W dniach 24-29 lipca 2022 roku w Pradze odbył się Kongres Międzynarodowego Stowarzyszenia Muzycznych Bibliotek, Archiwów i Centrów Informacji – IAML. Organizatorem Kongresu była Biblioteka Publiczna w Pradze oraz Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej.
Z powodu pandemii, planowany początkowo na rok 2020, Kongres w Pradze był dwukrotnie przekładany. Jednak wielka determinacja organizatorów oraz powszechne wśród członków IAML pragnienie bezpośredniego spotkania (pierwszy raz od Kongresu IAML w Krakowie w 2019 roku) sprawiły, że w Kongresie wzięło udział 325 uczestników z 31 krajów, w tym aż 16 delegatów w Polski.
Fot.1 | Uczestnicy Kongresu IAML w Pradze z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie; od lewej: Marek Bebak, Anna Salamon, Justyna Kica, Justyna Szczygieł i Stanisław Hrabia
Udział w corocznym Kongresie IAML jest dla bibliotekarzy muzycznych działających w ramach Sekcji Bibliotek Muzycznych SBP – Polskiej Grupy Narodowej IAML oraz dla badaczy źródeł muzycznych ważnym elementem w kalendarzu wydarzeń związanych z działalnością stowarzyszeniową i naukową. Tak było i tym razem. Polscy reprezentanci wygłosili 7 referatów; byli to:
Ponadto, Stanisław Hrabia z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie brał udział w posiedzeniach Zarządu IAML (jako Past-President), oraz w zebraniu roboczym Komitetu Bibliografii RILM Abstract of Music Literature i obradach IAML Forum of National Representatives jako przedstawiciel Polskiej Grupy Narodowej.
Fot. 2 | Ewa Hauptman-Fischer (Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie) w czasie prezentacji Sekcji Bibliotek Naukowych IAML
Fot. 3 | Justyna Kica (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie) podczas wygłaszania referatu.
Fot. 4 | Stanisław Hrabia (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie) podczas sesji „Hot Topics.
Warto również wspomnieć Sesję „Hot Topics”, która co roku poświęcona jest przeglądowi bieżących projektów prowadzonych w różnych krajach. W czasie tej sesji Stanisław Hrabia, w imieniu Sekcji Fonotek SBP, zaprezentował projekt „Bibliografia Fonografii Polskiej. Źródła do badań fonografii polskiej od 1878 roku do czasów współczesnych”, dofinansowany przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki. Bibliografia ta jest pierwszą w kraju i na świecie rejestracją publikacji i niepublikowanych prac naukowych, poświęconych polskim i polonijnym nagraniom muzycznym i niemuzycznym, a także polskim i działającym na historycznym obszarze Polski firmom fonograficznym. Projektowi została poświęcona specjalna strona dostępna na Portalu SBP pod adresem: https://fonografia.sbp.pl/.
Z okazji obchodzonej w ubiegłym roku rocznicy 70-lecia Stowarzyszenia IAML zaprezentowano w Pradze wystawę posterową, która wcześniej była dostępna jedynie w wersji online na stronie IAML https://www.iaml.info/iaml-70. Na wystawie przedstawiono kalendarium najważniejszych wydarzeń z historii IAML oraz przytoczono historię powstania narodowych grup.
Jak zwykle w czasie Kongresów IAML nie zabrakło też wydarzeń muzycznych. Dla uczestników zorganizowano aż trzy koncerty, w programie których znaczące miejsce zajmowała muzyka czeska różnych epok. Uczestnicy Kongresu mieli też okazję zwiedzić miejsca związane z najwybitniejszymi czeskimi kompozytorami – Bedřichem Smetaną, Antonínem Dvořákiem, Leošem Janáčkiem i Bohuslavem Martinů. Pełny program obrad oraz wydarzeń towarzyszących można znaleźć na stronie https://www.iaml2022.cz/.
Podczas uroczystej sesji kończącej wydarzenie zaprezentowano miejsce następnego Kongresu IAML w 2023 roku – będzie to Cambridge w Wielkiej Brytanii.
SH