole Bibliotekarskiej zajmowała się administracją, wykładała, koordynowała programy, przygotowywała ich konspekty, uczestniczyła w zajęciach praktycznych, towarzyszyła uczestnikom w czasie praktyk i wycieczek do innych bibliotek, drukarni i papierni. Po wojnie uczestniczyła we wszystkich działaniach Biblioteki i przygotowaniach do jej rozbudowy.

Była autorką artykułów publikowanych w „Biuletynie Biblioteki  Publicznej” i „Bibliotekarzu”

I.W.

Zob. też:
Niemczykowa Aleksandra: Wilczyńska Kazimiera. W: Słownik pracowników książki polskiej. Suplement II. Warszawa: SBP, 2000, s. 179
Taż: Kazimiera Wilczyńska (1900-1987). Pani Mira. W: Żyją w naszej pamięci. Wspomnienia o pracownikach Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy. Wyd. 2 popr. i rozsz. Warszawa : Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego, 2017, s. 110-117 [przedruk z Niemczykowa A.: Pani Mira – Kazimiera  Wilczyńska (1900-1987). W: Śladami edukacji bibliotekarskiej. Warszawa 1995, s. 89-99 (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 4)]


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP